Whisky

Jak przechowywać whisky, żeby wciąż było zacne?

Dowiesz się:

  • jak przechowywać whisky,
  • dlaczego trzeba je trzymać w cieniu,
  • a także w jakim czasie trzeba opróżnić butelkę po otwarciu.

Co może być lepsze od butelki dobrej whisky? Dwie butelki dobrej whisky – jedna na teraz, a druga na później. Wraz ze wzrostem popularności tego trunku, coraz częściej pojawiają się pytania o to, jak powinno się go przechowywać. Dowiedz się, w jaki sposób należy przechowywać ten trunek!

Jak przechowywać whisky?

W przeciwieństwie do wina, whisky nie dojrzewa w butelce. Prawidłowo przechowywana, zamknięta butelka szkockiej może zachować idealny stan przez setki lat. Możesz przedłużyć żywotność whisky, trzymając ją w dobrze zamkniętym pojemniku z dala od wysokich temperatur i światła słonecznego. Dowiedz się, w jaki sposób należy przechowywać ten trunek!

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak utrzymać swoją szkocką w doskonałym stanie.

Trzymaj butelki w chłodnym miejscu

Pierwszą i być może najważniejszą zasadą jest kontrolowanie środowiska, w którym przechowuje się whisky. Trzymaj butelki w chłodnym miejscu o stabilnej temperaturze. Zbyt duże jej wahania powodują rozszerzanie się płynu w butelce, co może naruszyć korek i zatyczkę. Z kolei wilgoć oddziałuje na zewnętrzną powierzchnię, uszkadzając etykiety.

Unikaj światła słonecznego

Oprócz ekstremalnych temperatur, na Twoją whisky mogą oddziaływać także promienie ultrafioletowe. Wywołują one procesy chemiczne, które w dłuższej perspektywie niszczą smak i aromat trunków znajdujących się w Twoim barku. Co więcej, naturalne światło podnosi temperaturę whisky.

Czytaj też: Whisky single malt, czyli najszlachetniejszy ze szlachetnych

Dobrym wyborem na przechowywanie butelek będzie ciemne, klimatyzowane pomieszczenie z odpowiednią temperaturą.

Trzymaj whisky w pozycji pionowej

Wiele osób nie przykłada wystarczającej uwagi do pozycji, w jakiej powinno się przechowywać butelki z whisky. Tymczasem trzymanie szkockiej w poziomie może całkowicie zniszczyć jej smak. Dlaczego? Winowajcą jest tu korek, który ulega rozpadowi pod wpływem tego wysokoprocentowego trunku.

Wino należy przechowywać w pozycji poziomej. Whisky zawsze powinno stać w pionie.

Nawilżaj korek

Jak już wspominaliśmy, butelki whisky powinny zawsze stać na baczność. Jednak nawilżanie korków dwa lub trzy razy do roku utrzymuje ich świeżość i ogranicza ryzyko wystąpienia reakcji utleniania. Jak to zrobić? Po prostu przechyl flakon i pozwól, by płyn nasączył korek.

Nie ma potrzeby, by robić to częściej – same opary whisky skutecznie nawilżają korek.

Nigdy nie nawilżaj korka płynem z zewnątrz, np. wodą!

Z rozwagą otwieraj każdą butelkę

Choć otwarta whisky może stać dłużej niż alkohole takie jak wódka, wypij ją czym prędzej po odkorkowaniu. Powietrze w butelce sprawia, że związki smakowe zaczynają się zmieniać i matowieć. Najlepiej wykończyć butelkę w ciągu dwóch miesięcy od wyciągnięcia korka. Oblicz swoje ogólne spożycie szkockiej – w ten sposób oszacujesz, ile flakonów możesz otworzyć jednocześnie.

Czy można trzymać whisky w lodówce?

Wielu miłośników whisky błędnie zakłada, że trzymanie jej w lodówce korzystnie wpłynie na jej ogólną trwałość. W rzeczywistości, przechowywanie szkockiej w tak niskiej temperaturze z czasem osłabi jej smak i aromat. Schłodzenie whisky w lodówce nie sprawi, że ta będzie smakować paskudnie. Jeśli jednak masz pod ręką dobry gatunkowo trunek, nie warto ryzykować utraty jego walorów.

To też warto wiedzieć: Historia whisky, czyli jak powstał ten zacny trunek dla milordów?

Whisky najlepiej podawać w temperaturze pokojowej. Oznacza to, że i tak nie mógłbyś jej pić od razu po wyjęciu z lodówki. To znaczy, mógłbyś, ale w ten sposób wiele byś stracił. Po co wydłużać czas oczekiwania, skoro whisky wytrzyma nawet w nieco cieplejszych miejscach?

Zatem – czy można trzymać whisky w lodówce? Lepiej nie!

Czy możesz zamrozić whisky?

Jak wiadomo, wysokoprocentowe trunki nie zamarzną w większości domowych zamrażarek. Trzymanie tam whisky mija się jednak z celem. W ten sposób również ryzykujesz utratę smaku i aromatu, nie otrzymując w zamian żadnych korzyści.

Lodowata whisky z zamrażarki nie jest czymś, co doceniłby jakikolwiek koneser. Tak niska temperatura zabija wiele niesamowitych nut smakowych. Być może zamrażarka nie zrujnuje Twojej whisky, ale zepsuje jej smak na tyle, że zastanowisz się dwa razy, zanim ponownie zdecydujesz się na taki ruch. Najlepiej unikać zamrażania whisky i w miarę możliwości wybierać inne opcje przechowywania.

Ile może leżeć whisky?

W odpowiednich warunkach nieotwarta butelka whisky może stać przez całą wieczność – przynajmniej w teorii. Destylowane alkohole nie psują się tak jak wino czy piwo. To, ile może leżeć whisky, zależy jednak od sposobu jej przechowywania whisky.
Jeśli szkocka – nawet zamknięta – przez długi czas wystawiona jest na działanie światła UV, jej „termin ważności” staje się znacznie krótszy. W wyniku działania promieni ultrafioletowych związki organiczne w whisky zaczną się rozkładać. Niektóre z nich odpowiadają właśnie za wspaniały smak i aromat tego trunku. Choć nie otrujesz się nasłonecznioną szkocką, jej smak będzie pozostawiał wiele do życzenia.

To też zobacz: Whisky torfowa single malt. Czym jest? Skąd torf w szkockiej whisky?

Ekspozycja na światło UV może nawet powodować powstawanie wolnych rodników, które mogą zepsuć smak alkoholu. Często zdarza się też, że whisky wystawiona na działanie promieni słonecznych traci swój naturalny kolor.

Nie przechowuj whisky wiecznie – pij ją!

Niektóre whisky są tak drogie, że aż szkoda ich pić, prawda? Nie! Twórcy tych trunków włożyli kawał serca w ich smak i aromat, którego nigdy nie poczujesz, jeśli nawet nie otworzysz butelki. Nie trzymaj swojego alkoholu na półce przez całą wieczność – kosztuj go, kiedy tylko masz na to ochotę!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!