Piwo

Co to są piwa kraftowe i dlaczego są droższe, niż przemysłowe?

Dowiesz się:

  • czym są piwa kraftowe,
  • dlaczego są smaczniejsze, niż przemysłowe,
  • prawną definicję „piwa kraftowego”.

W telewizji, w internecie, czy wśród znajomych – z pewnością wielu z nas miało okazję spotkać się z terminem „piwa kraftowe”. Prawdopodobnie jednak nie wszyscy wiedzą, co właściwie oznacza to określenie. Czy warto zainteresować się piwami kraftowymi i czym różnią się od przemysłowych?

Piwa kraftowe – co to jest?

Określenie „piwa kraftowe” jest zapożyczeniem z angielskiego „craft beers”, co można z powodzeniem przetłumaczyć na „piwa rzemieślnicze”. Doskonale oddaje to cały sens – browary kraftowe to przede wszystkim niewielkie, często lokalne przedsiębiorstwa, które stawiają na jakość, a nie ilość.

Nie korzysta się tam z powielanych wielokrotnie receptur, a kluczową rolę odgrywa sam proces projektowania i warzenia piwa. Istotne jest wykorzystanie tradycyjnych składników bez sztucznych wypełniaczy, które mają wyłącznie obniżyć koszty produkcji. 

Ważną cechą browarów rzemieślniczych jest też niezależność od korporacyjnego kapitału. Wybierając piwa kraftowe masz pewność, że wspierasz lokalnych producentów, a nie wielkie zagraniczne koncerny. 

Czytaj również: Kapsle od piwa… Czy wiesz, że to cudeńko techniki?

Piwo kraftowe w świetle prawa

Nie każdy browar w Polsce ma prawo wypuszczać na rynek produkty określane mianem piwa kraftowego. Co za tym idzie, nie każde polskie piwo jest jednocześnie piwem kraftowym. Kwestie te reguluje Polskie Stowarzyszenie Browarów Rzemieślniczych, które wydaje odpowiednie pozwolenia przedsiębiorcom zrzeszonym w tej organizacji.

Wypatrzyłeś taką etykietę na butelce swojego ulubionego piwa? W takim razie masz pewność, że pochodzi ona z niewielkiego browaru, w którym dba się o jakość składników i samej produkcji. 

Do tematu nieco bardziej rygorystycznie podchodzą regulatorzy ze Stanów Zjednoczonych. Piwo rzemieślnicze musi spełniać tam szereg konkretnych warunków, by móc określać się w ten sposób:

  • jego produkcja nie może przekraczać 6 milionów baryłek rocznie;
  • koncerny alkoholowe mogą mieć maksymalnie 25% udziałów w firmie;
  • metoda wyrobu musi być unikalna – tradycyjna lub innowacyjna.

Nasze prawo nie jest aż tak szczegółowe, a przynajmniej jeszcze nie teraz. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że piwa kraftowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, być może już niedługo doczekamy się własnych regulacji w tej kwestii. 

Piwa przemysłowe a rzemieślnicze

Piwo rzemieślnicze jest wytwarzane z całkowicie naturalnych składników. W procesie produkcji wykorzystuje się dynamiczny proces warzenia, który obejmuje znacznie więcej etapów niż w przypadku zwykłych, spotykanych w marketach piw. 

Browary koncernowe najczęściej warzą na podstawie wstępnie ustalonej receptury z mniejszą dbałością o jakość. Zakłady kraftowe mają znacznie większą kontrolę nad całym procesem warzenia i może tworzyć wyjątkowe piwa ze specjalnych składników, których próżno szukać w ofercie piwowarskich korporacji. 

Stąd bierze się też różnica w cenie – piwa rzemieślnicze skierowane są do mniejszej grupy odbiorców, a do ich warzenia wykorzystuje tylko najwyższej jakości składniki. To całkowite przeciwieństwo masowej produkcji, która skupia się na zaspokojeniu potrzeb milionów konsumentów.

