Alkohol i PRL. Co było wtedy modne?
Wódka,  Kolorowe alkohole,  Wino

Alkohol i PRL. Co było wtedy modne?

Dowiesz się:

  • co pili w PRLu i dlaczego głównie wódkę,
  • czy faktycznie bimber był też na topie,
  • a także czy można było nabyć wtedy zagraniczne alkohole.

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie alkohole były modne w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej? To prawda, że wiele się zmieniło od tamtych lat, ale historia smaków i upodobań alkoholowych jest fascynującym tematem do zgłębienia. Zapraszam cię na podróż w czasie, kiedy to Polacy delektowali się trunkami dostępnymi w PRL-u. Czytaj dalej, aby poznać najpopularniejsze alkohole tamtych czasów.

Czy alkohole świata docierały do PRL-owskiej polski?

Przed tobą niezwykła podróż przez czas do okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, kiedy to alkohol miał zupełnie inne oblicze. To nie były czasy luksusowych win czy międzynarodowych marek whisky – a przynajmniej nie u nas. PRL to czas, kiedy Polacy cieszyli się tym, co mieli, i tworzyli własne tradycje związane z alkoholem.

Wiele osób zgodnie uważa, że wódka z tamtych czasów nie należała do najlepszych. Jednak obecna w sklepach oferta alkoholi nie pozostawiała zbyt wielkiego wyboru. Najlepsze alkohole klasy światowej przyszły do nas dopiero po upadku komuny – wcześniej Polacy musieli zadowolić się tym, co było na półkach, czyli głównie wódką.

Zobacz, co oferował przeciętny PRL-owski sklep z alkoholami!

Żaden gin z tonikiem – tylko klasyczna polska wódka żytnia!

Rozpocznijmy naszą podróż od klasyki – polskiej wódki żytniej. To trunek, który był dostępny niemal wszędzie i cieszyły się ogromną popularnością. W czasach PRL-u, kiedy jakość nie zawsze była na pierwszym miejscu, wódka żytnia była stosunkowo pewnym wyborem – każdy wiedział, czego się po niej spodziewać. Jeśli chciałeś zorganizować domówkę lub spotkanie towarzyskie, nie mogło jej zabraknąć. Czy też pamiętasz te czasy, kiedy to butelka wódki żytniej była gwarantem udanej imprezy?

Wódka Polonaise prosto z Pewexu

Czy pamiętasz legendarny sklep Pewex? To właśnie tam można było znaleźć prawdziwą perełkę – wódkę Polonaise o wyjątkowo dużej mocy. To był hit tamtych lat. Kiedy goście przychodzili do ciebie w odwiedziny, a na stole pojawiła się butelka tej wódki, wiedzieli, że zabawa będzie niezapomniana. Uważano ją za jeden z najbardziej luksusowych alkoholi w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Obecność Polonaise na przyjęciach i uroczystościach była symbolem statusu i wyrafinowanego gustu.

Próbowałeś kiedyś tej wyjątkowej wódki? Podziel się wrażeniami!

Wódka stołowa – tradycja przy każdym posiłku

Wódka stołowa była integralną częścią wielu polskich domów. To trunek, który towarzyszył wielu z nas przy każdym większym posiłku. Choć – podobnie jak reszta alkoholi z tego okresu – nie należała do najbardziej wykwintnych, była dość powszechnie dostępna i przystępna cenowo. Czy wtedy ludzie naprawdę popijali ją przy śniadaniu? Może to właśnie dzięki niej rozmowy przy stole były inne niż dziś?

Vistula Vodka – prawdziwy symbol PRL-u

Bistula była marką, która gościła na wielu stołach w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Nie była to wódka kojarzona z elegancją czy wykwintnością, ale stanowiła ważny element kultury picia tamtych lat. Jej smak i dostępność sprawiały, że była często wybierana przez Polaków na różne okazje. Czy masz własne wspomnienia związane z degustacją Vistula Vodka? Daj znać!

Domowe likiery – smak dzieciństwa

Czy pamiętasz smak domowych nalewek? W czasach PRL-u, gdzie trudno było kupić dobry alkohol, wiele rodzin produkowało własne likiery na bazie owoców czy ziół. Nic dziwnego – nie tylko smakowały one wyśmienicie, ale ich degustacja była okazją do tego, by wspólnie zasiąść przy stole. Czy Twoja rodzina miała swój specjalny przepis na likier? Może warto go przywrócić do życia i podzielić się tradycją z młodszymi pokoleniami!

Bimber – Tajemnicza Kultura Samogonu

Czas na prawdziwy symbol alkoholi PRL-u – bimber. Choć produkcja samogonu była nielegalna, była to praktyka tak powszechna, że trudno byłoby o niej nie wspomnieć. Ludzie destylowali własny alkohol w tajemnicy, a rezultat był… różny. Czy warto było ryzykować, czy może lepiej było iść do sklepu po legalne trunki? Na to pytanie odpowiedz sobie sam!

Wina Grapka – Czy to były PRL-owskie Luksusy?

Choć każda polska hurtownia alkoholi produkowała głównie wódkę, to nie jedyny alkohol, jaki pojawiał się na polski stołach. Co z winami? W czasach PRL-u były one traktowane jako pewien rodzaj luksusu. Wiedzieliśmy o istnieniu winnych regionów takich jak Włochy czy Francja, ale rzeczywistość była taka, że dostęp do dobrego wina był ograniczony. Czy naprawdę były to czasy, kiedy wino zawsze było traktowane jako coś wyjątkowego? Czy próbowaliśmy wtedy odkrywać świat smaków win, mimo ograniczeń?

Picie alkoholu kiedyś i dziś – co się zmieniło?

Czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej były trudne, ale i pełne wyjątkowych smaków i tradycji związanych z alkoholem. Dziś, gdy możemy cieszyć się różnorodnością alkoholi z całego świata, warto czasem wrócić myślami do tamtych lat i docenić prostotę i autentyczność tamtego okresu.

Który z tych alkoholi wspominałeś z nostalgią? Czy któryś z nich nadal gości na twoim stole? Podziel się swoimi wspomnieniami i dalej odkrywaj historię PRL-owskich alkoholi!

Powiązane artykuły:

Poznaj stare przepisy na kozacką śliwowicę!

Polskie Alkohole: odkryj tradycyjne smaki na Twoim stole

Najlepsze polskie destylarnie – odwiedź źródło smaku swojego ulubionego alkoholu

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!