Wino czerwone słodkie czy półsłodkie? Jak powstaje dobre słodkie białe wino deserowe? Dowiedz się!
Wino

Wino czerwone słodkie czy półsłodkie? Jak powstaje dobre słodkie białe wino deserowe? Dowiedz się!

Dowiesz się:

  • jak powstaje słodkie wino,
  • kiedy zbierać winogrona do słodkiego wina,
  • a także jakie są najlepsze gatunki słodkiego wina.

Wino – któż z nas go nie kocha? Choć mogłoby się wydawać, że to wina wytrawne cieszą się największym prestiżem, słodkie odmiany tego trunku także mają wielu sympatyków. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do deseru, a białe słodkie musujące to niekwestionowany synonim dobrej zabawy. Dowiedz się więcej o słodkim winie!

Czym właściwie jest słodkie wino? Sekretem jest fermentacja

Nazwa „słodkie wino” nie wprowadza w błąd – w zasadzie można nazwać tak każde wino, które w procesie produkcji zachowało wysoki poziom cukru resztkowego. Ponieważ trunek ten wytwarzany jest z winogron, które zawierają naturalne cukry, metoda produkcji i wybór stylu przez winiarza określają, ile – jeśli w ogóle – cukru resztkowego będzie zawierało wino, a tym samym jak będzie ono słodkie.

Skąd bierze się cukier w winie? Cukry resztkowe powstają przede wszystkim z cukrów owocowych w samych winogronach: sacharozy, fruktozy i glukozy. Są to niezbędne składniki w procesie fermentacji alkoholowej i zazwyczaj decydują o tym, jak słodkie lub wytrawne będzie wino, które trafi na Twój stół.

Słodkie czy wytrawne?

Podczas produkcji wina drożdże wchodzą w reakcję z cukrem – w ten sposób powstaje etanol, który odpowiada za efekt, dla którego każdy z nas lubi od czasu do czasu wypić lampkę dobrego trunku. Jeśli w tym procesie zostaną zużyte wszystkie cukry, powstanie wino wytrawne.

Czytaj też: Jakie wino jest najzdrowsze? Poznaj właściwości wina!

Naturalne cukry winogronowe pozostałe w winie po zakończeniu fermentacji nazywane są cukrami resztkowymi, mierzonymi w gramach na litr (g/l). Współczynnik ten może znacznie się różnić w zależności od rodzaju wina. Z reguły im dojrzalsze winogrona, tym więcej cukru, który zostanie zmetabolizowany – i tym wyższa potencjalna zawartość alkoholu.

Jak powstaje dobre słodkie wino z późnego zbioru?

Kluczem do produkcji słodkiego wina jest sprawienie, by po fermentacji w winie pozostał cukier. W trakcie tego procesu do rozdrobnionego soku winogronowego dodawane są drożdże. To właśnie one wywołują reakcję, w której cukry z winogron są przekształcane w alkohol i dwutlenek węgla. Producenci stosują szereg metod, by zapewnić, że pewna ilość cukru gronowego przetrwa kontakt z drożdżami i wino zachowa swoją naturalną słodycz.

Najlepsze wina słodkie powstają w wyniku przerwania fermentacji w odpowiednim momencie. Robi się tak po to, by pewna ilość cukru gronowego mogła przetrwać cały proces bez przekształcania się w alkohol i dwutlenek węgla. Cały trik polega na tym, by winogrona były tak słodkie, że drożdże zaczną obumierać, zanim zdążą przetworzyć cały cukier z soku.

Jakie metody zachowywania cukru wykorzystują winnice?

Jednym ze sposobów koncentracji cukrów w winogronach jest użycie owoców, z których wyparowała woda. Winogrona pozostawione na winorośli przez długi czas zaczną wysychać, dlatego to właśnie wina z późnego zbioru najczęściej zachowują słodki smak.

Czytaj też: Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Merlot czy Syrah? Który czerwony szczep winogron pasuje Ci najbardziej?

Winiarze czasami układają świeżo zebrane, zdrowe winogrona w dobrze wentylowanych, suchych warunkach, aby doprowadzić do parowania i wysuszenia winogron przed samą fermentacją.

