Jaki jest najdziwniejszy alkohol świata? Wino z mewy, kumys, mezcal... Poznaj świat alkoholi!
Wino,  Piwo,  Whisky,  Wódka

Jaki jest najdziwniejszy alkohol świata? Wino z mewy, kumys, mezcal… Poznaj świat alkoholi!

Dowiesz się:

  • jaki jest najdziwniejszy alkohol świata,
  • jaki jest konkurent tequili,
  • a także skąd się bierze wino z mewy.

Na jakiego drinka masz dziś ochotę? Wolisz wódkę z bekonu czy wino z ptaka? Zamiłowanie do alkoholu to coś, co łączy na całym świecie. Gdy jednak zwiedzisz kilka regionów świata, zdziwisz się, co ludzie potrafią wypić. Poznaj wyjątkowo dziwne trunki, których nie odważyłbyś się wypić!

Trunki nie z tej ziemi. Najdziwniejsze alkohole świata

Odwagi nie mierzy się liczbą wygranych bitew ani przezwyciężonych lęków. Świadczy o Tobie to, co jesteś w stanie wypić w celach rekreacyjnych. Słabe piwa chmielowe i wina z winogron są passé – poszukiwacze wrażeń oczekują czegoś więcej. Przemierzają świat w poszukiwaniu alkoholu, który zaspokoi ich pragnienie wyzwania i spróbowania nowych rzeczy.

Czytaj też: Czy znasz 10 najdroższych alkoholi świata? Takich jak Billionaire Vodka?

Jeśli także do nich należysz, zapewniamy Cię – dziwnych alkoholi na świecie nie brakuje. Przedstawiamy Ci kilka nietuzinkowych pomysłów, które albo Cię zachęcą, albo przyprawią o odruch wymiotny!

Wino z mewy – alkohol ze sfermentowanego ptaka

Wina z jakiego szczepu lubisz najbardziej? Może przemówi do Ciebie trunek z martwej, sfermentowanej mewy. Skąd w ogóle wziął się ten pomysł? Owe wino wymyślili Innuici – mieszkańcy dalekiej Północy, gdzie trudno o uprawę owoców i innych roślin, z których dałoby się zrobić wino. Wymyślili więc, że wyprodukują je z mewy.

Jak odbywa się ten proces? Najpierw kroi się mewę na kawałki, a potem wkłada się do butelki z wodą i wystawia na słońce, by mięso sfermentowało. To dość ryzykowny proces i ogranicza się go raczej do alkoholi domowej roboty.

Kumys – wino z mleka

Czy może być coś mniej apetycznego niż mleko klaczy? Sfermentowane mleko klaczy. Ten rodzaj pożywienia nie przechowuje się dobrze, dlatego potrzebna jest odpowiednia metoda konserwacji, np. stworzenie z niego sera. Kumys jednak wytwarzany jest z niepasteryzowanego świeżego mleka końskiego, które przechodzi kilkudniową fermentację. To bardzo popularny napój w Azji Środkowej i można go tam kupić nawet w sklepie.

To też pokochasz: Jaki destylator jest najlepszy? Wybierz odpowiednią aparaturę do bimbru!

Co z walorami smakowymi i zapachowymi? To kwestia subiektywna, ale raczej nie jest co coś, po co chętnie sięgniesz w piątkowy wieczór. 

Nalewka z wężem lub skorpionem

Twoja pierwsza myśl po zobaczeniu tego azjatyckiego wyrobu mogłaby brzmieć: jak udało im się umieścić to zwierzę w tak małej butelce? Trunek ten najczęściej produkowany jest na bazie wina ryżowego, ale niektóre napoje mogą zawierać zwykły zbożowy alkohol lub regionalną whisky. 

Pomysł na tę nalewkę wywodzi się z tradycyjnej chińskiej medycyny. Wtedy uważano, że jad węża rozpuszczony w likierze ma właściwości zdrowotne i witalne. My raczej podarujemy sobie sprawdzanie tego w praktyce, ale do odważnych świat należy!

Absynt – ziołowy trunek ze świata alkoholi

Choć absynt może wypadać blado na tle pozostałych trunków z tego zestawienia, nadal jest to dość specyficzny rodzaj alkoholu. Dominujące składniki tego legendarnego likieru to zielony anyż i słodki koper. Jego zawartość alkoholu może wahać się od 45 do nawet 75%. Jednak o reputacji absyntu nie świadczy moc, a jego „psychoaktywne właściwości”.

Przez większość część XX wieku absynt był zakazany w całym zachodnim świecie. Jego wytwarzania zabraniała nawet konstytucja Szwajcarii – kraju, z którego pochodzi trunek. Jednak dzisiejszy absynt nie zawiera żadnych substancji, które mógłby wywołać halucynacje. Zielony kolor alkoholu wynika z faktu, że do destylacji wykorzystuje się różnorodne zioła.

Wódka bekonowa – niepowtarzalne walory smakowe?

Wódkę o smaku pikantnego bekonu wymyślili Amerykanie, którzy pracowali nad recepturą przez dwa lata. Choć walory smakowe z pewnością są nietuzinkowe, trunek ten cieszy się sporym zainteresowaniem w wielu krajach Europy i Ameryki. Podobno najlepiej smakuje w Krwawej Mary!

Piwo o smaku pizzy – na pewno podać schłodzone?

Piwo i pizza z pewnością dobrze się komponują, ale czy w jednej butelce? Dwójka miłośników piwa postanowiła to sprawdzić i uwarzyła w domu piwo na bazie pizzy. Jak wyjaśniono, proces warzenia polega dosłownie na zmiażdżeniu wszystkich składników pizzy, włożeniu ich do zacieru i namoczeniu „jak torebkę herbaty”. Podczas proesu dodaje się chmiel i przyprawy w woreczkach i filtruje schłodzoną ciecz do dużego szklanego dzbanka. Po 1-2 tygodniach fermentacji piwo nadaje się do spożycia.

Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem pizzy, musisz tego spróbować!

Meskal – meksykański konkurent tequili

W gruncie rzeczy Meskal nie jest niczym dziwnym – to trunek na bazie agawy, podobnie jak tequila. Ma jednak kilka ciekawych odmian, a jedną z nich jest Pechuga. Charakteryzuje się ona tym, że pomija się w niej etap leżakowania w dębowych beczkach, a przed trzecią destylacją w alembiku zawiesza się… pierś indyka. Niektóre meskale zawierają też larwy ciem.

Rum i blended whisky odchodzą w zapomnienie!

Są na świecie rzeczy, które się filozofom nie śniły – niektóre trunki z naszego zestawienia są na to dowodem. Jeśli masz odważnego znajomego i szykuje się prezentowa okazja, z pewnością ucieszy się z takich upominków. Jednak może być ciężko je dostać!

Zapomnij o żubrówce – wypij wódkę z bekonu!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!