Wina gruzińskie, czyli wina z Gruzji. Półsłodkie, półwytrawne, wytrawne… Poznaj wszystkie!
Dowiesz się:
- jaka jest historia wina z Gruzji,
- jakie są gatunki wina z Gruzji,
- a także którego z nich warto skosztować.
Gruzja od pokoleń z dumą twierdzi, że jest kolebką wina. Ukochana statua Matki Gruzji górująca nad Tbilisi trzyma w jednej ręce miecz, a w drugiej kielich wina. Odkrycia archeologiczne dostarczają nam dowodów na to, jak stara jest gruzińska kultura winiarska. Dowiedz się o tym więcej!
Spis treści
Jaka jest historia wina z Gruzji?
Gruzja przez wielu uważana jest za miejsce narodzin wina. Nic dziwnego – historia tego kraju jako regionu winiarskiego sięga ponad 8000 lat wstecz. To właśnie wtedy mieszkańcy Kaukazu Południowego po raz pierwszy zakopali na zimę sok winogronowy i odkryli, że powstało z niego wino.
Doprowadziło to do tego, że Gruzini zaczęli uprawiać winogrona na dużą skalę i zakopywać je pod ziemią w specjalnych glinianych naczyniach – qvevri (pol. kwewri). Niektóre trunki starożytnych mieszkańców Gruzji leżakowały w ten sposób nawet 50 lat!
Archeolodzy odkryli, że qvevri miały wiele różnorodnych kształtów, wymiarów i stylów wykończenia. Wiele z nich powstało z ręki wykwalifikowanych rzemieślników, co tylko podkreśla, jak ważną rolę odgrywało wino w starożytnej Gruzji.
Sprawdź też: Wino musujące czy szampan? Wytrawne, półwytrawne czy półsłodkie? Wybierz sam!
Qvevri to nie tylko część gruzińskiej historii wina – wykorzystuje się je do dziś. Co więcej, proces ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wina gruzińskie, regiony winiarskie i winorośle – słowniczek pojęć
Gruzińska mapa wina jest złożona i rozległa. Tylko na najbardziej odległych wyżynach tego starożytnego kraju nikt nie trudni się uprawą winorośli. Gruzja cechuje się dużą różnorodnością klimatu – od umiarkowanego po podzwrotnikowy. Topografia i geologia także różnią się w zależności od rejonu. W tym kraju jest wiele regionów winiarskich, a każdy z nich produkuje zupełnie inne trunki.
Co oznaczają popularne nazwy wywodzące się z gruzińskiej kultury winiarskiej? Zapoznaj się z naszym słowniczkiem pojęć!
Akhasheni
Akhasheni to czerwone wino gruzińskie półsłodkie ze szczepu Saperavi. Nazwa pochodzi od miejsca produkcji trunku – wioski Akhasheni w dystrykcie Gurjaani, w regionie Kacheti we wschodniej Gruzji. Wino o jasnojagodowym kolorze charakteryzuje się dojrzałymi nutami śliwki i aksamitnym smakiem z lekką nutą czekolady.
Alazani
Winnica Alazani znajduje się w wiosce Kardenakhi w gruzińskim regionie Kachetia, a jej historia sięga XIX wieku. Firma zdecydowała się na produkcję wysokiej jakości wina poprzez połączenie metod gruzińskich i europejskich. W ten sposób produkuje szeroką gamę win stołowych, a także leżakowanych w Qvevri i beczkach dębowych.
Khvanchkara
Khvanchkara to apelacja wina w regionie Kacheti w Gruzji. Dotyczy ona ciemnych, naturalnie półsłodkich i markowych win czerwonych ze szczepów Aleksandreuli i Mujureretuli.
To też warto wiedzieć: Poznaj najlepsze odmiany winogron, które możesz uprawiać w Polsce.
Wraz z podobnie stylizowanym Kindzmarauli wino było znane jako ulubiony trunek urodzonego w Gruzji Józefa Stalina. Jednak sprzedaż ucierpiała z powodu represji wobec alkoholu w epoce Gorbaczowa i złych stosunków z Rosją Putina.
