Wódka czysta z żyta, a może smakowa? Czy whisky to wódka? Poznaj rodzaje alkoholu Słowian!
Wódka

Wódka czysta z żyta, a może smakowa? Czy whisky to wódka? Poznaj rodzaje alkoholu Słowian!

Dowiesz się:

  • jakie są rodzaje wódki,
  • z czego są robione wódki,
  • a także skąd się biorą smakowe wódki.

Wódka to wódka, prawda? Otóż nie do końca! Nawet kilkaset lat temu, gdy produkcja tego słowiańskiego alkoholu dopiero zaczynała raczkować, dało się wyróżnić wiele odmian tego trunku. Dziś sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała, a marki prześcigają się w produkcji coraz to bardziej wymyślnych napojów alkoholowych. Jakie mamy rodzaje wódek i na jakie kategorie można je podzielić? Przekonaj się!

Żyto czy jęczmień? Czego używa się do produkcji wódek?

Wiele osób uważa, że ​​wódka jest wytwarzana z ziemniaków – i tak najczęściej jest. Warto jednak uściślić: trunek ten może powstać z dowolnego źródła skrobi lub cukru oraz drożdży. Ponieważ skrobia to w zasadzie złożona odmiana cukru, enzymy mogą rozłożyć ją na składnik, który nadaje się do produkcji wódki.

Podstawowymi źródłami skrobi używanej do produkcji wódki są pszenica, żyto, kukurydza, ryż, ziemniaki, jęczmień i soja. Typowe źródła cukru to trzcina cukrowa, melasa, buraki cukrowe, miód, syrop klonowy i owoce takie jak winogrona i jabłka.

Czytaj też: Czy znasz 10 najdroższych alkoholi świata? Takich jak Billionaire Vodka?

Oznacza to, że w rezultacie wódkę można wytwarzać z dowolnego źródła przetworzonej skrobi lub cukru. Dzięki temu, że dostęp do nich jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, dzisiejsze destylaty alkoholu etylowe są coraz bardziej wymyślne. Z kolei wyższa jakość spirytusu rektyfikowanego sprawia, marki produkujące wódki premium wyrastają jak grzyby po deszczu.

Spirytus i woda, czyli jak powstaje wódka z Twojego kieliszka

Jak to możliwe, że tak różne składniki mogą połączyć się w jeden pyszny produkt? Sam proces jest dość prosty.

Najpierw trzeba znaleźć odpowiednie źródło skrobi. Jak już wspominaliśmy, może to być każda roślina, która ma w sobie ten surowiec – od żyta przez ziemniaki po soję. Następnie roślinę bogatą w cukier miesza się z wodą i podgrzewa. W kolejnym etapie do przygotowanego roztworu dodaje się drożdże, które umożliwiają fermentacje i przekształcają cukry w alkohol.

Teraz przyszedł czas na destylację – czasem kilkukrotną. Dlaczego? Gdy tylko gorzelnik wydestyluje wódkę, przychodzi czas na ostateczny test: podpalenie. Jeśli płyn się nie zapali, oznacza to, że nie został dostatecznie wydestylowany i nie zawiera pożądanej ilości alkoholu. Czyli po prostu jest za słaby.

To też pokochasz: Polska wódka. Poznaj marki, które są nasze i sprawdź listę kraftowych wódek.

Ostatnim krokiem po schłodzeniu jest filtracja, w której wyniku powstaje spirytus. Wtedy wystarczy rozcieńczyć go z wodą – tak powstaje czysta wódka o zawartości 40 procent.

Jakie rodzaje wódek znajdziesz w hurtowni?

Wódkę można sklasyfikować na różne sposoby – w zależności od smaku, użytego alkoholu i nie tylko. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom tego alkoholu!

Wódki premium, czyste, wyborowe, luksusowe i smakowe

Czysta wódka to efekt rozcieńczenia spirytusu wodą w proporcjach 40 do 60 – właśnie dlatego zawartość alkoholu tego trunku wynosi 40%. Można je podzielić na cztery odmiany ze względu na rodzaj użytego spirytusu:

  • wódka czysta zwykła – spirytus jednokrotnie rektyfikowany;
  • wódka czysta wyborowa – spirytus dwukrotnie rektyfikowany;
  • wódka luksusowa – spirytus wielokrotnie rektyfikowany;
  • wódka premium lub superpremium – spirytus wielokrotnie rektyfikowany, ale częściej niż luksusowy.

