Piwo

Piwo Grodziskie. Jak robić piwo po polsku, czyli dobrze?

Dowiesz się:

  • co to za piwo Grodziskie,
  • dlaczego jest tak wyjątkowe,
  • dlaczego powinniśmy być z niego dumni.

Dziś dużo mówi się o zagranicznych piwach – czeskich, niemieckich czy amerykańskich. Jak mawiał poeta Stanisław Jachowicz: „cudze chwalicie, swego nie znacie”! Grodziskie jest idealnym przykładem tego, że polskie piwo też jest dobre i warzone z kilkusetletnią tradycją. Jaka jest historia tego wielkopolskiego browaru i po które gatunki warto sięgnąć w pierwszej kolejności?

Grodziskie piwo – historia

Nie wszyscy wiedzą, że grodziskie piwo górnej fermentacji ma już kilkaset lat! To jeden z pierwszych browarów w Europie, który wywodzi się z Grodziska Wielkopolskiego – stąd jego nazwa. Warzenie grodziskiego zapoczątkowano już na samym początku XIV wieku. Tradycja określa to jeszcze dokładniej, wskazując, że pierwsza partia tego trunku powstała w 1301 roku. Na przestrzeni lat piwo występowało pod różnymi nazwami: Grodziskie, Grodzisz, a nawet niemiecki Grätzer

Na początku Grodziskie trafiało wyłącznie do bogatych obywateli, z czasem jednak rozpowszechniło się również wśród niższych warstw społecznych. Przez większość XX wieku piwo było sygnowane jako wyrób regionalny, w związku z czym można było warzyć je jedynie w samym Grodzisku Wielkopolskim. Warto wspomnieć, że to jedyne polskie średniowieczne piwo górnej fermentacji, którego oryginalna receptura przetrwała aż do czasów współczesnych.

Nie tylko Polacy lubią Grodziskie! Podczas zaborów i w trakcie trwania okresu międzywojennego nasze piwo szczególnie cenili sobie Niemcy, przez co importowali je w naprawdę sporych ilościach. 

Od 1922 do 1993 roku warzeniem piwa grodziskiego zajmują się wyłącznie Zjednoczone Browary Grodziskie. Potem zakład zlikwidowano, jako powód podając rzekomą nieopłacalność. 

Samo grodziskie piwo przetrwało jednak do dziś, więc jeśli do tej pory nie miałeś okazji go spróbować, teraz jest ku temu okazja! 

Czym wyróżnia się Grodziskie?

Grodziskie piwo nie bez powodu zapisało się w historii jako „duma polskiego piwowarstwa”. To najpopularniejszy stricte polski styl warzenia piwa, który ma bardzo charakterystyczne właściwości. Napój wytwarzany jest z wysokiej jakości słodu pszenicznego, który nadaje mu wędzony aromat. W związku z tym piwo kojarzy się wielu z zapachem dębu, ogniskowym dymem, a nawet… oscypkiem. Nie wzięło się to znikąd – przed produkcją każdej partii słód jest suszony dymem z drewna dębowego.

Czytaj też: Co to są piwa kraftowe i dlaczego są droższe, niż przemysłowe?

Piwo grodziskie ma stosunkowo niską zawartość alkoholu, dzięki czemu pije się je przyjemnie i bez ryzyka nieprzyjemnego kaca o poranku. Przez dużą zawartość dwutlenku węgla piwo jest mocno gazowane i pieni się tak mocno, że niektórzy nazywają go polskim szampanem. 

Jeśli szukasz piwa, którym ugasisz pragnienie w gorący, wakacyjny dzień, nie ma lepszego wyboru niż nasze lokalne Grodziskie. W dalszej części artykułu znajdziesz kilka interesujących podgatunków Browaru Grodziskiego, których koniecznie musisz spróbować! 

Grodziskie White IPA

Należysz do miłośników Indian Pale Ale? Jeśli tak, koniecznie spróbuj polskiego podgatunku tego piwa! To jedyne Grodziskie z zieloną herbatą Sencha Earl Grey, które dodaje się na sam koniec procesu fermentacji. Ten unikalny składnik nadaje trunkowi wyjątkowego ziołowego aromatu. Piwo jest chmielone na zimno przy wykorzystaniu roślin z odmian Sorachi Ace, Hallertau Blanc i Equinox, które są gwarancją wysokiej jakości. 

Czytaj też: Piwo IPA. Co to jest? Skąd moda? Dobre strony IPA

Grodziskie Czarny Bez – „Naturalne Kwiat Czarnego Bzu”

Jeśli lubisz eksperymentalne receptury, z pewnością przypadnie Ci do gustu to piwo grodziskie. Czarny bez nadaje mu orzeźwiającego smaku i odrobiny kwaskowatości, która pasuje tu jak ulał – szczególnie w gorące, letnie dni. Do warzenia tego rzemieślniczego trunku wykorzystuje się jedynie naturalne składniki, w tym m.in. słód pszeniczny suszony dębowym drewnem.

Grodziskie Session Ale

Session Ale to aromatyczne piwo o owocowo-kwiatowych nutach smakowych. Wyróżnia je powtórna fermentacja w butelce, dzięki której trunek ma głęboki, ale delikatny smak. W procesie chmielenia wykorzystuje się szczep Sybilla, który nadaje piwu charakterystycznej goryczki. 

Grodziskie Imperialne

Grodziskie Imperialne powstało we współpracy Browaru w Grodzisku Wielkopolskim oraz teksańskiego browaru Live Oak z Austin. W wyniku połączenia dwóch różnorodnych szkół warzenia powstał jedyny w swoim rodzaju złocisty napój, który zachwyci każdego konesera. Imperialne to niewątpliwie mocne i intensywne piwo – zawiera aż 7% alkoholu i 15,4% ekstraktu. Od innych grodziskich różni się przede wszystkim tym, że jest bardziej dymione i chmielowe. 

Smak dodatkowo podkreślają owocowo-cytrusowe nuty w stylu New England. 

Porter Grodziski

Z czego, oprócz delikatnego piwa grodziskiego, słynie polska scena piwna? Głównie z mocnych, intensywnych porterów bałtyckich. Porter Grodziski to udana próba połączenia tych dwóch stylów. W jej wyniku powstał trunek, który reprezentuje to, co najlepsze w polskich browarach. Fermentacja tego piwa zachodzi w wysokiej jakości drożdży z grodziskich kadzi. Smak suszonego dymem dębowym słodu dodatkowo podkreślają mocno kawowe nuty. 

Porter Grodziski to coś dla prawdziwych twardzieli! Zawiera aż 8,5% alkoholu i 19% ekstraktu. Poziom goryczki wynosi imponujące 40 IBU. 

Grodziski Porter Śliwkowy

Limitowana odsłona z serii Grodziski porter, produkowana ze słodów wędzonych drewnem dwóch rodzajów drzew: gruszy i dębu. Jego smak uzupełnia sok ze śliwek, który dodatkowo wzmacnia zawarte w piwie owocowe nuty. To gratka dla miłośników klasycznych porterów, którzy chcieliby spróbować czegoś zupełnie nowego. 

Zamów piwo w stylu grodziskie!

Grodziskie cieszy się nie tylko długą i ciekawą historią, ale także nieprzeciętnymi walorami smakowymi. Pomysł na to polskie pszeniczne piwo zrodził się w sercu Wielkopolski, a sam trunek już od wielu lat cieszy podniebienia smakoszy z całej Europy. Spróbuj go i przekonaj się, że Polacy potrafią warzyć świetne piwo, które w niczym nie ustępuje zagranicznym gatunkom!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!