Wódka

Wódka kraftowa. Co to znaczy? Da się to wypić?

Dowiesz się:

  • co to znaczy wódka kraftowa,
  • jak powstaje wódka rzemieślnicza,
  • a także czym jest wódka Palikota.

O kraftowych piwach słyszał chyba każdy – a jeśli jakimś cudem nie, odsyłamy do innych wpisów na naszym blogu. Czy jednak kiedykolwiek spotkałeś się z terminem wódki rzemieślniczej? Owszem, takie trunki istnieją i cieszą się coraz większą popularnością. Czym jest wódka kraftowa i gdzie możesz ją znaleźć? Podpowiadamy!

Wódka kraftowa – co to właściwie jest?

Producentom wódki rzemieślniczej przyświecają te same ideały, które popchnęły niewielkie browary do produkcji piwa kraftowego. „Rzemiosło” jest tu słowem kluczowym – nie chodzi bowiem o masową produkcję, a o zachowanie jak najwyższej jakości każdej partii.

Wiele wódek kraftowych powstaje na podstawie tradycyjnych receptur, które przechodzą z pokolenia na pokolenie. Ich twórcy nie celują w szerokie grono odbiorców i często prowadzą sprzedaż jedynie na skalę lokalną.

To też polubisz: Jaka jest najsmaczniejsza wódka, która wchodzi jak woda?

Część rzemieślniczych alkoholi wysokoprocentowych wytwarza się np. tylko z jednego gatunku zboża. Niektóre gorzelnie ograniczają się nawet do zbiorów z jednego pola. Przypomina to zasady, jakimi kierują się m.in. włoscy winiarze, klasyfikując swoje wyroby na podstawie regionu, z którego pochodzą składniki.

Czym różni się wódka kraftowa od zwykłej?

Wódkę „przemysłową” najczęściej produkuje się w dużych zakładach i ogromnych destylatorach kolumnowych. Taki sprzęt jest w stanie wytwarzać napoje alkoholowe przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Trunki kraftowe produkuje się na mniejszą skalę, często przy użyciu innych rodzajów alembików. Gorzelnie rzemieślnicze zwracają szczególną uwagę na wykorzystywane składniki, podczas gdy duże koncerny stawiają na tanich dostawców i masową produkcję.

Czy konsument zauważy jakąkolwiek różnicę? To zależy. Rynek piwa kraftowego przyciąga gigantycznym wyborem gatunków złocistego trunku i jakością, która rzeczywiście jest namacalna. Nawet niewprawne podniebienie od razu zauważy różnice między tanim piwem z marketu a wysokiej klasy napojem rzemieślniczym z okolicznego baru.

Sytuacja z wódką ma się nieco inaczej. Dla zdecydowanej większości ludzi „czysta” smakuje tak samo, niezależnie od marki. Sięgając po Wyborową czy Żytnią nie nastawiasz się na rozkosz dla swoich kubków smakowych – interesują Cię przede wszystkim pozostałe właściwości tego wyrobu. Oznacza to, że w wielu przypadkach jakość wódki rzemieślniczej docenią jedynie prawdziwi koneserzy.

Większe pole do popisu mają producenci wódek smakowych, którzy mogą projektować własne niepowtarzalne kombinacje i przyciągać klientów nowościami.

W przeciwieństwie do piwa, pojęcie kraftowej wódki nie jest uregulowane prawnie, ani nawet jednoznacznie zdefiniowane. W związku z tym niemal każdy producent może określić swój produkt jako rzemieślniczy, choćby produkował go w tysiącach ogromnych fabryk jednocześnie.

Pszenica, żyto i ziemniaki. Z czego powstaje wódka rzemieślnicza?

Tradycyjnie wódkę wytwarza się ze zboża – najczęściej żyta – które łączy się z wodą i podgrzewa. Następnie do powstałej miazgi dodaje się drożdże, które inicjują fermentację i przekształcają cukry w alkohol. W tym momencie można rozpocząć proces destylacji spirytusu.

Następnie wódka poddawana jest próbie, której celem jest sprawdzenie, czy występuje w niej odpowiednia zawartość alkoholu. Jeśli trunek się zapali, wszystko jest dobrze. Jeśli nie, trzeba wydestylować ją po raz kolejn.

Czysta wódka musi – w pewnym sensie – bezsmakowa. W tym celu trunek jest wielokrotnie podgrzewany i destylowany. Gdy po schłodzeniu substancja powróci do stanu płynnego, przychodzi czas na filtrowanie. Gotowa wódka zawiera około 40% alkoholu.

Sprawdź też: Jak zrobić drinka z wódką? Poznaj przepisy na proste i domowe drinki.

Oprócz standardowych odmian „czystych”, na dzisiejszym rynku popularność zyskują tzw. wódki smakowe. Powstają one poprzez dodanie do bazy wódki owoców, przypraw lub ekstraktów. Większość produktów tego typu nie wymaga dojrzewania – można je od razu zabutelkować i wysłać na rynek.

Wódka WyBUHowa? Browar Tenczynek na rynku kraftowych alkoholi

Czy jest w naszym kraju miłośnik trunków, który nie słyszał o Browarze Tenczynek? Twarzą tego zakładu jest powszechnie znany Janusz Palikot, który po odejściu z polityki postanowił zająć się produkcją alkoholu.

Jednym z głośniejszych wyrobów firmy jest wódka wyBUHowa. Do jej produkcji wykorzystano tradycyjny rektyfikat zbożowy i opatentowaną okowitę BUH z suszem konopnym.

Uwagę przyciąga już sama etykieta – zaprojektował ją znany artysta Tomasz „Waciak” Wójcik. Przede wszystkim liczy się jednak smak: słodki z delikatnymi trawiastymi i cytrusowymi nutami, przywodzący na myśl mocny likier z ziół.

Piwa kraftowe to przeżytek? Sięgnij po wódkę rzemieślniczą!

Lubisz eksperymentować i chętnie sięgasz po nietuzinkowe produkty? Alkohole rzemieślnicze to coś dla Ciebie! Niektóre z nich są naprawdę pomysłowe i z pewnością jeszcze nie raz Cię zaskoczą. Zamów wódkę, którą stworzono z myślą o koneserach takich jak Ty!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!