Najlepsze polskie destylarnie – odwiedź źródło smaku swojego ulubionego alkoholu
Dowiesz się:
- jakie są polskie destylarnie,
- jakie alkohole produkują,
- a także zarys historyczny.
Chcesz się dowiedzieć, jak Polacy produkują alkohol? Zapraszamy na niezapomnianą podróż po polskich destylarniach, gdzie sztuka gorzelnicza i tradycja idą w parze z nowoczesną technologią. Zobacz, co oferują te wyjątkowe miejsca, które kultywują ducha polskiego rzemiosła gorzelniczego!
Spis treści
Polskie Destylarnie Sp. z o.o
Lubelskie Polskie Destylarnie Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością stawiają na wyjątkową jakość alkoholu etylowego pochodzącego z różnych składników – zboża, owoców i melasy. Firma wspiera swoimi produktami branże producentów napojów alkoholowych, żywności, farmaceutyków, produktów chemicznych i kosmetycznych.
Wciąż pamiętając o rzemiośle, Polskie Destylarnie Sp. z o.o. łączą wiedzę z pasją, by tworzyć trunki o wyjątkowych aromatach i smakach. Ich destylaty zaskakują zróżnicowanym i bogatym smakiem, stanowiąc esencję wielowiekowych tradycji gorzelniczych Polski. Choć spółka działa dopiero 2021 roku, zdążyła już zdobyć niemałe uznanie w branży.
Drake Distillery
W sercu malowniczych krajobrazów Maksymilianowa prężnie działa rodzinna gorzelnia rzemieślnicza – Drake Distillery. Specjalizuje się ona w produkcji spirytusów owocowych, ginów, rumów i… kaw. To, co wyróżnia tę destylarnię spośród innych, to korzystanie z lokalnych owoców, chmielu i zbóż, dzięki którym smak ich trunków jest nie do podrobienia. Warto też wspomnieć, że Drake Distillery wypala własne ziarna kawy. Świeżo parzona kawa to nie tylko doskonała towarzyszka wizyty w destylarni – możesz ją kupić i zabrać ze sobą do domu.
Smarduch Family Distillery
Kolejną perełką na mapie polskich destylarni jest Smarduch Family Distillery & Nalewki Kresowe. Ta mała rodzinna gorzelnia czerpie inspirację z tradycyjnych przepisów kresów wschodnich. W produkcji wykorzystuje się tu owoce, zioła, miód i przyprawy, z których powstają wyśmienite likiery i mocniejsze trunki. Firma skupia się przede wszystkim na produkcji wódki, okowity, whisky, brandy i ginu. Przez ponad 15 lat swojej działalności gorzelnia zdobyła wiele lokalnych i ogólnopolskich nagród!
Podkarpacka Destylarnia Okowity
Podkarpacka Destylarnia Okowity to gorzelnia rzemieślnicza z prawdziwego zdarzenia. Jej sekretem jest wykorzystanie w produkcji lokalnych owoców i ziół. Warto wybrać się tu na wycieczkę i pyszne degustację – wtedy poznasz cały proces produkcji oraz spróbujesz ich smakowitych produktów. To idealne miejsce dla wszystkich poszukiwaczy rewelacyjnego smaku i miłośników lokalnych tradycji.
Gorzelnia Podole Wielkie
Zakorzeniona w historii Polski Gorzelnia Podole Wielkie to wyjątkowe miejsce o ponad 500-letniej tradycji. Manufaktura położona w małym miasteczku na Opolszczyźnie produkuje wódkę i okowitę z ziemniaków uprawianych na własnych polach. Jednak to nie wszystko, co można tu odkryć. Unikalna metoda produkcji okowity z piwa sprawi, że Twoje kubki smakowe będą błagać o więcej. W duchu zachowania tradycji destylarnia używa XIX-wiecznego budynku jako swojej siedziby.
Sobieski
Warto wspomnieć także o jednej z największych i najnowocześniejszych destylarni w Polsce – Destylarni Sobieski. To miejsce, w którym produkuje się wódkę Sobieski i wiele innych znakomitych alkoholi, które znasz ze sklepowych półek. Znajdująca się w Starogardzie Gdańskim destylarnia jest częścią grupy Marie Brizard Wine & Spirits. Jednak mimo tego korzysta z polskiej żyta i krystalicznie czystej wody, aby nadać swojej wódce niepowtarzalny smak. Możliwość zwiedzania zakładu i degustacji produktów sprawiają, że Destylarnia Sobieski przyciąga wielu ciekawskich zwiedzających.
Polmos Łańcut
Polskie destylarnie mają niezwykle ciekawą historię, a jej ważną częścią jest Polmos Łańcut – jeden z najstarszych zakładów gorzelniczych w Polsce. Od 1764 roku zakład kontynuuje tradycję produkcji wódki Żołądkowa Gorzka i innych tradycyjnych alkoholi. To miejsce z bogatym dziedzictwem kulturowym i sporym zapleczem technologicznym. Jednak doskonałe trunki to nie wszystko – znajduje się tam także jedyne w swoim rodzaju muzeum alkoholu, gdzie możesz podziwiać zabytkowe maszyny, narzędzia i butelki.
Chopin
Chcesz pozwolić sobie na odrobinę luksusu? Warto odwiedzić Destylarnię Chopin w Krzeskach! Ta ekskluzywna gorzelnia jest częścią grupy Podlaska Wytwórnia Wódek Polmos S.A. Słynie ona przede wszystkim z wódki Chopin i innych wybornych alkoholi. Chopin wykorzystuje w produkcji tylko naturalne składniki takie jak ziemniaki, żyto lub pszenica. Jeśli chcesz, możesz zamówić alkohol ze spersonalizowaną butelką lub etykietą. W ten sposób nadasz trunkowi osobisty charakter i z powodzeniem wręczysz go jako prezent.
Poznaj polskie destylarnie na alkohole.pl
Polskie destylarnie to wyjątkowe miejsca, gdzie sztuka gorzelnicza i kunszt tworzenia alkoholi idą w parze z wieloletnimi tradycjami. Każda z nichma swój unikalny charakter i pokazuje świat trunków z innej strony. Jednak jedno je łączy – zachęcają wszystkich poszukiwaczy wyjątkowych doznań do odkrycia ich sekretów.
Jeśli masz okazję, odwiedź te gorzelnie i czerp inspirację z piękna i różnorodności polskich trunków!