Polska wódka. Poznaj marki, które są nasze i sprawdź listę kraftowych wódek.
Wódka

Polska wódka. Poznaj marki, które są nasze i sprawdź listę kraftowych wódek.

Dowiesz się:

  • jak smakuje polska wódka,
  • gdzie ją znajdziesz,
  • a także które marki są naprawdę polskie.

Wyborowa, Krupnik, Sobieski… Czy ktokolwiek ma wątpliwości, że to prawdziwie polskie wódki? Niestety, choć nazwy nadal odwołują się do naszych władców i tradycji, żadna z tych marek nie należy już do Polaków. Jednak nie wszystko stracone – w Polsce nadal produkuje się wódkę i to bez udziału zagranicznego kapitału. Zobacz, które wódki zawsze były nasze lub wróciły w nasze ręce!

Jeszcze polska wódka czy już rosyjska водка (vodka)? Popularne „polskie” marki

Wódka to napój o długiej tradycji w naszym kraju. Polska produkuje więcej wódki niż jakiekolwiek inne państwo w Unii Europejskiej. Dane z 2017 roku wskazują, że polski rynek wódki jest wart 11,3 miliarda złotych – to około 1/3 całego naszego rynku alkoholowego! „Polska wódka/Polish vodka” otrzymała nawet chronione oznaczenie geograficzne.

Niestety, choć na sklepowych półkach znajduje się wiele przeźroczystych trunków, które wybrzmiewają bardzo polsko, nie wszystkie z nich należą do Polaków. Żołądkową gorzką kontroluje brytyjski koncern Stock Spirits, a Krupnik, Sobieski i Starogardzka należą do francuskiej grupy Belvedere. Soplica, Absolwent, Bols i Żubrówka jeszcze do niedawna leżały w rękach Russian Standard Corporation, jednak w tym roku przejął je polski koncern spożywczy Maspex.

Które wódki są dziś naprawdę polskie? Przekonajmy się! Oto lista marek, które od zawsze pozostają pod kontrolą Polaków!

Chopin – polska wódka premium

Chopin to ekskluzywna wódka produkowana przez Polmos Siedlce – jeden z najdroższych trunków, jaki przyszło wytwarzać polskim gorzelnikom. Powstaje z wyjątkowej odmiany ziemniaków Stobrawa, które uprawia się głównie na Mazowszu, a konkretnie w okolicach Siedlec. Wódka podlega aż czterokrotnej destylacji, a na klasyczną „zero siódemkę” schodzi aż 30 ziemniaków!

Czytaj też: Duże i małe gorzelnie rolnicze. Poznaj przemysł polskich gorzelni.

Nie powinna zatem dziwić cena, która przekracza 100 zł za jedną butelkę. Mimo faktu, że jest to dość ekskluzywny trunek, znajduje sobie wielu zwolenników nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Chopin cieszy się szczególną popularnością w Stanach Zjednoczonych, gdzie trafił w 1997 roku i od razu zrobił furorę.

Chopin zdobył wiele nagród na całym świecie, w tym podwójny złoty medal na World Spirits Competition w San Francisco.

Wratislavia – nazwa od stolicy Wielkopolski

Wratislavia to kolejna luksusowa polska wódka. Za jej produkcją stoi Akwawit S.A., czyli spółka powstała w wyniku fuzji dwóch firm – wrocławska Kompania Spirytusowa „Wratislavia” Polmos Wrocław S.A. oraz Przedsiębiorstwo Przemysłu Fermentacyjnego „Akwawit” S.A. z Leszna. Sama nazwa Wratislavia pochodzi od łacińskiego Vratislavia, tłumaczonego po prostu jako Wrocław.

Wódka powstaje na bazie wielokrotnie destylowanego spirytusu zbożowego – najczęściej z pszenicy. Na butelce znajduje się litografia prezentująca XV-wieczny Wrocław. Dzięki temu jest to świetny pomysł na prezent dla każdego rodowitego Wrocławianina i nie tylko!

Mazowiecka Żytnia – czysta wódka z Mazowsza

Wódka zbożowa Mazowiecka Żytnia produkowana jest w Polsce od dobrych 50 lat. Pierwsze partie powstawały w Warszawskich Zakładach Przemysłu Spirytusowego i Drożdżowego, jednak na początku XXI wieku produkcję i prawa do marki przejął Polmos Siedlce.

Jak sama nazwa wskazuje, przy produkcji tego trunku sporą rolę odgrywa żyto. Jak twierdzi sam producent, Mazowiecka Żytnia cechuje się aromatem wilgotnego ziarna i pieprzną nutą.

Krakus Premium – tradycyjna wódka czysta

Krakus Premium to kolejna marka, nad którą piecze sprawuje Akwawit S.A. Wódka istnieje już od 1962 roku i przez cały ten czas była w polskich rękach. Produkuje się ją z dobrego jakościowego spirytusu, a sekretem smaku jest długoterminowego leżakowanie w odpowiednich warunkach – tak, jak robili to nasi przodkowie.

Jeśli chcesz poczuć w ustach smak starych dobrych czasów, ten trunek z pewnością przypadnie Ci do gustu!

Extra Żytnia – klasyka polskiego gorzelnictwa

Żytnia grzeje, Żytnia chłodzi, Żytnia nigdy nie zaszkodzi! Któż nie zna tego hasła? To wódka, która powstaje w 100% z polskiego żyta, a jej produkcją zajmuje się Polmos Bielsko-Biała. Trunek ten towarzyszy nam jeszcze od czasów PRL-u i prawdopodobnie jeszcze długo z niego nie zrezygnujemy!

Lista kraftowych gorzelni, czyli rzemieślniczy proces produkcji wódki

To oczywiście tylko kilka najbardziej rozpoznawalnych polskich wódek. W całej Polsce działają także gorzelnie rzemieślnicze, które zajmują się produkcją na lokalną skalę i tylko z naturalnych składników. Oto niektóre z polskich zakładów kraftowych, wraz z ich lokalizacją. Może jedna z nich jest blisko Ciebie?

  1. Jakob Haberfeld – Oświęcim.
  2. Gorzelnia „Podole Wielkie” – Podole Wielkie (niedaleko Słupska).
  3. Destylarnia Drake – Maksymilianowo.
  4. Wolf & Oak Distillery – Konary.
  5. Manufaktura Luksusu – Wołomin.
  6. IMA Distillery – Murowana Goślina.

Po co pić whisky, skoro mamy polską wódkę? Choć naszych rodzimych zakładów zostało już niewiele, „polish vodka” nadal istnieje. Koniecznie przetestuj wyroby naszych polskich zakładów kraftowych i nie tylko!

Czytaj też: Alkohole kraftowe – co to znaczy? Czy rzemieślniczy alkohol jest premium, czy to zwykły bimber?

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!