Wino musujące czy szampan? Wytrawne, półwytrawne czy półsłodkie? Wybierz sam!
Wino

Wino musujące czy szampan? Wytrawne, półwytrawne czy półsłodkie? Wybierz sam!

Dowiesz się:

  • czy wino musujące i szampan to jest to samo,
  • czym jest prosecco,
  • a także jaka jest historia win musujących.

Czy to zabawa sylwestrowa, czy zwykła domówka, wypicie kilku kieliszków wina musującego zawsze gwarantuje dobrą zabawę i szampański nastrój. Jednak czy wszystkie z nich pasują na każdą na okazję? Czym się różni szampan od prosecco? Dziś przyjrzymy się winom z bąbelkami!

Czy szampan i prosecco to to samo? Historia win musujących

Wina bąbelkowe stały się powszechnie znane na przełomie XVII i XVIII wieku. Wszędzie tam, gdzie na stołach królowało klasyczne wino, powstawały też odmiany musujące – w sposób zamierzony lub nie. Owe bąbelki powstają w wyniku procesu fermentacji drożdży.

Choć istnieje wiele wariacji wina musującego, trzy klasyczne rodzaje obejmują szampana, prosecco i cava. Dla niedoświadczonego konesera win smak każdego z nich może być do siebie zbliżony, ale ich historia, skład i proces produkcji znacznie się od siebie różnią.

Sprawdź też: Poznaj najlepsze odmiany winogron, które możesz uprawiać w Polsce.

Zacznijmy od najpopularniejszego wina z bąbelkami, czyli szampana. Wino ma swoją nazwę od regionu Szampanii w północnej Francji i często uważa się je za „standardowe” wino musujące – wiele osób nawet prosecco nazywa potocznie szampanem, choć to dwa zupełnie różne trunki.

Dlaczego Szampania jest tak wyjątkowa pod kątem produkcji wina? Wapienne i kredowe gleby oraz chłodne średnie temperatury sprawiają, że w tamtejszych winnicach rosną winogrona, których próżno szukać w innych regionach. Trzy odmiany owoców używane w Champagne to Pinot Noir, Pinot Meunier i Chardonnay – produkuje się z nich zarówno białe, jak i różowe wersje.

Jednak nie tylko Francja rozwijała wina musujące. Zarówno Hiszpania, jak i Włochy od kilkuset lat produkują swoje własne wersje trunków z bąbelkami. Dla przykładu włoska specjalność Prosecco powstaje w regionie Veneto już od XVIII wieku. Na początku prawdopodobnie było ono produkowane metodą tradycyjną, jednak rozwój technologii sprawił, że pojawiła się nowa, tańsza alternatywa – metoda Charmata. Pozwala ona na przeprowadzenie drugiej fermentacji w dużym zbiorniku ciśnieniowym przed umieszczeniem ich w butelkach.

Sprawdź też: Wina gruzińskie, czyli wina z Gruzji. Półsłodkie, półwytrawne, wytrawne… Poznaj wszystkie!

Hiszpańska cava zostało po raz pierwszy zarejestrowana w 1872 roku w Katalonii. To wino musujące stosuje tę samą tradycyjną metodę produkcji, co szampan – pozwala na zajście drugiej fermentacji już w butelce. Najbardziej znanym regionem dla produkcji wina Cava jest Penedès w północno-wschodniej Hiszpanii.

Rodzaje win musujących– metoda tradycyjna i nowoczesna

Dziś win musujących jest tak wiele, że wiele osób może zgubić się przy półce z tymi trunkami. Też do nich należysz? Nie bój się – przedstawiliśmy dla Ciebie kilka najpopularniejszych rodzajów wina bąbelkowego, które znajdziesz praktycznie w każdym sklepie z alkoholem!

Szampan

Prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj bąbelkowego trunku. Wino musujące można uznać za szampana tylko wtedy, gdy pochodzi ono z regionu Szampanii we Francji. Żeby było jasne – każdy szampan to wino musujące, ale nie każde wino musujące to szampan.

Jest to na tyle wszechstronna odmiana, że pasuje do prawie wszystkiego, od dań śniadaniowych po potrawy smażone. Charakteryzuje się owocowym, ale niekoniecznie słodkim profilem smakowym, przez co świetnie sprawdza się na różnych ważnych uroczystościach.