Kindzmarauli
Kindzmarauli to podregion Kachet na dalekim wschodzie Gruzji, w pobliżu granicy z Rosją. Jest to również jedna z 18 zarejestrowanych apelacji winiarskich w tym kraju. Została stworzona specjalnie dla tradycyjnych, naturalnie półsłodkich win czerwonych z szczepu Saperavi. Trunki Kindzmarauli są zazwyczaj ciemne i delikatnie owocowe.
Tak jak Kvanchkara, to wino także należało do ulubionych trunków Stalina.
Mtsvane
Mtsvani to odmiana winogron o jasnej skórce pochodząca z Gruzji. Nazwa, która w języku gruzińskim oznacza „zielony”, jest nadawana kilku odmianom w całym kraju – często z nazwą regionu, z którego pochodzą. Z Mtsvani produkuje się rześkie, cytrusowe wina z zaznaczoną kwasowością, nutami ananasa i gruszki oraz kwiatowym aromatem.
Mukuzani
Mukuzani to wytrawne czerwone wino z chronioną nazwą pochodzenia. Nazwano je na cześć tytułowego regionu z Kacheti w Gruzji. Produkuje się je z rodzimej gruzińskiej odmiany winorośli Saperavi.
Mukuzani jest uważane za wizytówkę gruzińskiego czerwonego wina. Wynika to z faktu, że region ten zapewnia najlepsze warunki dla uprawy Saperavi.
Napareuli
Napareuli jest uważane za jedną z najlepszych gruzińskich apelacji wina. Oznacza pełne wina wytrawne z grona Saperavi.
Doskonałym przykładem jest Tbilvino Napareuli, w którym skórę, dym i tytoń równoważą aromaty dojrzałych owoców jagodowych. W efekcie powstaje pełna i aksamitna konsystencja z bogatym, długim finiszem. Napareuli świetnie komponuje się z jagnięciną, musaką, a nawet pikantnym curry.
Pirosmani
Pirosmani to czerwone półwytrawne wino stołowe z winogron Saperavi uprawianych w regionie Kachetia.
Wino ma ciemnogranatowy kolor. Jego bukiet jest czysty, bez żadnych jaśniejszych tonów i z charakterystycznym aromatem. Trunek cechuje się harmonijnym smakiem o przyjemnej pikantności.
Rkatsiteli
Rkatsiteli to popularna odmiana gruzińskich winogron o jasnej skórce. Uważa się, że uprawia się ją w tym kraju już od kilku. Do dziś pozostaje ona najpopularniejszym składnikiem białego wina w Gruzji – zupełnie tak, jak Saperavi króluje w produkcji win czerwonych.
Sachino Red
Wino półwytrawne produkowane w regionie Kacheti z winogron Saperavi i Rkatsiteli. By uzyskać swoje walory smakowe, trunek jest tłoczony do pierwotnej fermentacji w zbiornikach o temperaturze 25-27°C. Sachino Red oferuje bogate, czyste aromaty owoców i rabarbaru.
Saperavi
Saperavi to starożytna odmiana winorośli z najstarszego regionu winiarskiego na świecie. Po gruzińsku nazwa oznacza „barwnik” i odzwierciedla niezwykle ciemny kolor win, które się z niej wytwarza. Winogrona te są wyjątkowe przez fakt, że oprócz czerwonej skórki mają również czerwony miąższ.
Wina Varietal Saperavi są mocne i często porównywane są do Cabernet Sauvignon, z którymi łączy je wiele podobieństw smakowych.
Tsinandali
Tsinandali to apelacja wina w regionie Kacheti w Gruzji. Dotyczy białych win wytwarzanych ze szczepów winorośli Rkatsiteli i Kachetian Mtsvane.
Miasto Tsinandali jest także domem zabytkowej XIX-wiecznej winnicy, której właścicielem był niegdyś arystokratyczny poeta Aleksander Czawczawadze.
Tvishi
Tvishi to białe półsłodkie wino gronowe wytwarzane z odmiany Tsolikouri. Charakteryzuje je aromatyczny, owocowy aromat z nutami zielonego jabłka, gruszki i moreli.
Masz ochotę na dobre wino prosto z Gruzji? Zapoznaj się z naszym słowniczkiem i dowiedz się więcej na jego temat!