Powody, dla których należy sięgnąć po wino rzemieślnicze
Wino

Powody, dla których należy sięgnąć po wino rzemieślnicze

Dowiesz się:

  • czym są wina rzemieślnicze,
  • jak przebiega proces produkcji win rzemieślniczych,
  • a także czy wina rzemieślnicze są ekologiczne.

Wino rzemieślnicze zyskuje na popularności, a wszystko to dzięki swoim wyjątkowym smakom, bogatej historii i zrównoważonemu podejściu do produkcji. Warto sięgnąć po nie, aby odkryć bogactwo doświadczeń związanych z degustacją wina i poznać historię oraz kulturę, która za nimi stoi. Dzięki winom rzemieślniczym masz możliwość przeżycia niezapomnianych chwil i uczestniczenia w kulinarnych podróżach, które zaspokoją nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Czym są wina rzemieślnicze?

Wina rzemieślnicze to produkty tworzone przez małe winiarnie, które dbają o każdy etap produkcji – od uprawy winogron, przez fermentację, dojrzewanie, aż po butelkowanie. Rzemieślnicy zajmujący się produkcją win często eksperymentują z różnymi odmianami winogron, technikami i tradycjami, co sprawia, że ich wina mają unikalne smaki i aromaty. Wino rzemieślnicze to także często produkt zrównoważony, przyjazny dla środowiska i zdrowia.

Jak przebiega proces produkcji win rzemieślniczych?

Proces produkcji win rzemieślniczych zaczyna się od wyboru odpowiednich winogron. Rzemieślnicy często korzystają z lokalnych odmian, które mają swoje unikalne cechy smakowe i aromatyczne. Zbiór winogron odbywa się ręcznie, co pozwala na zachowanie najwyższej jakości owoców. Następnie winogrona są poddawane procesowi fermentacji, podczas którego cukry są przekształcane w alkohol. Fermentacja może odbywać się w stalowych kadziach, beczkach z dębu czy nawet amforach glinianych. W zależności od rodzaju wina może być ono poddane procesowi dojrzewania, który trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Na koniec, wino jest butelkowane i gotowe do sprzedaży.

Wina rzemieślnicze w kuchni 

Wina rzemieślnicze, ze względu na swoją różnorodność i wyjątkowe smaki, mogą wzbogacić kulinaria zarówno jako składnik potraw, jak i doskonałe uzupełnienie do nich. Wydobywają i uzupełniają one smaki potraw, tworząc harmonijne doświadczenia kulinarne. My najbardziej polecamy stworzyć niebanalne marynaty. 

Wino rzemieślnicze sprawdzi się świetnie jako baza do marynaty, dzięki której mięso staje się bardziej soczyste i aromatyczne. Białe wino jest idealne do marynowania ryb, drobiu i warzyw, podczas gdy czerwone wino doskonale nadaje się do mięs czerwonych, takich jak wołowina czy jagnięcina.

Czy wina rzemieślnicze są ekologiczne?

Wina rzemieślnicze są często bardziej ekologiczne niż te produkowane na dużą skalę, głównie ze względu na zrównoważone metody uprawy winogron i mniejsze zużycie energii. Rzemieślnicy stosują metody ekologiczne, biodynamiczne i naturalne. Polegają one na dbaniu o zdrowie gleby, zachowaniu bioróżnorodności i minimalizacji użycia pestycydów. 

Ponadto rzemieślnicy często korzystają z lokalnych surowców i sprzedają swoje wina na lokalnych rynkach, co zmniejsza emisję gazów cieplarnianych związanych z transportem.

Dlaczego warto wybrać wino rzemieślnicze? 

Decydując się na wino rzemieślnicze, docenisz jego unikalne smaki i aromaty, wynikające z eksperymentów z różnymi odmianami winogron i technikami produkcji. Jednak smak to nie wszystko. Wina rzemieślnicze to także wsparcie lokalnych winiarzy, co przekłada się na rozwój danej społeczności i gospodarki. Ponadto wina te są produkowane w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska, dzięki czemu możesz cieszyć się winem odpowiedzialnym ekologicznie.

Umiarkowane spożywanie win rzemieślniczych może wpłynąć korzystnie na zdrowie, głównie ze względu na obecność przeciwutleniaczy, takich jak resweratrol czy polifenole. Warto jednak pamiętać, że nadmiar alkoholu może być szkodliwy dla zdrowia. 

Ten rodzaj win pozwoli Ci odkrywać nowe smaki i kultury związane z różnymi regionami winiarskimi. Sięgnij po wina rzemieślnicze i poszerz swoje kulinarne horyzonty.

Powiązane artykuły:

Wina ekologiczne – czym są wina organiczne?

Wina gruzińskie, czyli wina z Gruzji. Półsłodkie, półwytrawne, wytrawne… Poznaj wszystkie!

Wino musujące czy szampan? Wytrawne, półwytrawne czy półsłodkie? Wybierz sam!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!