Jak czytać etykiety win? Sekrety oznaczeń i symboli
Wino

Jak czytać etykiety win? Sekrety oznaczeń i symboli

Dowiesz się:

  • jakich informacji dostarczają oznaczenia,
  • jak czytać etykiety win,
  • a także które oznaczenie informuje o zrównoważonym rolnictwie.

Z każdą nową butelką wina zauważasz nowe etykiety i zastanawiasz się, jakie to tajemnice kryją się pod nimi? Alkohole pełne są zagadkowych oznaczeń. Nie zostały one jednak umieszczone na butelce w celach dekoracyjnych – mają one za zadanie pomóc Ci w wyborze wina lub pokierować, w jaki sposób je degustować. W tym artykule przyjrzymy się kilku najczęstszym symbolom i oznaczeniom na etykietach win, które powinien znać każdy smakosz i aspirujący sommelier. 

Podstawowe oznaczenie wina – kraj pochodzenia

Jednym z podstawowych elementów na etykiecie wina jest informacja o kraju jego pochodzenia. Zazwyczaj oznaczenie przybiera formę flagi, nazwy kraju lub danego regionu, w którym produkuje się dane wino. Jeśli producenci zdecydują się na umieszczenie nazwy państwa pochodzenia wybranego trunku, to będzie ona napisana w języku angielskim – na przykład „France” oznacza Francję, „Italy” oznacza Włochy, a „Napa Valley” oznacza rejon w Kalifornii.

Szczep winogron na etykiecie wina  

Oznaczanie szczepu winogron na etykietach win jest jednym z najważniejszych elementów informacyjnych dla konsumentów, którzy zainteresowani są wyborem właściwego wina. Takie oznaczenie pozwala określić główny składnik użyty przy produkcji wina, a dodatkowo dostarcza wskazówki dotyczące jego smaku. Jak dokładnie przekazywana jest informacja o szczepie znajdującym się w butelce? 

  • Wino jednocepowe – w przypadku win, które zostały wyprodukowane z jednego szczepu winogron, nazwa szczepu jest zazwyczaj podana na etykiecie. Najlepszymi przykładami będą tutaj „Chardonnay”, „Merlot”, „Cabernet Sauvignon”, „Riesling” itd. W przypadku win jednocepowych szczep winogron jest kluczowym czynnikiem wpływającym na smak i charakter wina.
  • Wino wielocepowe – przypadku win, które zostały wyprodukowane z kombinacji różnych szczepów winogron, na etykiecie często widnieje ogólna nazwa stylu wina lub nazwa opisowa, na przykład „Cuvée”, „Blend” lub „Red Blend”. W takim przypadku, szczepy winogron użyte do produkcji wina mogą być wymienione na tylnej etykiecie lub w opisie producenta.
  • Nazwy regionalne – w niektórych regionach winiarskich, szczepy winogron są powszechnie kojarzone z danym regionem. Na etykiecie takiego wina zazwyczaj podana jest nazwa regionu, która jednoznacznie wskazuje na użyte szczepy winogron. Przykład? „Bordeaux” we Francji, gdzie popularne wino oznacza się jako „Bordeaux Blend”, co oznacza mieszankę typowych szczepów z tego regionu.

Poziom słodyczy – wybierz swój ulubiony smak 

Równie istotnym elementem znajdującym się na butelce wina są poziomy słodyczy. Mogą oczywiście różnić się one w zależności od regionu, producenta czy kraju, w którym dane wino kupujesz. Jednak są pewne przyjęte normy, na przykład „Dry” oznacza wytrawne wino, a  „Sweet” oznacza wino słodkie. 

Miej na uwadze, że bardzo często wino wytrawne nie ma żadnego, specjalnego symbolu. Wszystko, dlatego że ten rodzaj trunku jest uważany za standard i nie wymaga dodatkowej identyfikacji. W niektórych przypadkach może być używane słowo „Dry” lub „Sec” (francuski odpowiednik). W przypadku win półwytrawnych to zazwyczaj „Medium Dry” lub „Demi-Sec” (francuski odpowiednik). 

W przypadku słodkich win sprawa delikatnie się komplikuje. Oczywiście możesz spotkać butelki oznaczone w klasyczny sposób, czyli opisane, jako „Medium” lub „Off-Dry” albo po prostu „Sweet” lub „Dulce” (hiszpański odpowiednik). Natomiast coraz częściej producenci stosują symbol składający się z poziomych linii – im jest ich więcej, tym słodsze będzie Twoje wino. 

W jaki sposób oznaczany jest rocznik? 

To, ile lat ma wino, ma ogromne znaczenie, dlatego możesz zauważyć, że w przypadku wiekowego wina pierwsze, co wpada w oko to dość duży i wyraźny symbol daty produkcji. Wskazuje on na rok, w którym winogrona zostały zebrane – to bardzo istotne, ponieważ wiele osób myli datę zebrania owoców z datą produkcji. 

Zrównoważony rolnictwo – oznaczenie, które warto znać 

W ostatnich latach coraz większą uwagę przykłada się do zrównoważonego rolnictwa i ekologicznego podejścia do produkcji wina. Na etykietach możesz znaleźć różne symbole lub oznaczenia, takie jak „organic” (ekologiczne), „biodynamic” (biodynamiczne) lub „sustainable” (zrównoważone), które wskazują na przywiązanie producenta do danych wartości. Tylko, czym one tak właściwie są? 

Wina organiczne to wina produkowane zgodnie z zasadami ekologicznego rolnictwa. Oznacza to, że winnice, w których uprawiane są winogrona, nie używają sztucznych pestycydów ani nawozów chemicznych. Wino biodynamiczne idzie o krok dalej i opiera się na holistycznym podejściu, uwzględniającym cykle naturalne, harmonię z kosmosem i specjalne metody uprawy. Natomiast wino zrównoważone jest produkowane z poszanowaniem środowiska, uwzględniając aspekty społeczne i ekonomiczne, dążąc do minimalizacji wpływu na ekosystemy oraz zrównoważonego rozwoju branży winiarskiej.

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!