Poznaj stare przepisy na kozacką śliwowicę!
Kolorowe alkohole,  Wódka

Poznaj stare przepisy na kozacką śliwowicę!

Dowiesz się:

 • jakie są dobre przepisy na śliwowicę,
 • dlaczego to kozacki alkohol,
 • a także jak zrobić samemu śliwowicę.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstaje prawdziwa śliwowica? Wiesz, że ma ona swoje korzenie na terenach słowiańskich i że można ją przyrządzić w domowym zaciszu, inspirując się przepisami z XVIII wieku? Przed Tobą fascynująca podróż po świecie śliwowicy – daj się jej ponieść!

Śliwnik – skarbnica tradycji

Z ziemi słowieńskiej do polskiej. Śliwowica, inspiracja z XVIII wieku:

Śliwnik.

W zimi słowieńskiej wyborne śliwniki robią, które prócz użycia zamiast wina lub wódki, służyć mogą do ponczu zamiast rumu lub araku, zdrowszy jest przy tym i daleko przyjemniejszy śliwnik niż gorzałka. Robi się następnym sposobem: wysuszyć węgierki te we młynie z pestkami, zemleć i rozrobiwszy potym, przez alembik przepędzić. Można też nie tarłszy we młynie przez to w kotle jak się gorzałka pędzi lub w alembik przedystylować”.fanpage Kuchnia Staropolska na Facebooku.

Ten cytat ze staropolskich źródeł pokazuje, że śliwowicę znali już nasi przodkowie żyjący w XVIII wieku. Tekst przedstawia ją jako tradycyjny napój o różnorodnych zastosowaniach, włączając w to produkcję alkoholu i ponczu. Podkreśla również, że śliwowica była uważana za zdrowszą alternatywę niż gorzałka i opisuje ogólny proces jej przygotowywania, w tym suszenie śliwek i destylację. To cenny wgląd w kulturowe i historyczne znaczenie tego trunku.

Destylacja – sekret słowiańskiej śliwowicy

Nasi przodkowie opanowali sekret destylacji, który posłużył im do przyrządzenia wielu pysznych trunków. Jak zrobić to zgodnie ze staropolską recepturą? Rozrobiwszy śliwniki, przekazujemy je do alembiku, czyli specjalnego urządzenia do destylacji. Ale uwaga – jeśli nie mamy pod ręką alembiku, możemy wykorzystać jeszcze inny sposób. Wystarczy przelać śliwniki do kotła i przeprowadzić destylację, podobnie jak przy produkcji gorzałki.

Niezależnie od wybranej metody destylacji, efektem będzie pyszna śliwowica gotowa do degustacji. Czy jesteś gotowy, aby poznać jej niezwykły smak?

Staropolski przepis na śliwowicę

Choć powyższy przepis jest niezłą ciekawostką historyczną, niełatwo byłoby przyrządzić dobrą śliwowicę tylko na podstawie tych kilku strzępków informacji. Przygotowanie tego trunku to prawdziwa sztuka, dlatego mamy dla Ciebie coś specjalnego – prawdziwy staropolski przepis na śliwowicę! Zobacz, jak przyrządzić ten trunek w zaciszu własnego domu!

Składniki:

 • dwa garnce dojrzałych śliwek węgierek, wraz z pestkami;
 • 6 kwart (ok. 5,7 litra) spirytusu;
 • 10 goździków;
 • 12 g wanilii;
 • 24 g cynamonu.

Przygotowanie:

 1. Utłucz śliwki w drewnianym moździerzu (jeśli takiego nie masz, może być też z innego materiału). Zostaw pestki w środku – dodadzą smaku.
 2. Zalej śliwki 6 kwartami (około 5,5 litra) spirytusu.
 3. Wrzuć do garnka 10 goździków, 12 gramów wanilii i 24 gramy cynamonu.
 4. Całość przelej do słoja lub gąsiora, a następnie dokładnie zakorkuj.
 5. Teraz pozostaw mieszankę na miesiąc, by słoneczne promienie rozwinęły jej bogactwo smakowe.
 6. Po miesiącu przecedź trunek przez płócienny worek.
 7. Następnie połącz gotową esencję z syropem, który przygotujesz z 3 kg cukru i 1,5 litra wody.
 8. Gotową mieszankę zostaw na dwa tygodnie na słońcu.
 9. Po tym czasie przefiltruj trunek i przelej je do butelek, dokładnie je korkując.

Sposób drugi:

 1. Zalej 3 kilogramy śliwek 6 kwartami (około 5,5 l) spirytusu.
 2. Całość pozostaw na miesiąc w nasłonecznionym miejscu.
 3. Dodaj cynamon, wanilię i goździki – w takich samych proporcjach, jak wcześniej.
 4. Odlej spirytus i rozcięć go wodą przegotowaną z 4 kg cukru.
 5. Rozlej całość do butelek. 
 6. Pozostałe śliwki zalej dwoma kwartami (ok. 1,8 l) rozcieńczonego wodą. Jeśli chcesz przygotować słodką nalewkę, dodaj syropu.

I tak oto możesz cieszyć się staropolską śliwowicą w dwóch różnych wariantach. Niezależnie od tego, który przepis wybierzesz, obie będą równie wyjątkowe i smakowite. Teraz pozostaje tylko pytanie – która wersja powędruje do Twojego kieliszka?

Źródło: przepisybabci.com.

Śliwowica – zrób to sam!

Śliwowica to jednak nie tylko alkohol. To kawał słowiańskiej historii, tradycji i kultury. Gdy przymierzasz się do jej degustacji, przekraczasz próg czasu i przenosisz się do XVIII wieku, kiedy to kozaccy mistrzowie śliwowicy stawiali pierwsze kroki w tej niezwykłej podróży.

Czy jesteś gotowy na to kulinarne wyzwanie? Jeśli tak, sięgnij po nasze przepisy i spróbuj przyrządzić własną śliwowicę. Odkryj niezwykły smak i tradycję tego wyjątkowego trunku już dziś!

Powiązane artykuły:

Jaki jest tradycyjny austriacki alkohol?

Z czym pić brandy? Jak serwować ten alkohol tradycyjnie i w drinkach?

Miód pitny czy nalewka z miodu? Poznaj najlepsze alkohole miodowe

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!