Czy istnieje coś takiego jak polskie wina? Czy Polacy potrafią w wino?
Wino

Czy istnieje coś takiego jak polskie wina? Czy Polacy potrafią w wino?

Dowiesz się:

  • czy polskie wina są godne degustacji,
  • które polskie winiarnie są godne uwagi,
  • a także jakie istnieją rodzaje polskich win.

Wino włoskie czy francuskie? A może polskie? Choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, w naszym kraju działa wiele fantastycznych winiarni. Co więcej, lokalne polskie wyroby często w niczym nie odbiegają od swoich zachodnich konkurentów. Na jakie polskie wina szczególnie warto zwrócić uwagę? Sprawdź!

Czy polskie wina dorównują zagranicznym specjałom?

Polskie specjały traktuje się z pewnym dystansem, a często wręcz po macoszemu. To błąd! Choć nie mamy tak bogatej tradycji winiarskiej, jak Włochy czy Francja, nasze krajowe produkty coraz częściej przodują w międzynarodowych rankingach. Polscy winiarze stale się rozwijają, a ich rosnące doświadczenie ma odzwierciedlenie w jakości trunków. Nasi producenci korzystają z najlepszych receptur, na podstawie których wytwarzano wino przez setki lat. Na chwilę obecną większość tych przepisów pochodzi z zagranicy, ale kto wie – być może z czasem nasze narodowe koncepcje także wpiszą się do kanonu win?
W Polsce rozwija się także kultura winiarska. Otwierają się różne szkoły, a na terenie kraju działa coraz więcej stowarzyszeń zrzeszających nie tylko winiarzy, ale także miłośników tego wspaniałego trunku. 

To też warto wiedzieć: Historia wina. Jak powstał ten czerwony trunek?

Znane (i kochane) polskie winiarnie

Powiedzieć, że polskie zakłady winiarskie wyrastają jak grzyby po deszczu, to mało. By spisać je wszystkie, trzeba byłoby wydać grubą książkę, a ta i tak szybko stałaby się nieaktualna. Zwróćmy jednak uwagę na kilka winiarni, które zdążyły już przebić się ze swoimi wyrobami do winnego „mainstreamu”.

Winnica Turnau

Choć Turnau to zakład z tradycjami, nie zawsze był winnicą. Pierwotnie miejsce to należało do Jerzego Turnaua, właściciela ziemskiego, którego potomkowie zajmowali się uprawą zboża i rzepaku. Dobra lokalizacja i sprzyjający uprawie winogron klimat popchnęły ich jednak do spróbowania czegoś nowego – produkcji wina. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a polscy koneserzy wina chętnie sięgają po produkty z winnicy Turnau. 

Sprawdź też: Poznaj najlepsze odmiany winogron, które możesz uprawiać w Polsce.

Szczególną popularnością cieszą się wina wytwarzane ze szczepów Johanniter, Hibernal czy Chardonnay.

Winnica Jura

Położona niedaleko Krakowa winnica Jura ma dopiero kilka lat, ale jej wyroby są już znane w całej Polsce. W 2015 roku założyli ją Joanna i Marcin Miszczak – ona jako dyplomowany sommelier, on jako miłośnik autriackiego wina. Zakład stawia na lokalną produkcję ekologicznego trunku z naturalnych winorośli. To ostatnie potwierdza certyfikat ekologicznej uprawy oraz produkcji wina. 

Stara Winna Góra

Stara Winna Góra wyrabia trunki już od 1997 roku, stale podtrzymując winiarskie tradycje ziemi lubuskiej. Na sześciu hektarach ziemi uprawiane są wyłącznie najszlachetniejsze szczepy winorośli, w tym m.in. Pinot Noir, Saphira, Riesling czy St Laurent. 
Chętny na degustację? Wybierz się do Cigacic niedaleko Zielonej Góry! W okolicy znajdziesz też wiele innych, wspaniałych winiarni.

Najlepsze polskie wina. Które wybierzesz?

Sprawdziliśmy kilka najpopularniejszych polskich winnic, a teraz czas przetestować ich wyroby. Poniżej znajdziesz kilka wyjątkowo popularnych win produkowanych właśnie w naszym kraju.

Riesling z Winnicy Turnau – rodzime wino wytrawne

Riesling to szlachetne wino wytrawne o wysokim stopniu kwasowości. W zapachu przebijają się aromaty limonki, cytryn, zielonych jabłek, melona i jaśminu. Smak trunku charakteryzuje się orzeźwiającymi jabłkowo-grejpfrutowymi nutami. Riesling z winnicy Turnau to świetny dodatek do ryb i lekkiego mięsa. 

Darius Rondo Regent – czerwone wino

Nazwa „Rondo Regent” pochodzi od szlachetnych odmian winogron, na których opiera się ten wyrób. Wino zdecydowanie wyróżnia się smakiem soczystych wiśni i jagód, które doskonale komponują się z korzenno-paprykowym aromatem. W finiszu przebijają się nuty jałowca i pieczonych kasztanów. 

Chardonnay z winnicy Turnau

Czas na białe, wytrawne Chardonnay – każdy miłośnik wina z pewnością je zna. Czy Polacy poradzili sobie z tą tradycyjną recepturą? Jak najbardziej! Na pierwszy plan wysuwają się aromaty gruszkowo-agrestowe, z subtelną, ale wyraźną nutą maślaną. W smaku dominuje jabłko i ananas, wzbogacony niuansami dębowymi. Chadronnay świetnie komponuje się z drobiem, serami i niektórymi rybami. 

Libiąż Cabernet Cantor

Winiarna w Libiążu wyprodukowała własne wino Cabernet na podstawie tradycyjnych francuskich receptur. Trunek cechuje się aromatem dojrzałych czereśni, porzeczek i ostrężyn. Dopełniają je nuty cynamonu, goździków i kardamonu. Należysz do fanów Cabernet? Koniecznie spróbuj jego polskiej odmiany!

Czytaj też: Wino na romantyczny wieczór, który dobrze się zakończy

Traditio brut z winnicy Aris – polskie wino musujące

To musujące wino z gatunku pinot noir odznacza się soczystym, owocowym smakiem i obfitymi bąbelkami. Szczególnie wyczuwalne są nuty gruszki, agrestu i białych śliwek lenkrody. Lekka i przyjemna propozycja, idealna na wiosenno-letnie popołudnia w plenerze. 

Wolisz wytrawne czy półwytrawne? Jeszcze dziś spróbuj polskich win!

Producenci polskiego wina nie ustają w wysiłkach, a ich wyroby z roku na rok stają się coraz lepsze. Nawet jeśli do tej pory sięgałeś głównie po zagraniczne wyroby, warto dać szansę produktom z naszego podwórka. Nie jedź do Niemiec czy Francji – spróbuj wina z polskich winnic!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!