Whisky single malt a whisky blended (whisky mieszana). Czym się różnią?
Whisky

Whisky single malt a whisky blended (whisky mieszana). Czym się różnią?

Dowiesz się:

  • czym się różni single malt od whisky blended,
  • która z tych whisky jest lepsza,
  • a także jak wygląda proces destylacji whisky.

Jaka jest różnica między whisky single malt a blended? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? To pytanie nurtuje wielu świeżo upieczonych koneserów whisky. To nazewnictwo to coś więcej niż tylko smak marketingowy – obie whisky różnią się od siebie smakiem i procesem produkcji. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na ten temat!

Single malt a blended scotch whisky – czym się różnią?

Blended whisky jest połączeniem:

  • whisky słodowej – z samego jęczmienia;
  • whisky zbożowej – z mieszanki innych zbóż.

Blended jest najpopularniejszą szkocką whisky na rynku z dwóch powodów. Po pierwsze: masowa produkcja destylatów o zbliżonym do siebie smaku jest w jej przypadku stosunkowo łatwa. Po drugie: używa się przy tym nieco tańszej zbożowej whisky jako wypełniacza. Popularną whisky blended jest choćby Johnnie Walker czy Ballantine’s.

Sprawdź też: Jakie whisky dla początkujących? Które whisky kupić? Whisky single malt czy blended?

Z kolei single malt whisky to po prostu produkt jednej destylarni. Nie powstaje z jednego konkretnego zboża (single grain), w jednej beczce (single barrel) czy z rąk jednego starego, mądrego Szkota. By dany trunek mógł być nazwany single malt, cały proces produkcji musi zajść w obrębie jednej gorzelni.

Whisky single malt i blended mogą smakować podobnie, ale istnieją istotne różnice między tymi dwoma stylami destylacji. 

  1. Wiek whisky. Single malt powinna leżakować minimum trzy lata. W przypadku odmian whisky typu blended proces ten trwa nieco dłużej – większość gatunków mieszanej whisky dojrzewa co najmniej pięć lat.
  2. Liczba destylarni. Whisky single malt zawsze są produktem jednej destylarni. Blended to połączenie dojrzałego i sfermentowanego jęczmienia i ziarna z wielu różnych gorzelni.
  3. Smak. Ze względu na fakt, że produkcja whisky typu single malt odbywa się w ramach jednej destylarni, jej smak i aromat są bardziej jednolite. W przypadku whiskey blended doznania mogą być bardziej zróżnicowane. Dlaczego? Alkohol dojrzewający w dębowych beczkach będzie smakował inaczej niż ten, który leżakował w beczkach po sherry.

Która whisky jest lepsza?

Single malt zyskała reputację bardziej „elitarnej” odmiany whisky Doprowadziło to do błędnego przekonania, że blended ma do zaoferowania mniej niż jej bardziej jednolita siostra. Nic bardziej mylnego!

Nie da się ukryć, że tradycyjna wieloletnia destylacja w jednej beczce gwarantuje niesamowite walory smakowe whisky. Jednak to, co kupujesz jako single malt, w rzeczywistości niemal zawsze jest mieszanką kilku różnych rodzajów whisky.

Jak to? Przecież to single malt!

Firmy produkujące szkocką lub irlandzką whisky bardzo starają się ukryć fakt, że w gruncie rzeczy jest to tylko bardziej wyrafinowane nazewnictwo. Większość osób pijących single malt zakłada, że właśnie delektuje się jedną whisky pochodzącą z jednej beczki. W rzeczywistości jednak to także jest mieszanina różnych whisky – różnica polega na tym, że wszystkie pochodzą z jednej destylarni.

Czytaj też: Sama whisky czy zestaw whisky na prezent dla konesera? Jaka whisky na każdą okazję? Sprawdź!

Mogły leżakować dłużej lub krócej, a nawet pochodzić z beczek, w których wcześniej dojrzewał zupełnie inny alkohol. Ponieważ jednak wszystkie pochodzą z tego samego źródła, gorzelnik może nazwać końcowy produkt single maltem. 

Co z wiekiem whisky?

Jednym z największych atutów, na który powołują się fani whisky typu single malt, jest jej wiek. Jak jednak wiesz z poprzedniego akapitu, ten rodzaj szkockiej może być mieszanką różnych odmian z kilku beczek. Gorzelnik ma obowiązek podać wiek najmłodszej destylowanej whisky, jaka składa się na daną butelkę single malt. Oznacza to, że nawet jeśli pijesz 12-letnią szkocką, w rzeczywistości może okazać się ona znacznie starsza.

Destylacja a smak

Każda beczka whisky ma swój niepowtarzalny smak, na który miał wpływ samo środowisko i proces leżakowania. Zestawienie razem setek beczek daje destylatorowi większą kontrolę nad smakiem końcowego produktu. Stosując się do podstawowej receptury i metody destylacji są w stanie dokonać subtelnych korekt, by zapewnić stałe walory smakowe i jakość swoich wyrobów.

Łącząc kilka rodzajów whisky ze sobą gorzelnia jest w stanie uniknąć widocznych różnic. Master blenderzy stosują się do stałej receptury, ale by osiągnąć smak zbliżony do oczekiwanego rezultatu i tak muszą polegać na gronie wykwalifikowanych degustatorów.

To też musisz wiedzieć: Jak przygotować klasyczne whisky sour (whiskey sour)? Poznaj przepisy na drink z whisky!

Po zakończeniu każdej partii degustatorzy otrzymują na ślepo dwie szklanki whisky z poprzedniej partii i jedną z obecnej. Jeśli są oni w stanie zauważyć różnicę, destylator nie osiągnął sukcesu i musi spróbować ponownie. Dopiero gdy degustacja nie wyłoni, która whisky pochodzi z nowej partii, można przejść do butelkowania produktu końcowego.

To proces znacznie trudniejszy dla producentów single maltów, którzy wytwarzają swoje wyroby z wielu niezależnych źródeł. W rezultacie żadne dwa pojedyncze single malty nigdy nie będą dokładnie takie same.

Światowe marki whisky i innych alkoholi

Chcesz dowiedzieć się więcej o whisky i innych alkoholach? Śledź naszego bloga – regularnie pojawiają się tu informacje i ciekawostki ze świata alkoholu.

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!