Prosecco

Prosecco bierze swoją nazwę od miejscowości, w której powstało: Prosecco we Włoszech. Występuje nie tylko w formie bąbelkowej, ale to właśnie jej musująca odmiana jest najbardziej znana. Prosecco wytwarza się z winogron Glera i jest nieco słodsze od szampana. To szczególne wino jest wytwarzane metodą zbiornikową, co powoduje, że ma więcej bąbelków i jest popularnym dodatkiem do koktajli.

Cava

Cava to wino musujące wino pochodzące z Katalonii. Wytwarzane jest w tradycyjny sposób i przede wszystkim z hiszpańskiego winogrona Macabeo, które nadaje mu świeży, cytrynowy posmak. Przede wszystkim, bo powstaje też z odmian Xarello i Parellada, które mają owocowe nuty gruszki i cytrusów. Niezależnie od szczepu owoców, wszystkie wina Cava charakteryzują się aromatami kwiatowymi i są dużo mniej słodkie w smaku niż Prosecco.

Crémant

Crémant to wino musujące, które może być produkowane w wielu rejonach Francji takich jak Limoux, Loire i Burgundia. Tę szczególną odmianę wytwarza się tą samą tradycyjną metodą co szampana. Jej smak może się różnić w zależności od rodzaju winogron, z których jest zrobiona. Większość z nich ma kremowo-orzechowe i raczej mało słodkie nuty.

Sekt

To szczególne wino bąbelkowe pochodzi z Niemiec i jest znane z niskiej zawartości alkoholu – może mieć go zaledwie 6%. Trunek cechuje się owocowymi i kwiatowymi aromatami takimi jak jabłka czy gruszki. Wino to ma naturalną kwasowość i owocowość, która cieszy się coraz większą popularnością także poza Niemcami. W zależności od rodzaju Sekt produkuje się zarówno metodą tradycyjnie, jak i metodą Charmata.

Spumante czy Frizzante?

Zarówno frizzante, jak i spumante opisują poziom musowania – tj. siłę bąbelków – w butelce musującego wina. Odmiany z etykietą „frizzante” nazywamy delikatnie musującymi, natomiast „spumante” to wina w pełni nasycone dwutlenkiem węgla.

Wina Frizzante mają od 2,5 do 3,5 bara atmosfery/ciśnienia, a w przypadku Spumante jest to zwykle od 5 do 6 barów.

Brut czy Extra Dry? Poziomy słodkości wina

  • Extra Brud – wino musujące wytrawne (od 0 do 6 gram cukru resztkowego na litr).
  • Brud – wino wytrawne z odrobią słodyczy (mniej niż 12 gram cukru na litr).
  • Extra Dry – odmiana pomiędzy półsłodką a półwytrawną (od 12 do 17 gram cukru na litr);
  • Demi-sec – wino musujące słodkie (do 50 gram cukru resztkowego na litr).

Czy wino musujące powinno być schłodzone?

Tak! Bąbelki dwutlenku węgla najłatwiej powstają w temperaturze 6-7ºC. Schładzanie wina musującego sprzyja również mniej „wybuchowemu” odkorkowaniu, ponieważ wszystkie cząsteczki w winie są spowalniane przez niższe temperatury.

To też pokochasz: Jakie wino jest najzdrowsze? Poznaj właściwości wina!

Jeśli jednak sięgniesz po wino bąbelkowe, które przez dłuższy czas stało w lodówce, niska temperatura może wysuszyć korek. Może to wywołać utlenianie, które wpłynie na smak wina. Jeśli więc nie planujesz sięgnąć po butelkę w ciągu kilku dni, do tego czasu najlepiej przechowywać ją w chłodnym, ciemnym miejscu.

Dobre wina musujące na każdą okazję. Czas na bąbelki!

Wytrawne czy słodkie wina musujące? Wszystko zależy od okazji i Twoich preferencji. Jeśli jednak czeka Cię szampańska zabawa, nie może zabraknąć tam dobrego wina bąbelkowego! Sprawdź sklep z winem online i kup swoją uluioną odmianę jeszcze dziś!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!