Wódka

W jakiej temperaturze zamarza wódka? W jakiej temperaturze napój podawać?

Dowiesz się:

  • w jakiej temperaturze zamarza wódka,
  • w jakie temperaturze podawać wódkę,
  • a także czy wódka w ogóle zamarza.

Wiele osób uważa, że wódka nigdy nie zamarza. Czy to jednak prawda? Niekoniecznie – choć większość zamrażarek w naszych domach nigdy nie osiągnie tak niskiej temperatury, przejście alkoholu w stan stały jest jak najbardziej możliwe. W jakiej temperaturze zamarza alkohol etylowy? Przekonajmy się!

Czy alkohol zamarza?

Odpowiedź brzmi: tak, choć niełatwo do tego doprowadzić. Temperatura zamarzania czystego alkoholu wynosi -114°C. Prawdopodobnie jednak nie zamierzasz pić czystego spirytusu, więc potraktuj to bardziej jako ciekawostkę.

Woda zamarza w temperaturze 0°C. Jako że napoje alkoholowe są mieszaniną alkoholu i wody (a w niektórych przypadkach również cukrów i innych dodatków), temperatura krystalizacji trunku znajduje się gdzieś pomiędzy 0°C a -114°C. Ogólnie rzecz biorąc, im niższa zawartość alkoholu w trunku, tym wyższa temperatura jego zamarzania.

Temperatura zamarzania wódki

Dlaczego wydaje nam się, że wódka nie zamarza? Proces ten odbywa się w temperaturze -27°C, z kolei przeciętna zamrażarka ustawiona jest na -18°C. Oznacza to, że domowe chłodziarki nie są wystarczająco zimne, aby poradzić sobie z zawartym w wódce alkoholem.

Jeżeli za wszelką cenę chcesz doprowadzić do krzepnięcia, nie wkładaj wódki do zamrażarki. Zamiast tego użyj popularnego wśród barmanów ciekłego azotu. Innym sposobem jest wykorzystanie suchego lodu, który obniża temperaturę do -78°C.

Mieszkasz na Syberii? Problem z głowy – wystarczy, że wyjdziesz z flaszką na zewnątrz.

Czy warto zamrozić wódkę? Optymalna temperatura słowiańskiego trunku

W tej kwestii zdania są podzielone. Przeprowadź mały research w internecie, a przekonasz się, że obniżanie temperatury wódki do minusowych wartości ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jak to zwykle bywa, jest to kwestia Twoich osobistych preferencji. Co dzieje się z naszym narodowym trunkiem w niskich temperaturach?

Bez względu na to, gdzie przechowujesz wódkę, upewnij się, że trzymasz butelkę pionowo, by uniknąć rozlania. Utrzymuj stałą temperaturę i unikaj ekspozycji na gorąco. Gdy wódka staje się ciepła, uwalnia więcej substancji lotnych, a zapach alkoholu przybiera na intensywności. Jeśli jakimś cudem nie miałeś jeszcze okazji próbować ciepłej wódki, uwierz nam na słowo – nie chcesz zmieniać tego stanu rzeczy.

To też pokochasz: Duże i małe gorzelnie rolnicze. Poznaj przemysł polskich gorzelni.

Chociaż wódka ma łagodniejsze profile smakowe w porównaniu z innymi alkoholami, nie jest całkowicie bezsmakowa. Kiedy przechowujesz ją w zamrażarce, trudniej jest wyczuć specyficzne aromaty. Złożoność i smak trunku zaczyna zanikać. To świetne rozwiązanie w przypadku tańszych wódek, które nierzadko bezlitośnie palą w gardło. Produkty premium mają jednak wyraźny, wyrafinowany profil smakowy, dlatego lepiej przechowywać je w nieco wyższych temperaturach.

Wraz ze spadkiem temperatury wzrasta gęstość płynu, a różnice konsystencji stają się bardziej widoczne. Ostatecznie to schładzanie, a nie zamrażanie, zapewnia najlepsze doznania podczas picia.

Czy wódka w lodówce dłużej wytrzyma?

Na krótszą metę możesz przechowywać wódkę w dowolnym miejscu – nawet na zwykłej kuchennej półce. Jeśli nie wypijesz jej później niż za kilka dni – lub nawet tygodni – trzymanie jej w lodówce to wyłącznie kwestia Twoich osobistych preferencji. Schładzanie trunku nie pomoże przedłużyć jego okresu przydatności do spożycia po otwarciu. Prawdopodobnie też nie zmieni jej smaku na byle, byś mógł odczuć jakąś istotną różnicę. 

Lodówka z pewnością nie zaszkodzi alkoholowi, ale przechowywanie jej w ten sposób nie przynosi też żadnych korzyści.

Innym powszechnym miejscem przechowywania wódki jest zamrażarka. Jak już wspominaliśmy, wódka ma wysoką zawartość alkoholu, dzięki czemu nie zamarza. Po prostu staje się nieco gęstsza w konsystencji, lodowato zimna i gotowa do picia. 

A co z zamrażarką?

Wmówiono nam, że przechowywanie wódki w zamrażarce jest właściwą metodą i pomoże jej przetrwać dłużej. Rzeczywistość jest jednak inna. Jeśli pijesz tanią wódkę lub wykorzystujesz ją tylko do drinków, zamrażarka z pewnością jej nie zaszkodzi. Właściwie jest to najlepsze miejsce do przechowywania tanich trunków. Niska temperatura pomaga ograniczyć typowe uczucie pieczenia.

Czytaj też: Jak zrobić drinka z wódką? Poznaj przepisy na proste i domowe drinki.

Jeśli jednak lubisz czystą wódkę i nie szczędzisz pieniędzy na produkty z górnej półki, przechowywanie jej w zamrażarce jest w rzeczywistości złym rozwiązaniem. Picie wódki bardzo schłodzonej oznacza, że ​​Twoje kubki smakowe nie będą w stanie wychwycić złożoności i subtelnych smaków napoju. Jeśli uważasz, że wódka jest zbyt agresywna i cierpka w temperaturze pokojowej, spróbuj dodać do niej kilka kostek lodu.

Wódka nie straci swoich właściwości stojąc na półce. Schowaj ją do zamrażarki przed samą imprezą, a resztę odłóż do szafki na następną okazję. O ile oczywiście jakimś cudem coś zostanie!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!