Piwo kraftowe – Warszawa

Jeśli chodzi o piwo kraftowe, Warszawa może poszczycić się kilkoma świetnymi zakładami rzemieślniczymi. Być może znasz już przynajmniej kilka z nich.

  • Beer Bros – jeden z popularniejszych browarów w stolicy, który na rynku jest już od ponad siedmiu lat. W jego ofercie można znaleźć piwa wielu rodzajów – od delikatnych owocowych propozycji po mocne lagery, które Cię „przeczołgają” (tak twierdzi sam producent). Jedną z bardziej oryginalnych propozycji jest słone piwo Salt Lord.
  • Artezan – zlokalizowany w Błoniu koło Warszawy browar od lat dostarcza swoim klientom autorskie trunki, stworzone tradycyjnymi metodami. Do prawdziwych klasyków należą m.in. Pacific Pale Ale, Czarna Wołga i Mera
  • Palatum – choć działa na nieco mniejszą skalę niż topowe browary kraftowe, skutecznie broni się na rynku i stale wygrywa kolejne konkursy. Piwa te cechują się nie tylko pomysłową recepturą, ale także oryginalnymi puszkami, które niewątpliwie zapadną Ci w pamięć.
  • Funky Fluid – dość młody bo w tym roku obchodzący swoje czwarte urodziny warszawski browar, który wdarł się przebojem na nasze podwórka. Przez tych kilka lat działalności rzadko zdarzało się by uwarzone przez Nich piwo było słabe, trzymają poziom z tendencją do jego podnoszenia. Zanim piwa od Fluidów uraczą nas aromatem i smakiem z półek sklepowych atakują pięknym designem psychodelicznych etykiet.

Piwo kraftowe – Kraków

Krakowianie także nie mają na co narzekać – przynajmniej gdy chodzi o ofertę piw rzemieślniczych. 

  • Pracownia Piwa – browar znany m.in. z marki 6 Joseph’s Street, którą docenią wszyscy fani ciemnych piw. Na jego aromat składają się palone, kawowe i zbożowe nuty. Na pierwszy plan wysuwają się szczególnie te dwa ostatnie, nadając trunkowi posmak kawy zbożowej. 
  • Kolejną propozycją od Pracowni Piwa jest Franca – to ciemne piwo łączy czekoladę z egzotycznym i żywicznym aromatem, a całości podkreśla delikatnie kawowy posmak.

Piwa kraftowe – Katowice

Mieszkańcy największego śląskiego miasta mają do wyboru szereg wybornych piw spod warsztatu lokalnych rzemieślników. Kto zajmuje się produkcją piw kraftowych w Katowicach?

  • Browar Mariacki – lokal położony w samym sercu Katowic. Nie tylko zapoznasz się z lokalną ofertą kulinarną, ale również napijesz się jednego z trzech warzonych na miejscu piw – Pils 12,5°, Pszeniczne 12,5° oraz AIPA 16°.
  • Bierhalle – browar, który koncentruje się na tzw. piwie marcowym (Oktoberfestbier). Jednym z ich flagowych produktów jest Altbier – ciemnobursztynowy trunek górnej fermentacji warzony w tradycyjny sposób. Produkuje się go z wysokiej jakości słodów, drożdży wody i chmielu.

Piwa kraftowe – Poznań 

Również w stolicy Wielkopolski znajdziesz kilka ciekawych piw rzemieślniczych. Nawet całą ich plejadę. Co więcej, część z nich zdobyła ogólnopolską renomę. O jakich browarach mowa?

Na pierwszy rzut wysuwa się tutaj Kingpin. Jest to browar pochodzący z Poznania, który za 2 lata będzie świętował dekadę swej piwnej historii. Dla piwnych smakoszy browar ten na regałach jest taka naprawdę od zawsze biorąc pod uwagę krótkość trwania „nowej ery” piwnej w Polsce. Charakterystycznym elementem barwiącym etykiety jest świniak, który przybiera przeróżne formy i daje oczom radość.

