Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Merlot czy Syrah? Który czerwony szczep winogron pasuje Ci najbardziej?
Wino

Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Merlot czy Syrah? Który czerwony szczep winogron pasuje Ci najbardziej?

Czerwone wina są tak licznym podgatunkiem alkoholi, że zliczenie ich wszystkich graniczy z cudem. Niektóre trunki produkowane są tylko z jednego grona, podczas gdy inne są mieszanką kilku. Chcesz wiedzieć więcej o winach? Warto przyjrzeć się owocom, z których je stworzono. Poznaj najpopularniejsze odmiany winogron, z których robi się czerwone wino!  

Jak powstaje czerwone wino? Najpopularniejsze szczepy winogron

Czerwone odmiany powstają podobnie jak białe wino, istnieje między nimi jednak zasadnicza różnica. Czerwone wino fermentuje bowiem ze skórkami winogron i sokiem połączonymi w zbiorniku lub kadzi. Wina białe są tłoczone przed fermentacją, oddzielając sok od skórek.

Czytaj też: Wino czerwone słodkie czy półsłodkie? Jak powstaje dobre słodkie białe wino deserowe? Dowiedz się!

Kontakt ze skórką podczas produkcji czerwonego wina pozwala na połączenie koloru, smaku i tekstury z sokiem, podczas gdy drożdże przekształcają cukier w alkohol. Skórki zawierają większość składnika, który nadaje czerwonemu winu kolor, podczas gdy miąższ dostarcza głównie soku.

Czerwone winogrona są gotowe do zbiorów późnym latem do wczesnej jesieni. Dzieje się to kilka tygodni po tym, gdy niedojrzałe białe winogrona zmienią kolor na ciemnoczerwony lub niebiesko-czarny, w okresie zwanym veraison.
Połączony sok, skórki i nasiona to moszcz. Niektórzy winiarze schładzają go przez dzień lub dwa w procesie zwanym moczeniem na zimno, aby wydobyć związki koloru i smaku ze skórek, zanim alkohol rozpocznie dojrzewanie.

Cabernet Sauvignon – królowa czerwonych winogron

Prawdopodobnie najbardziej popularny szczep na tej liście. Cabernet Sauvignon pochodzi ze znanego wszystkim Bordeaux. Liczne plantacje tych winogron znajdziesz również w Dolinie Napa i australijskim regionie winiarskim Coonawarra. Obie te miejsca zaciekle konkurują ze sobą w produkcji francuskiego wina. 

Owocowe te dobrze rosną w chłodniejszych, wilgotnych regionach i mają zazwyczaj ciemnoczerwony kolor. Cechuje je także umiarkowana kwasowość, wyrazisty smak i liczne taniny. Dzięki temu można wyprodukować z nich świetne wina wytrawne. 
Z Cabernet Sauvignon wytwarza się wina o aromacie takim jak czarna porzeczka, imbir, jeżyna i ziele angielskie. 

Pinot Noir – wytrawny czerwony szczep

Któż nie uwielbia kieliszka dobrego Pinot Noir jesienią? Samo winogrono należy do ogólnej rodziny Pinot, która obejmuje także Pinot Gris, Pinot Blanc i Pinot Meunier. Najwięcej plantacji znajdziesz w regionie winiarskim Burgundia we Francji. Co jednak ciekawe, Pinot Noir powstało po raz pierwszy w dwóch różnych wioskach okolicy – jednocześnie i zupełnie niezależnie od siebie. Doprowadziło to do powstania dwóch gatunków winogron, które znacznie się od siebie różnią. Właśnie dlatego niektóre wina Pinot Noir cechują się zupełnie odmiennymi aromatami. 

To też dobrze wiedzieć: Poznaj najlepsze odmiany winogron, które możesz uprawiać w Polsce.

Złożoność i wszechstronność win ze szczepu Pinot Noir są tym, co kochają ludzie na całym świecie. Gatunek ten jest tak popularny, że rośnie w północnych Włoszech, Niemczech, RPA, Sonoma, Oregonie i wielu innych miejscach.

Młode Pinot Noir charakteryzuje się aromatem czerwonych owoców takich jak malina, wiśnia czy truskawka. W starszych trunkach ustępują one wyraźnym nutom korzennym i waniliowym.

Merlot – czerwony szczep z Bordeaux

Choć nieco mniej popularny niż dwa powyższe, Merlot to kolejna odmiana winogron, ma swój początek w Bordeaux. Dwa miejsca, o których należy pamiętać przy okazji tego szczepu, to Saint-Emilion i Pomerol – jest to najczęściej uprawiane winogrono w tym regionie.

Polubisz też: Czy istnieje coś takiego jak polskie wina? Czy Polacy potrafią w wino?

Merlot cechuje się ciemnoniebieskimi owocami, którego używa nie tylko do produkcji wina gatunkowego, ale wykorzystuje także w wielu mieszankach.

Chociaż winogrona Merlot są nieco bardziej wrażliwe na środowisko, mają jedną zaletę w porównaniu z winogronami Cabernet – dojrzewają o około dwa tygodnie szybciej. To właśnie dlatego ich uprawa jest tak ważna dla wielu właścicieli winnic na całym świecie.

Wina z tego szczepu cechują się przede wszystkim owocowymi aromatami takimi jak wiśnia, śliwka, jagoda, borówka, morwa, jeżyna.

Syrah (Shiraz) – winorośl popularna na całym świecie

Syrah – lub shiraz, jak nazywa się go w Nowym Świecie – uważany jest za jedną ze szlachetnych odmian czarnych winogron. Produkuje się z niego wiele wiekowych win z górnej pólki. 

Choć szczep jest związany z Doliną Rodanu w południowo-wschodniej Francji, jest to prawdziwie międzynarodowa odmiana winorośli. W Nowym Świecie Syrah stała się bardzo popularna w Chile, RPA, Nowej Zelandii, Australii, Kalifornii i stanie Waszyngton.

Czego możesz się po nim spodziewać? Przede wszystkim bogatych aromatów jeżyn, czarnych śliwek i czarnej porzeczki, z pikantnymi, kawowymi i lukrecjowymi nutami w gorętszych regionach.

Cabernet Franc – winogrono z Doliny Loary

Cabernet franc (często skracany do „cab franc”) to francuskie czerwone winogrono, które jest uprawiane we wszystkich głównych regionach produkujących wino na świecie. Zwykle miesza się je z innymi gatunkami, ale w niektórych regionach cabernet franc jest również produkowany jako wino jednoodmianowe.

Też warto wiedzieć: Wina gruzińskie, czyli wina z Gruzji. Półsłodkie, półwytrawne, wytrawne… Poznaj wszystkie!

Cabernet franc może wytrzymać zimną pogodę i ma niewielkie problemy z dojrzewaniem, dzięki czemu rośnie we wszystkich regionach winiarskich świata. Smak win cabe franc określony jest przez równowagę między czerwonymi owocami, ziołami i pieprzną ziemistością. Odmiana ta średnio-wysoką kwasowość, dzięki czemu produkuje się z niej delikatne, orzeźwiające i aromatyczne wina.

Na pierwszy plan wysuwają się aromaty czerwonych owoców takich jak truskawka, malina i wiśnia. 

Wybierz wino z wyjątkowo aromatycznych szczepów!

Należysz do miłośników czerwonego wina? Dobrze znać szczególnie wartościowe odmiany owoców, z których się je produkuje. Każda z nich wyróżnia się różnorodnymi aromatami, których z pewnością warto spróbować. Może zdecydujesz się na to jeszcze dziś?

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!