Innym rodzajem słodkich win są te z tzw. szlachetną pleśnią (łac. botrytis cinerea). Grzyb sprawia, że na powierzchni owoców powstają malutkie otwory, przez które odparowuje woda. Dzięki temu winogrona nabierają smaku i aromatu, który jest niemożliwy do uzyskania przy „świeżych” owocach.

Czym jest wino lodowe? Zmrożone winogrona górą!

Co kojarzy Ci się z określeniem „lodowe wino”? Fakt, że powinno podawać się je schłodzone? To też, ale nie w tym tkwi sekret tego trunku. Prawdziwym powodem jest to, że winogrona użyte do produkcji tego supersłodkiego wina muszą zostać zebrane, gdy są… jeszcze zamarznięte na krzewie.

Podczas gdy większość winogron zbiera się późnym latem do jesieni, zbiory owoców na wino lodowe trwają w samym środku zimy.

Po zebraniu winogrona są natychmiast przewożone do winnicy, gdzie poddaje się je przetwarzaniu. Owoce przepuszczane są przez kruszarkę do winogron, gdzie tłoczy się je do momentu wydobycia płynu. Tylko około 10-20% soku w mrożonych winogronach jest wykorzystywane do świetnego wina lodowego, a sam w sobie jest on niezwykle słodki.

To też pokochasz: Wino musujące czy szampan? Wytrawne, półwytrawne czy półsłodkie? Wybierz sam!

Aby wino można było uznać za lodowe, winogrona muszą zamarznąć na krzaku, a nie w przemysłowych chłodniach. W związku z tym przeznaczone na nie odmiany uprawia się tylko w krajach o chłodniejszym klimacie, m.in. w Niemczech, Austrii czy Kanadzie.

Które popularne wina należą do słodkich? Poniżej znajdziesz kilka świetnych trunków z wysoką zawartością cukru!

Tokaj – węgierskie białe wino słodkie

Tokaj to nie tylko czołowy przedstawiciel węgierskiej sztuki winiarskiej, ale także symbol kulturowy, który zapracował sobie nawet na miejsce w hymnie narodowym. Te wyjątkowe wina wytwarzane są w regionie Tokaj w północno-wschodnich Węgrzech, gdzie rosną winogrona Furmint, Hárslevelű i Sárga Muskotály.

Wina tokajskie mają wspólne cechy: dobrą kwasowość, świeżość, równowagę, intensywność i wielką złożoność aromatyczną z esencjami kwiatowymi, wraz z nutami brzoskwiń i dojrzałych śliwek. Ich smaki są złożone, przypominające miód, pigwę, karmel i orzechy takie jak migdały i orzechy laskowe.

Porto – portugalskie wino wzmacniane

Narodziny Porto sięgają 1678 roku, a dokładniej wojny dziewięcioletniej między Francją a Anglią. Brytyjskie embargo na francuskie produkty pozostawiło Anglię bez dostępu do ulubionego wina. Brytyjczycy zwrócili się do swoich portugalskich sojuszników o import win z Doliny Duero.

Porto doskonale komponuje się z sałatkami owocowymi, ciastami i słodko-gorzkimi deserami, zwłaszcza czekoladą, kasztanami i orzechami włoskimi. Idealnie pasuje również do serów pleśniowych, takich jak Stilton, który był popularnym zwieńczeniem posiłków brytyjskiej szlachty w XIX wieku.

Moscato d’Asti – jedno z najlepszych słodkich win białych

Moscato d’Asti to jedno z najsłynniejszych włoskich win białych. Jest produkowany głównie w prowincji Asti, w północno-zachodniej części transalpejskiej oraz w mniejszych ilościach w sąsiednich prowincjach Alessandria i Cuneo.

Słodkie wino o niskiej zawartości alkoholu Moscato d’Asti to duma narodowa, świetny dodatek do deserów, ale także zaskakująco dobre połączenie z serkiem śmietankowym. Jego bąbelki są miękkie, nie agresywne, a słodycz delikatna. Wino powstaje z winogron moscato bianco (muscat).

Które z tych win najbardziej do Ciebie przemawia? Pozwól sobie zaszaleć i wypróbuj wszystkie z nich!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!