Jak nietrudno się domyślić, uważa się, im więcej razy rektyfikowany był rozcieńczany alkohol, tym lepsza wódka.

To dobry moment, by wspomnieć o wódce smakowej, która robi prawdziwą furorę w ostatnich latach. Nic dziwnego – rewelacyjny smak i aromat sprawia, że ich wypicie jest znacznie prostsze i przyjemniejsze. Jest multum marek produkujących smakowe wódki, a poszczególnych smaków jeszcze więcej.

Jeśli chodzi o proces produkcji, wódka smakowa nie różni się tak bardzo od czystej. Główna różnica polega na tym, że dodaje się do nich cukier i substancje smakowe.

Wódki gatunkowe i smakowe

Wódka gatunkowa to już bardziej złożony trunek. Jej produkcja nie opiera się już na prostym rozcieńczeniu alkoholu z wodą – w procesie pojawia się więcej składników. Może to być cukier, olejki zapachowe czy wyciągi roślinne.

Wódki gatunkowe można podzielić m.in. na:

  • wytwarzane z destylatów owocowych i ziołowych rektyfikowanych, np. grappa, cytrynówka, jarzębiak, anyżówka czy gin;
  • wytwarzane z destylatów nierektyfikowanych, np. rum, whisky, brandy, tequila czy śliwowica. 

Tak – whisky czy brandy to w zasadzie też wódka!

Znane i lubiane wódki w Polsce

Nie ma to jak polska wódka! Choć niewiele marek tego trunku pozostało jeszcze w naszych rękach, z pewnością istnieją takie, po które Polacy sięgają najczęściej. Sprawdźmy, jakie wódki cieszą się u nas największą popularnością!

Wyborowa

Podobno w 1967 roku Rolling Stonesi zagrali w Warszawie za wagon Wyborowej. Czy to prawda? Nie wiadomo. Nie zmienia to jednak faktu, że znają ją wszyscy.

Nasze narodowe dziedzictwo alkoholowe powstaje głównie z wielkopolskiego żyta. Wśród wyrobów tej marki znajdują się nie tylko wódki czyste, ale także odmiany smakowe takie jak Wyborowa Gruszka.

Żubrówka

Kto nie miał okazji spróbować Żubrówki, ten chyba nigdy nie bawił się z Polakami. Wódka ta powstaje ze zbożowego spirytusu zmieszanego z wywarem z turówki wonnej, czyli trawy zwanej żubrówką. Roślina ta występuje na terenie Puszczy Białowieskiej i to właśnie tam powstał ten pyszny trunek.

Absolut Vodka

Absolut to szwedzka wódka powstająca z zimowej pszenicy i wody głębinowej. Historia skandynawskiego specjału sięga już niemal 150 lat, a sam producent dostarcza swoją wódkę w czternastu odmianach – zarówno czystych, jak i smakowych. 

Dzika Kaczka

Dzika Kaczka to polska marka czystej wódki wytwarzana z wyjątkowo czystego spirytusu – aż 99,9%! Tak wysoki jakościowo destylat sprawia, że wódka z ptakiem na butelce to towar z najwyższej półki. Koneserzy chętnie porównują jej smak z najlepszymi skandynawskimi wódkami.

Finlandia

Jak sama nazwa wskazuje, Finlandia pochodzi z niewielkiego kraju w północnej Europie. Jak twierdzi sam producent, wódka ta powstaje z wyselekcjonowanych źdźbeł jęczmienia i wody z lodowca w miejscowości Koskenkorva. Tamtejsze warunki mają sprawiać, że wody nie trzeba nawet oczyszczać chemicznie.

Zanim Finlandia trafi do sklepu, poddaje się ją ponad dwustu destylacjom!

Smirnoff

Choć Smirnoff brzmi rosyjsko, w rzeczywistości jego produkcją zajmuje się brytyjski koncert Diageo. Nazwa pochodzi od Piotra Arsenievicha Smirnowa, który w XIX wieku założył destylarnię wódki w Moskwie. Sam trunek poddawany jest autorskim procesom destylacji, a marka ma w swoim asortymencie wódki czyste i smakowe.

Masz ochotę na drinka? Zapisz się do naszego newslettera i zawsze bądź na bieżąco z ciekawostkami na temat alkoholu!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!