Produkcja whisky – jak przebiega?
Whisky

Produkcja whisky – jak przebiega?

Dowiesz się:

  • jak powstaje whisky,
  • jaka jest historia whisky,
  • a także jakie są etapy produkcji whisky.

Walory smakowe whisky sprawiają, że ten rodzaj alkoholu cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Wieczór w barze lub kolacja w obleganej restauracji to idealna okazja, by sięgnąć po szklankę ozdobioną kostką lodu, która pełna jest whisky. Delektując się aromatycznym, a przy tym dość intensywnym trunkiem, jakim jest whisky, warto zastanowić się, jak wygląda proces produkcji oraz przyjrzeć się bliżej rodzajom destylacji. To, jak powstaje whisky, nie jest owiane tajemnicą, dlatego dziś odpowiemy na pytanie, z czego robi się whisky. 

Historia whisky od podstaw

Pochodzący z Irlandii trunek, który otrzymał zadziornie brzmiącą nazwę „Whisky” został stworzony przez św. Patryka będącego patronem ojczystego kraju whisky. Na samym początku alkohol używany był w zupełnie innym celu i nazywany „uisha betha” („woda życia”). Po whisky sięgano szczególnie w przypadkach, gdy niezbędne było leczenie problemów związanych z układem pokarmowym.

Whisky była również uważana za sposób na zwalczenie objawów ospy. Irlandia stała się jednak zbyt małą powierzchnią dla tak niezbędnego w medycynie trunku, dlatego jego produkcja zaczęła odbywać się również w Szkocji. Większość butelek produkowanych na samym początku historii whisky, trafiała na rynek brytyjski, ale również Stany Zjednoczone były mocno zainteresowane zakupem whisky. Wszystko zmieniła wprowadzona w latach 20. XX wieku prohibicja. Kiedy została ona zniesiona, koneserzy mieszkający w USA znów cieszyli się złotym trunkiem. 

Z czego robi się whisky? 

Choć whisky swoje korzenie ma w Irlandii, obecnie ten złoty trunek wytwarzany jest na kilku kontynentach. W zależności od lokalizacji alkohol różni się od siebie nie tylko smakiem, ale również kolorem. Wpływają na to etapy produkcji i przede wszystkim składniki używane podczas produkcji whisky.

W Stanach Zjednoczonych produkcja złotego trunku odbywa się przy pomocy kukurydzy czy też pszenicy. Rzadziej amerykanie sięgają po żyto. Jack Daniel’s, Jim Bean czy Wild Turkey to tylko przykłady trunków dostępnych w sklepach, które cieszą się dużą popularnością. „Szkocka” wymaga użycia słodu jęczmiennego lub mieszanki zbóż, a jej okres dojrzewania został znacząco wydłużony. 

Jak przebiega produkcja whisky? 

Irlandzkie gatunki whisky cechują się trzykrotną destylacją, a japońskie Yamazaki porównywane jest do amerykańskiej whisky. Wytwarzanie trunku na całym świecie sprawiła, że etapy produkcji whisky mogą się od siebie znacząco różnić, chociażby okresem dojrzewania, gdzie Johnnie Walker spędzi o rok dłużej w beczce, niż Wild Turkey.

Whisky obecnie dostępna jest w wielu rodzajach, smakach, a nawet kolorach. Butelki pełne trunku będą różnić się od siebie okresem leżakowania, ilością destylacji, składnikami, dlatego proces produkcji whisky zależy przede wszystkim od producenta. Wyróżnia się jednak pewien schemat, którego wytwórca powinien się trzymać, aby otrzymać whisky, a nie zupełnie inny alkohol. Oto on: 

Słodowanie – pierwszy etap produkcji whisky 

W odpowiednio przygotowanym środowisku, czyli takim, które jest ciepłe, a przy tym wilgotne, umieszcza się ziarna zboża, które po pewnym czasie zaczną kiełkować. Ten proces jest niezwykle ważny, ponieważ podczas niego uwalniają się enzymy odpowiedzialne za rozbijanie skrobi na cukry proste oraz dwucukry. A jak wiadomo – drożdże będące podstawą fermentacji uwielbiają cukry, ponieważ stanowią one dla nich główne pożywienie. Następnie odbywa się suszenie – to, w jaki sposób zostanie one przeprowadzone, zależy od destylarni. 

Mielenie, a następnie zacieranie słodu 

Następnie odbywają się dwie bardzo ważne czynności, czyli mielenie oraz zacieranie wcześniej otrzymanego słodu. Pierwsza czynność nie jest niczym skomplikowanym, za to druga wymaga wielu godzin pracy. Zacieranie słodu polega przede wszystkim na zalaniu słodu gorącą wodą, a następnie dokładne mieszanie, do czasu otworzenia się ziaren i rozpuszczenia skrobi. Cały proces należy przeprowadzić dwukrotnie, ponieważ dzięki temu otrzymuje się większą ilość niezbędnego cukru. Na sam koniec pozostaje wypompowywanie brzeczki, czyli płynu powstałego na skutek zacierania słodu, który zgromadził się w kadziach zaciernych. 

Destylacja, czyli najciekawszy element powstawania whisky 

Rodzaje destylacji są naprawdę różne i w dużej mierze zależą od producenta. Zanim jednak odbędzie się destylacja i otrzymamy poszczególne rodzaje whisky, czeka nas fermentacja. Do wypompowanej wcześniej brzeczki dodawane są drożdże, które skutecznie zamieniają cukry w alkohol. Fermentacja trwa zazwyczaj 2-3 dni, a po tym czasie otrzymuje się alkohol zawierający etanol na poziomie 12-16%.

Po fermentacji następuje destylacja, czyli kluczowa faza. Brzeczka zawierająca pokaźną ilość alkoholu zostaje przelana, a następnie podgrzewana. Taki zabieg ma na celu skraplanie alkoholu i otrzymanie destylatu o mocy 96%. Producenci rozcieńczają go do około 60%, a następnie przelewają do odpowiednio przygotowanych beczek, by nastąpił proces leżakowania. 

To, jaki efekt otrzyma producent, zależy od czasu leżakowania, kształtu alembików, użytych produktów, ponowne rozcieńczanie, a nawet wybór opakowania, do którego przelany zostanie trunek.

Czytaj też:

Jakie whisky dla początkujących? Które whisky kupić? Whisky single malt czy blended?

Whisky single malt a whisky blended (whisky mieszana). Czym się różnią?

Sama whisky czy zestaw whisky na prezent dla konesera? Jaka whisky na każdą okazję? Sprawdź!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!