Jakie są rodzaje wina i jakie są szczepy winorośli? Poznaj podział wina czerwonego, różowego i białego!
Wino

Jakie są rodzaje wina i jakie są szczepy winorośli? Poznaj podział wina czerwonego, różowego i białego!

Dowiesz się:

  • jaka jest historia wina,
  • jaka jest klasyfikacja win,
  • a także z jakich szczepów winogron tworzy się wino.

Wszyscy wiemy, że wino pochodzi z winorośli – ale czy wiesz, z jakich? Na świecie istnieje ponad 10 tysięcy odmian winogron, a każdą z nich wyróżnia niepowtarzalny smak. Trudno się w tym połapać? Nie martw się! Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po najpopularniejszych winach i szczepach winorośli. Dowiedz się wszystkiego o winach!

Krótka historia wina

Nie ma wątpliwości, że Francja, Włochy i Hiszpania są synonimem kultury winiarskiej. Jednak historia wina nie zaczyna się w żadnym z tych krajów. Zapisy archeologiczne wskazują, że wino po raz pierwszy wyprodukowano w Chinach około 7000 p.n.e., a następnie w Armenii i Gruzji, odpowiednio około 6100 do 6000 p.n.e. 

Najstarszą na świecie winiarnię naukowcy odkryli właśnie w Armenii. Istnieją również dowody na wczesne wytwarzanie wina w starożytnym Iranie, Egipcie, Izraelu, Grecji, Cyprze i na Sycylii. Najwyraźniej wino to znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.
Niezależnie od tego, czy było to tysiące lat temu, czy zaledwie wczoraj, historia każdego rodzaju wina zaczyna się od zbioru, tłoczenia i przetwarzania owoców. Najważniejszym elementem jest proces fermentacji, który zamienia tłoczone winogrona – lub sok winogronowy – w wino.

To też warto wiedzieć: Wino DOC, czyli jak odczytać klasyfikację włoskich win?

Ponieważ wino ma tak bogatą historię, nie ma mowy, abyśmy mogli szczegółowo opisać każdą lokalizację, odkrycie lub rozwój w tej dziedzinie. Sytuacja ma się podobnie ze szczepami winorośli – nie starczyłoby dnia, by opisać wszystkie możliwe kombinacje winiarskie. Jest jednak kilka najpopularniejszych odmian, które powszechnie wykorzystuje się praktycznie na całym świecie.

Wino czerwone, białe, a może różowe? Klasyfikacja win

Poza oczywistymi różnicami, które widać na pierwszy rzut oka, wina białe, czerwone i różowe różnią się od siebie wieloma aspektami. Są to m.in. sposób produkcji, smak i możliwości łączenia ich z potrawami. Przyjrzyjmy się trzem popularnym barwom wina!

Białe wino

Wiele osób uważa, że do produkcji wina białego wykorzystywane są tylko białe lub zielona winogrona. Nie jest to do końca prawda – wiele świetnych białych trunków wytwarza się z czerwonych lub nawet czarnych winogron. Jak to możliwe? Niezależnie od koloru skórki, wszystkie soki winogronowe po wyciśnięciu są blade lub jasnozielone. Białe wina powstają w wyniku fermentacji samego soku winogronowego, a wszystkie skórki i nasiona oddziela się natychmiast po zmiażdżeniu owoców. 

Czytaj też: Jakie wino do ryby pasuje najlepiej? W czym rybka lubi pływać?

Oczywistym królem białego wina jest Chardonnay, które wytwarza się z jasnych winogron. Technicznie rzecz biorąc, białą odmianę tego trunku można zrobić z dowolnego rodzaju winogron, jednak nie każde będzie smakowało równie dobrze. Podręcznikowym przykładem wszechstronnej odmiany winorośli jest Zinfandel – ciemne winogrona, które nadają się do produkcji zarówno białych, jak i czerwonych win. 

Większość win musujących z dodatkiem dwutlenku węgla należy do kategorii win białych.

Czerwone wino

A skoro już o nich mowa… Proces wytwarzania odmian czerwonych jest podobny jak w przypadku białego wina. Różnica polega na tym, że podczas fermentacji w soku pozostają zarówno nasiona, jak i skórki. Dzięki temu wino uzyskuje barwę skórek winogron, a także bardziej złożony smak i konsystencję.

Trunek wytwarzany z winogron o cieńszej skórce cechuje się jaśniejszymi odcieniami czerwieni – za przykład może tu posłużyć tradycyjne Pinot Noir. Z owoców o grubszej skórce wytwarza się mocne, odważne i pełne wina takie jak Cabernet Sauvignon czy Merlot. 

Sprawdź też: Poznaj najlepsze odmiany winogron, które możesz uprawiać w Polsce.

Czerwone wina mają zwykle wyższą zawartość alkoholu niż pozostałe odmiany tego trunku.

Różowe wino

Pomiędzy białymi a czerwonymi odmianami istnieje jeszcze jeden gatunek – wino różowe. W tym przypadku trunek nabiera koloru w wyniku kilkugodzinnego macerowania zmiażdżonej skórki winogron w soku. W ten sposób wino uzyskuje wyważony smak podkreślony dodatkowymi aromatami takimi jak pędy róż i suszone kwiaty.
Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych gatunków winorośli!

Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc to odmiana białych winogron z Doliny Loary i Bordeaux we Francji. Została nazwana na cześć francuskich słów oznaczających „dziki” (sauvage) i „biały” (blanc). To szalenie popularne winorośle sprzyja chłodniejszym klimatom, co wpływa na zawartość cukru i pozwala zachować mu nienaruszoną pikantną kwasowość wytrawnego wina.

Riesling

Riesling to aromatyczne winogrono o jasnej skórce pochodzenia niemieckiego. To właśnie z niego wytwarza się większość win w Niemczech, a przynajmniej tych najlepszych i najstarszych. Winorośle riesling wykorzystuje się w różnych odmianach wina – większość z nich to krystaliczne, aromatyczne słodkie trunki z nutami cytrusów, wosku i lanoliny.

Pinot Noir

Winogrona Pinot Noir pochodzą z winnic legendarnego regionu Burgundii we Francji. Można z nich zrobić odmiany czerwone, białe, różowe i musujące, ale najczęściej używa się ich do produkcji czerwonego wina wytrawnego o tej samej nazwie. Ta kapryśna odmiana wymaga optymalnych warunków uprawy, preferując chłodne, nadmorskie klimaty. Gleby bogate w wapń zmuszają winorośl do poszukiwania składników odżywczych w ziemi, dzięki czemu winogrona zyskują na smaku.

Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon jest hybrydą czerwonego winogrona Cabernet Franc i białego Sauvignon Blanc. Znane również jako Petit-Bouchet, Petit-Cabernet i Sauvignon Rouge, winogrona Cabernet Sauvignon słyną z grubej, ciemnej skórki, odporności na żywioły i zdolności do rozmnażania się w różnych klimatach. Ten czerwony szczep winogron ten jest podstawą dla wielu półsłodkich i półwytrawnych win.

Spróbuj win ze swoich ulubionych odmian winorośli!

Jakie wino szczególnie przypadło Ci do gustu? Na całym świecie uprawia się wiele odmian winogron, z których następnie powstają aromatyczne wina – owocowe, deserowe i nie tylko. Spróbuj ich wszystkich i znajdź swojego faworyta!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!