alkohole kraftowe
Piwo,  Wódka

Alkohole kraftowe – co to znaczy? Czy rzemieślniczy alkohol jest premium, czy to zwykły bimber?

Dowiesz się:

  • czym jest alkohol rzemieślniczy,
  • kiedy zaczęło powstawać piwo rzemieślnicze,
  • a także jak rozpoznać wyroby kraftowe.

W ostatnich latach wielu miłośników alkoholu zrezygnowało z trunków znanych producentów lub znacznie je ograniczyło. Dzisiejszy konsument coraz częściej wybiera niszowe, rzemieślnicze opcje. Czy można określić je alkoholem premium na miarę XXI wieku?

Czym jest alkohol rzemieślniczy? Destylat spoza fabryki

Co sprawia, że ​​destylacja staje się rzemiosłem? To słowo zazwyczaj opisuje napoje wytwarzane przez małą firmę lub osobę w sposób tradycyjny, czasem nawet bez użycia maszyn.
Ogólnie rzecz biorąc, by dany alkohol mógł zostać uznany za kraftowy, powinien mieć co najmniej dwie, a najlepiej trzy następujące cechy:

  • mniejszy rozmiar partii;
  • produkcję prowadzoną przez małą, niezależną firmę;
  • produkty wysokiej jakości, które kojarzą się z autentycznymi wartościami i zazwyczaj wytwarzane są według tradycyjnych receptur.

W Polsce nie określono limitów produkcyjnych, które decydowałyby o tym, czy dany alkohol można uznać za rzemieślniczy. Na chwilę obecną jest to raczej kwestia umowna. Wyjątkiem jest Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych, które przyznaje etykietę piwa kraftowego zrzeszonym przez siebie zakładom.
W większości przypadków dystrybucja danego trunku odbywa się głównie na rynek lokalny.

Niewielka gorzelnia, browar rzemieślniczy… Jak to działa?

Napoje rzemieślnicze to przede wszystkim te robione ręcznie i wytwarzane w małych partiach. Zazwyczaj zawierają wysokiej jakości, ekologiczne i pozyskiwane od lokalnych dostawców składniki. Tego rodzaju wyroby nie bez powodu cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów. Na pierwszy plan wysuwa się wyraźna różnica w smaku – w tej kwestii trunki rzemieślnicze biją na głowę koncernową „masówkę”.

Czytaj też: Wódka kraftowa. Co to znaczy? Da się to wypić?

Wyjątkowe walory rzemieślniczego napoju alkoholowego można przypisać innowacyjności i pasji producentów oraz wyjątkowej jakości użytych przez nich składników. Sam przemysł piwa kraftowego jest już dobrze ugruntowany i zebrał wokół siebie niemałą liczbę zwolenników. Jednak wódki i wina rzemieślnicze dopiero wchodzą na rynek i nie wywołały jeszcze wystarczająco głośnego szumu, by przebić się do mainstreamu. Możemy tylko mieć nadzieję, że z czasem gorzelnie i winiarnie także pójdą w ślady browarów.

Piwo rzemieślnicze – jak to się zaczęło?

Przemysł piw rzemieślniczych znacznie wyprzedza swoich rówieśników, ponieważ istnieje od lat 70. XX wieku. To właśnie wtedy niewielkie browary nabrały rozpędu i zaskoczyły cały świat zupełnie nowymi gatunkami złocistego trunku.

Regionalne bary i puby w całych Stanach Zjednoczonych zaczęły się konsolidować i zamykać z powodu serii masowych przejęć i fuzji przeprowadzanych przez wielkie koncerny. Gdy amerykański krajobraz piwowarski zaczął się kurczyć pod względem jakości i różnorodności, kilku odważnych domowych piwowarów zdało sobie sprawę, że jedynym sposobem, w jakich nadal można dalej doświadczać różnych smaków i tradycyjnych wyrobów, jest samodzielne wytwarzanie piwa. Tak narodził się rzemieślniczy przemysł piwowarski.

W Polsce rewolucja piwna miała miejsce nieco później – pierwsze tego typu inicjatywy pojawiły się około 10 lat temu. Nasi piwowarzy w niczym nie odbiegają jednak od doświadczonych browarników zza oceanu. Polskie piwa rzemieślnicze to prawdziwa czołówka i chętnie sięgają po nie również ludzie z innych krajów.

Czy bimber można uznać za alkohol kraftowy?

Niektórych może to zaskoczyć, ale nawet samogon domowej roboty może spełniać definicję alkoholu rzemieślniczego. Spójrz: nie produkuje się go na masową skalę, nie zajmują się tym wielkie koncerny, a wiele receptur pochodzi z dziada pradziada.

Sprawdź też to: Jakie jest najlepsze piwo kraftowe w Warszawie? Lista browarów rzemieślniczych!

Warto jednak pamiętać, że bimber nie przechodzi żadnych kontroli jakościowych. Każdy może zrobić sobie dokładnie tak, jak chce i z czego chce.

Jak rozpoznać wyroby kraftowe?

Wyruszyłeś na poszukiwania lokalnych trunków i tylko wprawiło Cię to w dezorientację? Spokojnie, nie jesteś jedyny. Przy tak wielu krążących definicjach jest mało prawdopodobne, abyśmy kiedykolwiek jednoznacznie określili to, czym jest alkoholowe rzemiosło. Być może nawet nie ma to znaczenia – sztukę też trudno zdefiniować, a nadal nas cieszy, prawda? 

Jeśli jednak chcemy wspierać drobnych, lokalnych przedsiębiorców, warto mieć świadomość tego, co kupujemy. Jak? Przede wszystkim bądź sceptycznym, dociekliwym konsumentem. To, że na etykiecie produktu napisano „rzemieślniczy”, jeszcze nie czyni go takim w rzeczywistości. Opakowanie może do złudzenia przypominać ręcznie robione, ale często jest to zwykły chwyt marketingowy. Dlatego podchodź z dystansem do wszystkich „nalewek babuni” i traktuj je z przymrużeniem oka.

To też warto wiedzieć: Jakie są piwa belgijskie? Chmiel, fermentacja, browar – wszystko o piwach z Belgii.

Oznaczenia mogą mieć jednak znaczenie w przypadku piwa. Wspomniane już Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych (PSBR), które przyznaje etykietę piwa kraftowego, nie przyjmuje pod swoje skrzydła byle kogo. Każdy zakład musi spełnić szereg warunków jakościowych, zanim stanie się członkiem tej organizacji.

Wspieraj twórców rzemieślniczych napojów alkoholowych!

Znalezienie i wybór kraftowych trunków z prawdziwego zdarzenia może być trudnym zadaniem. Czy warto poświęcić na to swój czas i energię? Jak najbardziej! Polski rynek piw i mocnych alkoholi kraftowych stale się rozrasta – dołóż swoją cegiełkę do rozwoju lokalnych piwiarni i gorzelni!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!