Piwo APA. Co to jest? Czym się różni od IPA?
Dowiesz się:
- co to jest piwo APA,
- czym się różni APA od IPA,
- a także skąd się wzięło piwo APA.
Pod określeniem Pale, jakkolwiek nijakie mogłoby się nie wydawać, kryje się kamień węgielny amerykańskiego piwa. W 2011 roku do łask wróciło IPA, które podbiło serca piwoszy na całym świecie. Do tego czasu jednak królem było piwo APA. Co to jest? Czym różnią się obydwa style? Jak smakuje i z czego składa się American Pale Ale? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Spis treści
Piwo APA – co to jest?
Podobnie jak wiele innych gatunków, które uchodzą dziś za klasyki amerykańskiego piwowarstwa, American Pale Ale ma swój początek w zagranicznych stylach piwa. Przy jego produkcji inspirowano się brytyjskim pierwowzorem, dodając jednak sporo od siebie. Styl APA stawia na ziemiste, ziołowe chmiele. Natkniesz się tam także na amerykańskie odmiany tej rośliny, które wyróżniają się cytrusowymi i – czasami – sosnowymi nutami.
To Cię zaskoczy: Piwo waginalne z… wagin dwóch modelek. Co to jest?
Jak powstało piwo APA? Co to właściwie za styl? Jako że mało który gatunek cieszy się tak dużą popularnością, wyśledzenie jego historii nie wymaga zatrudnienia zespołu archeologów. Podejście do tego kultowego stylu zmieniało się jednak na przestrzeni wieków. Wielu piwowarów warzyło American Pale Ale na podstawie własnych receptur, które nie zawsze pokrywały się ze znanym nam dziś kanonem.
APA – krótka historia
Sam gatunek pale ale to bez wątpienia wytwór angielskich gorzelników. Uważa się, że amerykańską szkołę tego stylu rozpoczęła firma Sierra Nevada Pale Ale, która do produkcji wykorzystywała chmiel American Cascade i czyste drożdże górnej fermentacji, tzw. ale. To właśnie one stały się synonimem piwnego rzemiosła w stylu Zachodniego Wybrzeża.
Sprawdź też: Jakie są piwa belgijskie? Chmiel, fermentacja, browar – wszystko o piwach z Belgii.
Obecne pale ale oferuje miłośnikom piwa idealną równowagę między słodem a chmielem. Właśnie dlatego zdobyło piwo zdobyło sobie tak wielu zwolenników – także tysiące kilometrów od USA.
American Pale Ale to kluczowy produkt amerykańskiej kultury warzenia piwa. Choć jego historia sięga daleko wstecz, sam trunek nie stoi w miejscu, a zamiast tego stale ewoluuje. Z każdym dniem niezależne browary na nowo wymyślają klasyczne pale ale, eksperymentując z lokalnymi składnikami, aby stworzyć profile smakowe, które przesuwają dotychczasowe granice.
Czym się różni piwo IPA od APA?
Zarówno Indian Pale Ale (IPA), jak i jego główny konkurent, wywodzą się z tego samego, brytyjskiego stylu. Istnieje jednak między nimi kilka zasadniczych różnic. Przede wszystkim IPA cechuje znacznie wyższy poziom goryczki i mocne chmielenie, które wyraźnie wpływa na smak piwa.
Czym różni się piwo IPA od APA w kwestii szczepów chmielowych? Trunki w stylu Indian Pale Ale odznaczają się mocnym aromatem o nutach owocowych, ziołowych, ziemistych lub kwiatowych. Choć pojawiają się one także w American Pale Ale, styl zza oceanu jest pod tym względem znacznie bardziej zrównoważony. W APA nie stawia się na dominację jednego smaku. Zamiast tego wszystkie składniki idealnie się ze sobą komponują, tworząc razem lekkie, wyważone piwo.
Piwo APA – smak
Piwa stylu American Pale Ale charakteryzują się kwiatowymi, owocowymi, cytrusowymi, żywicznymi i sosnowymi aromatami. Wszystko dzięki wykorzystaniu lokalnych gatunków chmielu – to właśnie one sprawiają, że APA znacznie różni się od swojego angielskiego pierwowzoru. W trunku wyczuwane są karmelowe nuty, które dopełnia prażona słodowość.
Sprawdź też: Jaki alkohol do dziczyzny pasuje lepiej, niż świni siodło?
Lubisz napić się piwa przy posiłku? Na tej płaszczyźnie nic nie dorówna amerykańskim pale ale. APA doskonale komponują się one z lżejszymi potrawami takimi jak sałatki i kurczak, ale wpasują się też w obiad, którego daniem głównym jest obfita miska chilli. Piwo świetnie podkreśla potrawy z serem, rybami czy owocami morza. Może być nawet elementem deseru!
Ze względu na charakterystyczny proces warzenia, APA zazwyczaj mają wyższą goryczkę chmielową (choć niższą niż w IPA), która przekłada się na smak i aromat. Większość American Pale Ale warzona jest z dodatkiem gorzkiego chmielu o wysokiej zawartości alfa-kwasu, który doskonale przepłukuje usta – podobnie, jak wytrawne wino. W przeciwieństwie do wersji angielskiej w smaku APA nie ma śladów maślanych, a estry owocowe są minimalne.
Do następnego posiłku przygotuj sobie piwo APA – smak potraw z pewnością Cię zaskoczy.
Piwo APA – skład
Smak American Pale Ale można przypisać prostocie jego składników, które obejmują prażony słód i czyste fermentujące drożdże piwne. Charakterystyczny amerykański chmiel pomaga wydobyć smak lub oczyścić podniebienie, przygotowując Cię na kolejny kęs ulubionego posiłku. Właśnie dlatego APA tak świetnie komponuje się z wieloma potrawami.
Tym, co tak bardzo różni American Pale Ale od jego angielskiego dziadka, jest użycie rodzimego chmielu i słodu. W latach 80. składniki do rzemieślniczego warzenia były dość ograniczone. Ze względu na braki formułowano receptury na podstawie tego, co akurat było pod ręką. Zaowocowało to powstaniem nieco ciemniejszego, mocniejszego piwa, które Ameryka przyjęła jako swoje.
Wybierz swoje ulubione piwo APA!
Jeśli jeszcze nie miałeś okazji spróbować klasyki amerykańskiego piwa rzemieślniczego, czas sięgnąć po piwo APA! Co to za wynalazek? Ten potomek brytyjskich stylów górnej fermentacji znalazł sobie grono miłośników z czterech stron świata. Skosztuj American Pale Ale i dołącz do nich jeszcze dziś!