Wino

Jakie wino do ryby pasuje najlepiej? W czym rybka lubi pływać?

Dowiesz się:

  • jakie wino pasuje do ryby,
  • jakie wino pić pod dorsza,
  • a także jakie wina pasują do innych ryb.

Wino i ryby łączy się wyjątkowo często – i niemal równie często robi się to źle. Dania rybne rządzą się swoimi prawami i w tej kwestii daleko im do steku czy spaghetti. Przed przygotowaniem posiłku musisz wziąć uwagę kwestie takie jak rodzaj ryby czy gatunek trunku, jakim akurat dysponujesz. Dowiedz się, jakie wino do ryby będzie strzałem w dziesiątkę!

Wino do ryby – białe czy czerwone?

Choć tradycja nakazuje, by zawsze łączyć ryby z białym winem, w niektórych przypadkach idealne połączenie mogą stanowić odmiany czerwone lub różowe. Wszystko zależy od rodzaju spożywanej ryby i sposobu jej przygotowania. Kluczowe są tutaj zarówno smak, jak i konsystencja posiłku.

Sprawdź też: Historia wina. Jak powstał ten czerwony trunek?

Dlaczego białe wino? Czerwone odmiany zazwyczaj zawierają więcej tanin. W związku z tym cechują się wyższym stopniem cierpkości, który niezbyt dobrze komponuje się z rybami. Białe wino ma z kolei wyższą kwasowość, co daje efekt podobny do popularnego skropienia ryby sokiem z cytryny.

Dobre wino do ryby – ciekawe propozycje

Aby dowiedzieć się, jakie wino do ryby pasuje najlepiej, dokładnie przestudiuj skład wybranego trunku. Każda odmiana ma inne cechy takie jak zawartość alkoholu, kwasowość, poziom taniny czy słodycz. Gdy już będziesz uzbrojony w tę wiedzę, dobór wina do posiłku będzie znacznie łatwiejszy.

To musisz wiedzieć: Wino bezalkoholowe – czy to też wino? Które z nich są smaczne?

Przygotowaliśmy dla Ciebie ciekawe propozycje połączeń wina z popularnymi gatunkami ryb. Zainspiruj się nimi przy następnej eleganckiej kolacji i zapewnij sobie wyjątkowe doznania smakowe! 

Jakie wino do ryby łosoś?

Łosoś to soczysta ryba, która dobrze komponuje się zarówno z bogatszymi białymi gatunkami, jak i jaśniejszymi czerwonymi odmianami. Łosoś – jak na rybę – jest dość uniwersalny. W związku z tym wybór odpowiedniego wina nie sprawi Ci większych trudności. Wszystko zależy jednak od tego, jak zdecydujesz się go przygotować. 

Jednym z najbardziej klasycznych połączeń jest Pinot Noir lub czerwone wino burgundzkie. To lżejsze odmiany o subtelnych owocowo-kwiatowych smakach, które dobrze współgrają z odważnymi smakami dzikiego łososia pacyficznego. W polskim sklepie jednak częściej znajdziesz nieco bardziej delikatnego łososia atlantyckiego lub hodowlanego, który świetnie komponuje się z różowym – łagodniejszym – Pinot Noir. 

Wino do ryby karpia

Wigilijny karp co roku przysparza problemów miłośnikom win. Wszystko ze względu na jego charakterystyczny smak, który trudno porównać z jakimkolwiek innym gatunkiem. Warto pamiętać, że jest to dość tłusta odmiana, w związku z czym wino do ryby karpia powinno cechować się wyraźną kwasowością, która nada daniu odpowiedniego kontrastu. Doskonale sprawdzą się tu treściwe białe wina. 

Wigilia, zgodnie z tradycją, jest posiłkiem postnym. W związku z tym wiele osób wybiera na tę okazję wina o niższej zawartości alkoholu – nie jest to jednak obowiązek. 

Jakie wino do ryby dorsz?

Ogólnie rzecz biorąc, połączenie dorsza z lekkim białym winem nigdy Cię nie zawiedzie. Jeśli jednak celujesz w nowe doznania degustacyjne, w których delikatne smaki wzajemnie się uzupełniają, możesz skusić się na treściwsze białe wino, a nawet lżejsze czerwone odmiany. Pamiętaj, że wysoka kwasowość dobrze równoważy smak solonego dorsza.

Czytaj też: Wino na romantyczny wieczór, który dobrze się zakończy

Niektóre potrawy z dużą ilością soli mogą wpłynąć na smak całego posiłku, w tym wina. W ich przypadku idealnie lepiej wybrać wytrawny trunek o średnio-wysokiej kwasowości.

Jakie wino do ryby wędzonej?

Trudno jest dobrać wino do wędzonego aromatu ryby. Kłopot sprawia tu przede wszystkim intensywny, dymny posmak i spora zawartość soli. Warto wziąć pod uwagę odmiany, które w wyniku beczkowania nabrały dymnych aromatów. Tłusty i słony smak dobrze przełamać winem o wysokiej kwasowości i niskiej taninie. 

Jakie wino do ryby wędzonej? Postaw na lekkie i kwasowe czerwone gatunki lub beczkowane wina białe. 

Wino do ryby pstrąga

Pstrąg to ryba o delikatnym, ale jednocześnie wyrazistym smaku. Jego aromat świetnie podkreśli cięższe białe wino – możesz nawet pokusić się o trunek z delikatnym ziołowym aromatem. W zależności od metody przyrządzenia pstrąga sprawdzi się tu wytrawne, półwytrawne lub półsłodkie wino. 

Bardziej wyraziste odmiany win pasują do grillowanego pstrąga w ciężkich przyprawach. Potrawy, które zakładają duszenie lub delikatne podsmażenie na maśle, lepiej komponują się z lżejszymi gatunkami trunków. 

Jakie wino do sandacza?

Sandacz należy do średnio-tłustych ryb, podobnie jak karp oraz pstrąg, w związku z czym wybór wina przebiega podobnie, jak w przypadku tych dwóch. Świetnie sprawdzi się tu cięższe, białe wino o wyższym poziomie kwasowości. Jak zwykle, duże znaczenie ma też sposób przygotowania sandacza – pamiętaj o tym, zanim zaopatrzysz się w butelkę wina!

Jakie wino do ryby po grecku?

W przypadku ryby po grecku wino częściej stosuje się jako integralny składnik potrawy niż osobny dodatek. Wiele osób dusi składniki w białym winie wytrawnym, niektórzy jednak decydują się na wykorzystanie czerwonej odmiany tego trunku. Pamiętaj, że ryba po grecku to potrawa mocno przyprawiona – w związku z tym możesz pozwolić sobie na eksperymentowanie z cięższymi gatunkami win. 

Polubiesz również: Wino DOC, czyli jak odczytać klasyfikację włoskich win?

Jakie wino do ryb? Wybierz sam!

To, jakie wino do ryby sprawdzi się najlepiej, zależy przede wszystkim od Twoich preferencji. Jeśli nie przepadasz za białym winem, nie stosuj go na siłę tylko dlatego, że tak mówi „podręcznik”. Zapamiętaj podstawowe zasady łączenia wina z jedzeniem i pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Prędzej czy później z pewnością znajdziesz kombinację, która będzie dla Ciebie idealna. 

Spróbuj swojej ulubionej ryby z kieliszkiem dobrego wina! 

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!