Wina gruzińskie, czyli wina z Gruzji. Półsłodkie, półwytrawne, wytrawne... Poznaj wszystkie!
Wino

Wina gruzińskie, czyli wina z Gruzji. Półsłodkie, półwytrawne, wytrawne… Poznaj wszystkie!

Dowiesz się:

  • jaka jest historia wina z Gruzji,
  • jakie są gatunki wina z Gruzji,
  • a także którego z nich warto skosztować.

Gruzja od pokoleń z dumą twierdzi, że jest kolebką wina. Ukochana statua Matki Gruzji górująca nad Tbilisi trzyma w jednej ręce miecz, a w drugiej kielich wina. Odkrycia archeologiczne dostarczają nam dowodów na to, jak stara jest gruzińska kultura winiarska. Dowiedz się o tym więcej!

Jaka jest historia wina z Gruzji?

Gruzja przez wielu uważana jest za miejsce narodzin wina. Nic dziwnego – historia tego kraju jako regionu winiarskiego sięga ponad 8000 lat wstecz. To właśnie wtedy mieszkańcy Kaukazu Południowego po raz pierwszy zakopali na zimę sok winogronowy i odkryli, że powstało z niego wino.

Doprowadziło to do tego, że Gruzini zaczęli uprawiać winogrona na dużą skalę i zakopywać je pod ziemią w specjalnych glinianych naczyniach – qvevri (pol. kwewri). Niektóre trunki starożytnych mieszkańców Gruzji leżakowały w ten sposób nawet 50 lat!

Archeolodzy odkryli, że qvevri miały wiele różnorodnych kształtów, wymiarów i stylów wykończenia. Wiele z nich powstało z ręki wykwalifikowanych rzemieślników, co tylko podkreśla, jak ważną rolę odgrywało wino w starożytnej Gruzji.

Sprawdź też: Wino musujące czy szampan? Wytrawne, półwytrawne czy półsłodkie? Wybierz sam!

Qvevri to nie tylko część gruzińskiej historii wina – wykorzystuje się je do dziś. Co więcej, proces ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wina gruzińskie, regiony winiarskie i winorośle – słowniczek pojęć

Gruzińska mapa wina jest złożona i rozległa. Tylko na najbardziej odległych wyżynach tego starożytnego kraju nikt nie trudni się uprawą winorośli. Gruzja cechuje się dużą różnorodnością klimatu – od umiarkowanego po podzwrotnikowy. Topografia i geologia także różnią się w zależności od rejonu. W tym kraju jest wiele regionów winiarskich, a każdy z nich produkuje zupełnie inne trunki.

Co oznaczają popularne nazwy wywodzące się z gruzińskiej kultury winiarskiej? Zapoznaj się z naszym słowniczkiem pojęć!

Akhasheni

Akhasheni to czerwone wino gruzińskie półsłodkie ze szczepu Saperavi. Nazwa pochodzi od miejsca produkcji trunku – wioski Akhasheni w dystrykcie Gurjaani, w regionie Kacheti we wschodniej Gruzji. Wino o jasnojagodowym kolorze charakteryzuje się dojrzałymi nutami śliwki i aksamitnym smakiem z lekką nutą czekolady. 

Alazani

Winnica Alazani znajduje się w wiosce Kardenakhi w gruzińskim regionie Kachetia, a jej historia sięga XIX wieku. Firma zdecydowała się na produkcję wysokiej jakości wina poprzez połączenie metod gruzińskich i europejskich. W ten sposób produkuje szeroką gamę win stołowych, a także leżakowanych w Qvevri i beczkach dębowych.

Khvanchkara

Khvanchkara to apelacja wina w regionie Kacheti w Gruzji. Dotyczy ona ciemnych, naturalnie półsłodkich i markowych win czerwonych ze szczepów Aleksandreuli i Mujureretuli.

To też warto wiedzieć: Poznaj najlepsze odmiany winogron, które możesz uprawiać w Polsce.

Wraz z podobnie stylizowanym Kindzmarauli wino było znane jako ulubiony trunek urodzonego w Gruzji Józefa Stalina. Jednak sprzedaż ucierpiała z powodu represji wobec alkoholu w epoce Gorbaczowa i złych stosunków z Rosją Putina.