To też polubisz: Piwo Grodziskie. Jak robić piwo po polsku, czyli dobrze?

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę na:

  1. Ułan Browar.
  2. Brovaria.

Chociaż w obu przypadkach mowa o lokalach z piwami rzemieślniczymi, to warto zaznaczyć, że prowadzą również swoją warzelnię. Tym samym każdy poszukiwacz dobrego smaku skosztuje czysto poznańskich napitków wprost od producenta. I to siedząc sobie wygodnie przy barze.

Browary rzemieślnicze z innych zakamarków Polski

Nie tylko wielkie miasta mają swoje piwa kraftowe. Znajdziesz je również w mniejszych miejscowościach. Co ważne, bynajmniej nie są to gorsze produkty od ich wielkomiejskich odpowiedników. Na jakie browary rzemieślnicze z mniejszych miejscowości warto zwrócić uwagę?

BROWAR PINTA, który zaczynał w naszym kraju piwną rewolucję, a który browar swój kilka lat temu wybudował w Wieprzu. Na rynek wchodził z rewolucyjnym jak na tamte czasy tworem: Atak Chmielu, zdecydowanie odbiegającym od wszystkiego co było wtedy na regałach sklepowych. W roku 2019 ogłosili zbiórkę croudfundingową na „nowy” browar, którego specjalnością są i będą piwa barrel aged. Rok dał nam pierwsze rozlewy tego ciemnego złota.

MALTGARDEN, kolejny młody browar który mimo swej młodości i krótkiego doświadczenia na rynku cechuje się bogatym doświadczeniem w produkcji wyśmienitego piwa wszelkich gatunków. W przypadku browaru z Kołobrzegu także oczy mają się z czego cieszyć, gdyż etykiety są małymi dziełami sztuki. Będąc w Kołobrzegu warto odwiedzić Maltgarden Berr & Food, gdzie oprócz znakomitego piwa znajdziemy także przepyszne jedzenie. Browar współpracuje także z kołobrzeskim Coffeedeskiem przy tworzeniu swych piw z dodatkiem kawy, także daje to gwarancję bombowych efektów. 

PIWNE PODZIEMIE, browar który możnaby nazwać rodzinnym, powstał po wieloletnim pobycie właściciela i głównego piwowara Dariusza Piecucha i Jego żony w Stanach. Tam mieli idealny grunt do zdobycia doświadczenia w krafcie, gdyż USA kraftem stoją mocno i solidnie. Para wraz z grupką przyjaciół zaadaptowała starą fabrykę makaronu w małej miejscowości przy wschodniej granicy Polski, czyli w Rożdżałowie. Powstało z tego genialne piwo, które nigdy nie zawodzi. Kolejny browar, który nie tylko smakuje, ale także niesamowicie wygląda. Szyszki chmielu na etykietach przyjmują genialne postaci.

Nie tylko tam znajdziesz dobre piwo! 

Choć w największych miastach w Polsce wybór piw kraftowych jest szeroki, nie musisz wybierać się do żadnego z nich, by spróbować lokalnych specjałów alkoholowych. Sztuka rzemieślniczego warzenia cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, dzięki temu nawet mniejsze miejscowości mają dziś mniej lub bardziej bogatą ofertę, która może być świetną alternatywą dla koncernowych produktów. A oto kilka z nich!

  1. Browar Stu Mostów – Wrocław.
  2. Miss lata, Browar Dukla.
  3. Browar Szpunt – Zduńska Wola.
  4. Browar Nepomucen – Szkaradowo niedaleko Wrocławia.
  5. Browar Trzech Kumpli – Tarnów.

Zastanawiasz się, czy piwa kraftowe warzy się także w Twoim mieście? Rozejrzyj się! Sprawdź lokalną ofertę w Internecie lub osobiście przejdź się po rynku w sobotni wieczór. Być może Twoje przyszłe ulubione piwo już od dawna było na wyciągnięcie ręki?

Zobacz naszą prywatną galerię piw 🙂

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!