Whisky bez chill-filtracji, czyli jaka?
Whisky

Whisky bez chill-filtracji, czyli jaka? 

Dowiesz się:

  • czym chill-filtracja,
  • czy warto sięgnąć po whisky bez chill-filtracji,
  • a także jak pić taki alkohol.

Whisky to trunek fascynujący miłośników alkoholu na całym świecie. Niezwykła różnorodność smaków i aromatów, a także niezliczone metody produkcji, tworzą idealne połączenie, które podawać i kosztować na tysiące sposobów. Wśród wielu szczegółów związanych z procesem tworzenia whisky, jednym z interesujących zagadnień jest chill-filtracja. Co to oznacza? Czy whisky bez chill-filtracji to naprawdę lepszy wybór? Dziś odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące chill-filtracji.

Czym jest chill-filtracja?

Chill-filtracja to proces schładzania i filtrowania whisky. Odbywa się on przed rozlewaniem trunku na butelki. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim po to, aby usunąć z zawartości whisky naturalne tłuszcze i białka, które mogą powodować zmętnienie whisky w niskich temperaturach lub gdy do niej dodamy wodę. W efekcie otrzymujemy klarowny, estetycznie wyglądający trunek. Ale czy to wpływa na smak?

Whisky bez chill-filtracji – czy warto się nią zainteresować? 

Whisky bez chill-filtracji nie przechodzi przez proces oczyszczania – oznacza to, że nie traci pełni smaku i aksamitnej tekstury. Wielu miłośników whisky uważa, że rezygnacja z chill-filtracji pozwala na pełniejsze doświadczenie smakowe. 

To, czy whisky bez chill-filtracji jest właśnie dla Ciebie, zależy już tylko i wyłącznie od Twojego smaku. Whisky bez chill-filtracji oferuje bogatsze doświadczenie smakowe. Z drugiej strony poddanie trunku temu procesowi sprawia, że whisky będzie delikatniejsza i łagodna w smaku, co też ma swoich zwolenników.

Jak rozpoznać whisky bez chill-filtracji?

Whisky bez chill-filtracji często oznaczana jest na etykiecie jako „non-chill filtered” lub „un-chillfiltered”. Pamiętaj jednak, że nie każda butelka zawierająca whisky bez chill-filtracji będzie odpowiednio oznaczona. Właśnie dlatego tak ważne jest, by sprawdzać zawartość alkoholu. Whisky bez chill-filtracji zwykle ma wyższą zawartość alkoholu – często powyżej 46%.

Główna różnica między whisky z chill-filtracją a klasyczną dotyczy wyglądu trunku. Whisky po chill-filtracji jest klarowna i nie zmętnieje, nawet gdy zostanie schłodzona lub zmieszana z wodą. Z kolei whisky bez chill-filtracji może zmętnieć w niskiej temperaturze lub po dodaniu wody, co jest wynikiem obecności naturalnych tłuszczów i białek.

Różnica pomiędzy rodzajami whisky może być również widoczna w cenie. Wersja bez chill-filtracji często jest nieco droższa od swoich chill-filtrowanych odpowiedników, ze względu na wyższą zawartość alkoholu oraz mniejszą ingerencję w proces produkcji.

Spożywanie whisky bez chill-filtracji

Nie wiesz, w jaki sposób najlepiej degustować whisky bez chill-filtracji? Najlepiej kosztować ją w odpowiedniej temperaturze i zadbać o odpowiednie dodatki. Whisky bez chill-filtracji możesz pić w temperaturze pokojowej lub lekko schłodzonej, ale nie zaleca się podawania jej z lodem. Zimno neutralizuje niektóre smaki i aromaty. 

Czy whisky bez chill-filtracji to przyszłość trunków?

W ostatnich latach coraz więcej producentów whisky decyduje się na rezygnację z chill-filtracji, aby sprostać rosnącemu zainteresowaniu konsumentów. Taki zabieg ma na celu zapewnić autentyczność i niezmieniony smak produktów. Można zatem przypuszczać, że trend ten będzie się utrzymywać, a whisky bez chill-filtracji zacznie cieszyć się coraz większym uznaniem wśród miłośników tego trunku.

Powiązane artykuły:

Produkcja whisky – jak przebiega?

Jakie whisky dla początkujących? Które whisky kupić? Whisky single malt czy blended?

Whisky single malt a whisky blended (whisky mieszana). Czym się różnią?

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!