Kindzmarauli

Kindzmarauli to podregion Kachet na dalekim wschodzie Gruzji, w pobliżu granicy z Rosją. Jest to również jedna z 18 zarejestrowanych apelacji winiarskich w tym kraju. Została stworzona specjalnie dla tradycyjnych, naturalnie półsłodkich win czerwonych z szczepu Saperavi. Trunki Kindzmarauli są zazwyczaj ciemne i delikatnie owocowe.

Tak jak Kvanchkara, to wino także należało do ulubionych trunków Stalina.

Mtsvane

Mtsvani to odmiana winogron o jasnej skórce pochodząca z Gruzji. Nazwa, która w języku gruzińskim oznacza „zielony”, jest nadawana kilku odmianom w całym kraju – często z nazwą regionu, z którego pochodzą. Z Mtsvani produkuje się rześkie, cytrusowe wina z zaznaczoną kwasowością, nutami ananasa i gruszki oraz kwiatowym aromatem.

Mukuzani

Mukuzani to wytrawne czerwone wino z chronioną nazwą pochodzenia. Nazwano je na cześć tytułowego regionu z Kacheti w Gruzji. Produkuje się je z rodzimej gruzińskiej odmiany winorośli Saperavi.

Mukuzani jest uważane za wizytówkę gruzińskiego czerwonego wina. Wynika to z faktu, że region ten zapewnia najlepsze warunki dla uprawy Saperavi.

Napareuli

Napareuli jest uważane za jedną z najlepszych gruzińskich apelacji wina. Oznacza pełne wina wytrawne z grona Saperavi.

Doskonałym przykładem jest Tbilvino Napareuli, w którym skórę, dym i tytoń równoważą aromaty dojrzałych owoców jagodowych. W efekcie powstaje pełna i aksamitna konsystencja z bogatym, długim finiszem. Napareuli świetnie komponuje się z jagnięciną, musaką, a nawet pikantnym curry.

Pirosmani

Pirosmani to czerwone półwytrawne wino stołowe z winogron Saperavi uprawianych w regionie Kachetia.

Wino ma ciemnogranatowy kolor. Jego bukiet jest czysty, bez żadnych jaśniejszych tonów i z charakterystycznym aromatem. Trunek cechuje się harmonijnym smakiem o przyjemnej pikantności.

Rkatsiteli

Rkatsiteli to popularna odmiana gruzińskich winogron o jasnej skórce. Uważa się, że uprawia się ją w tym kraju już od kilku. Do dziś pozostaje ona najpopularniejszym składnikiem białego wina w Gruzji – zupełnie tak, jak Saperavi króluje w produkcji win czerwonych.

Sachino Red

Wino półwytrawne produkowane w regionie Kacheti z winogron Saperavi i Rkatsiteli. By uzyskać swoje walory smakowe, trunek jest tłoczony do pierwotnej fermentacji w zbiornikach o temperaturze 25-27°C. Sachino Red oferuje bogate, czyste aromaty owoców i rabarbaru.

Saperavi

Saperavi to starożytna odmiana winorośli z najstarszego regionu winiarskiego na świecie. Po gruzińsku nazwa oznacza „barwnik” i odzwierciedla niezwykle ciemny kolor win, które się z niej wytwarza. Winogrona te są wyjątkowe przez fakt, że oprócz czerwonej skórki mają również czerwony miąższ.

Wina Varietal Saperavi są mocne i często porównywane są do Cabernet Sauvignon, z którymi łączy je wiele podobieństw smakowych. 

Tsinandali

Tsinandali to apelacja wina w regionie Kacheti w Gruzji. Dotyczy białych win wytwarzanych ze szczepów winorośli Rkatsiteli i Kachetian Mtsvane. 

Miasto Tsinandali jest także domem zabytkowej XIX-wiecznej winnicy, której właścicielem był niegdyś arystokratyczny poeta Aleksander Czawczawadze. 

Tvishi

Tvishi to białe półsłodkie wino gronowe wytwarzane z odmiany Tsolikouri. Charakteryzuje je aromatyczny, owocowy aromat z nutami zielonego jabłka, gruszki i moreli.

Masz ochotę na dobre wino prosto z Gruzji? Zapoznaj się z naszym słowniczkiem i dowiedz się więcej na jego temat!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!