Wina ekologiczne – czym są wina organiczne?
Wino

Wina ekologiczne – czym są wina organiczne?

Dowiesz się:

  • czym są wina ekologiczne,
  • czy wino organiczne i ekologiczne to ten sam produkt,
  • a także jak powstaje wino ekologiczne.

Obecnie dążymy do tego, by wszystko, co robimy, było zgodne z naturą i harmonijne. Od lat zmieniają się procesy produkcyjne, ulepszane są uprawy oraz tworzone fabryki, które wyposażone zostały w nowoczesny sprzęt będący przepustką do czystszego środowiska. Z rosnącą świadomością konsumentów, również wina stały się ekologiczne. Nie wyróżnia ich tylko dodatkowy przymiotnik w nazwie, ale fakt, że są zdrowe tak samo dla planety, jak i spożywających je miłośników wina. Butelki z ekologicznym napojem alkoholowym zdobią pieczęci, znaki i certyfikaty informujące o ich naturalnej produkcji. Zanim jednak sięgniesz po wino ekologiczne, zobacz, dlaczego warto.

Wino ekologiczne, a wino organiczne – czy to ten sam produkt? 

W praktyce pod tymi dwoma nazwami kryje się ten sam produkt. Wino ekologiczne, czyli inaczej wino organiczne to napój alkoholowy, którego produkcja oraz dystrybucja spełniają wszystkie kryteria narzucone przez jednostki certyfikujące. Mogłoby się wydawać, że stworzenie wina ekologicznego nie jest trudnym zadaniem, a klimatyczne, rodzinne winiarnie z pewnością produkują napój alkoholowy, który uważać można za zdrowy i bezpieczny dla środowiska.

Produkcja ekologicznego wina jest o tyle trudna, że już na pierwszym etapie, czyli plantacji winogron pojawiają się ograniczenia. Producenci nie mogą stosować żadnych sztucznych nawozów, a jedynym wsparciem we wzroście owoców jest naturalny kompost. Wszelkie chemiczne środki ochrony roślin są zabronione i sięganie po nie automatycznie skreśla możliwość otrzymania certyfikatu potwierdzającego ekologiczną produkcję.

Winorośl – jak to roślina, często staje się pożywieniem dla szkodników, dlatego zbiory mogą być mniejsze, niż w przypadku plantacji, gdzie stosowane są pestycydy, insektycydy lub herbicydy. Niewielkie zbiory, duże restrykcje i jeszcze większe wymagania sprawiają, że ekologiczne wina zazwyczaj są droższe od egzemplarzy dostępnych pod ręką w każdym sklepie. 

W ekologicznym winiarstwie zabronione jest również GMO oraz stosowanie dwutlenku węgla. Wszystko to jest dokładnie sprawdzane, a winnicą (niezależnie od jej wielkości i specjalizacji) ma obowiązek przejścia kilkuletniego okresu certyfikacji poprzedzonego wymagającymi testami i niezapowiedzianymi kontrolami. 

Czy ekologicznego wino to dobra inwestycja? 

Oczywiście, że tak. Wielu smakoszy uważa, że wina ekologiczne smakują zupełnie inaczej i nie są tak intensywne, jak napoje alkoholowe pochodzące z klasycznej produkcji. Prawda jest jednak taka, że wszystko zależy od wybranego szczepu, a nie od sposobu pielęgnacji winorośli czy etapów produkcji. Wina ekologiczne, czyli trunki stworzone w sposób przyjazny dla środowiska są zdrowe również dla konsumentów. Wlewając ekologiczne wino do swojego kieliszka, które oznaczone zostało odpowiednim certyfikatem, na przykład Agriculture Biologique, Demeter czy Biodyvin nie ma w swoim składzie żadnych trujących substancji, związków chemicznych czy dodatków ulepszających aromat. Wino ekologiczne to prawdziwa gratka. Polecamy, choć raz sięgnąć po wybraną butelkę wina organicznego, by przekonać się, jak wiele smaku może wprowadzić do Twojego życia butelka wina. 

Wina biodynamiczne – co warto o nich wiedzieć? 

Zagłębiając się w biodynamikę, a dokładnie filozofię stworzoną przez Rudolfa Steinera, okryjesz wina biodynamiczne. Autor „Kursu Rolniczego” uważa, że winnica i wszystko, co ją otacza, powinno składać się w jeden, żywy organizm. Najlepiej, aby do pewnego stopnia był on samowystarczalny. Oznacza to, że integracja w gospodarstwo, uprawę winorośli czy wytwarzanie wina powinna być minimalna i akceptowalna tylko wtedy, kiedy jest ona niezbędna.

Wina biodynamiczne to produkty, które w większej mierze powstają tylko i wyłącznie przy użyciu ludzkich rąk – rzadziej z pomocą zwierząt pociągowych (w tych czasach odchodzi się od wykorzystywania takiej możliwości). Wytwarzanie zgodne z zasadą biodynamiki to przede wszystkim harmonia z naturą i dokładne zrozumienie jej praw. Winiarze wytwarzający wina biodynamiczne działają na podstawie biodynamicznego kalendarza, który określa fazy księżyca i ich wpływ na uprawę roślin. Do tej pory nie zostało ocenione działanie na podstawie filozofii biodynamicznej Rudolfa Steinera, dlatego wina biodynamiczne budzą dość wiele kontrowersji, ale mają również swoich miłośników. 

Czytaj też:

Jaki jest najdziwniejszy alkohol świata? Wino z mewy, kumys, mezcal… Poznaj świat alkoholi!

Wina gruzińskie, czyli wina z Gruzji. Półsłodkie, półwytrawne, wytrawne… Poznaj wszystkie!

Wino musujące czy szampan? Wytrawne, półwytrawne czy półsłodkie? Wybierz sam!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!