Jaki destylator jest najlepszy? Wybierz odpowiednią aparaturę do bimbru!
Wódka

Jaki destylator jest najlepszy? Wybierz odpowiednią aparaturę do bimbru!

Dowiesz się:

  • jaka jest historia bimbru,
  • jaką wybrać aparaturę do bimbru,
  • a także jakie elementy wchodzą w skład takiego zestawu.

Historia bimbru sięga wielu lat wstecz, a wiele osób zajmuje się jego produkcją do dziś. Dobra jakość składników i prawidłowy proces destylacji jest najważniejszy. Jednak czego jeszcze potrzeba, by zrobić dobry bimber w domu? Przyjrzyjmy się aparaturze do pędzenia domowego alkoholu!

Historia domowej produkcji bimbru

Bimber wytwarzano na całym świecie od setek lat. Jednak alkohol wytwarzany dzisiaj znacznie różni się od tego, którym raczyli się nasi przodkowie. Przez ten czas ewoluował nie tylko proces produkcji bimbru, ale także domowa aparatura do destylacji.

Pierwsze potwierdzone przypadki fermentacji sięgają już 7000 roku p.n.e. Oczywiście procesu tego nie opracowano specjalnie po to, by wytwarzać bimber – pierwotnie służył on do przygotowywania różnych potraw i napojów.

W Stanach Zjednoczonych bimber jest starszy niż sam kraj. Jego produkcją zajmowało się wielu różnych pionierów: był to niezawodny sposób na to, by nie marnować nadmiaru ziarna. Rolnicy zdali sobie sprawę, że whisky produkowana w wyniku fermentacji była warta znacznie więcej niż sama kukurydza, z której powstawała. W ten sposób bimber szybko stał się formą lokalnej waluty.

Wszystko zmieniło się, gdy Alexander Hamiton zdecydował, że opodatkowanie whisky będzie świetnym sposobem na spłatę długu po rewolucji amerykańskiej. Doprowadziło to do powszechnego buntu, w wyniku padło wiele ofiar śmiertelnych. Wtedy domowa produkcja whisky w USA stała się nielegalna i zeszła do podziemia.

Polski bimber także może się poszczycić bogatą historią. Choć nie wolno go było pędzić już co najmniej od kilkuset lat, nikomu zdawało się to nie przeszkadzać. W czasach wojen światowych i stanu wojennego często wykorzystywano go jako walutę, za którą można było załatwić naprawdę wiele. Prosty bimber stał się szczególnie popularny w czasach PRL-u – głównie ze względu na puste półki sklepowe i kartki na alkohol.

W niektórych regionach Polski tradycje bimbrownicze przetrwały do dziś, a receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Aparatura do bimbru. Czego potrzeba do produkcji alkoholu?

Stworzenie idealnego bimbru wymaga wielu umiejętności, wytrwałości i praktyki. To prawdziwa sztuka, która łączy w sobie cierpliwość i dyscyplinę. W pierwszej kolejności trzeba przywieźć ze sklepu odpowiedni sprzęt, w tym m.in. destylator do bimbru (alembik) i kolumna rektyfikacyjna.

Dobór wysokiej jakości zestawu narzędzi może mieć ogromny wpływ na ostateczny efekt i osiągnięte wyniki. Przyjrzyjmy się poszczególnym akcesoriom niezbędnym do pędzenia trunków w domu!

Sprawdź też: Jaki jest najdziwniejszy alkohol świata? Wino z mewy, kumys, mezcal… Poznaj świat alkoholi!

Jak wybrać destylator do bimbru? Rodzaje destylatorów

Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje wymagania. Nie zawsze potrzebna jest profesjonalna aparatura – czasem dobry efekt wymaga prostszych rozwiązań. Do produkcji trunków na niewielką skalę nie potrzeba beczek keg, które pomieszczą sto litrów cieczy. Czasem wystarczą nawet rozwiązania oparte na zwykłych garnkach. Warto jednak pamiętać, by były one dobrej jakości.

Jeśli skoncentrujesz się na prostych nalewkach, Twoje potrzeby zaspokoi nawet najprostsze urządzenie destylujące z chłodnicą typu pot still. Wyróżniamy m.in. destylatory na podstawie szybkowarów, garnków lub wspomnianych już kegów. Różnią się one od siebie głównie pojemnością:

szybkowary – do ok. 15 litrów;

garnki – do ok. 35 litrów;

kegi – do ok. 100 litrów.

Interesuje Cię fachowa destylacja? Najbardziej zaawansowane i funkcjonalne są profesjonalne destylatory alkoholu na kegu, które pozwalają m.in. zainstalować elektryczną grzałkę. Destylator elektryczny to wygodne rozwiązanie, które szczególnie docenią początkujący miłośnicy samogonu, jego minusem jest jednak stosunkowo wysoka cena.

Kolumny destylacyjne / rektyfikacyjne do pędzenia bimbru

Kolumna rektyfikacyjna to kolejne niezwykle istotne akcesorium do destylacji. Kluczową rolę pełni tu jej wysokość, która nie powinna wynosić więcej niż 140 cm. W większości przypadków do wytwarzania bimbru w domowych warunkach wystarczy kolumna o wysokości ok. 100-110 cm. Wiele zależy tu jednak od Twoich warunków i ilości dostępnego miejsca – pamiętaj, że trzeba zostawić trochę miejsca na pozostałe elementy sprzętu do produkcji alkoholu!

To też ciekawe: Czy znasz 10 najdroższych alkoholi świata? Takich jak Billionaire Vodka?

Głowica i katalizator

Kolejnym ważnym elementem aparatury do bimbru jest głowica typu zimne palce – reflux wewnętrzny.

To proste akcesorium, z którego obsługą poradzi sobie nawet świeżo upieczony bimbrownik. Ma ono jednak swoje minusy – nie zagwarantuje Ci wysokiej jakości destylatu. Jeśli Ci na tym zależy, wybierz głowicę Nixona Stone’a. To znacznie bardziej zaawansowany i trudny w obsłudze sprzęt, ale efekt z pewnością przerośnie Twoje oczekiwania.

Jeśli chodzi o katalizator, częstym i dobrym wyborem są sprężynki pryzmatyczne.

Sprawdź profesjonalne zestawy destylatorów alkoholu

Pędzenie bimbru ma długą historię nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Choć od starożytności sprzęt do destylacji uległ znaczącym zmianom, zasada jego działania pozostaje taka sama.

Chcesz poznać więcej ciekawostek na temat alkoholu? Zapisz się do newslettera i śledź naszego bloga. Regularnie wstawiamy tu nowe informacje i ciekawostki na temat trunków. Dowiedz się więcej na temat procesu produkcji alkoholu, jego rodzajów i nie tylko!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!