Próbowałeś kiedyś alkoholi regionalnych? Spróbuj pysznych trunków z polskich regionów!
Wódka

Próbowałeś kiedyś alkoholi regionalnych? Spróbuj pysznych trunków z polskich regionów!

Dowiesz się:

  • czym są regionalne alkohole,
  • jaką śliwowicę warto spróbować,
  • a także czy mamy polską odpowiedź na likier ziołowy.

Butelka regionalnej wódki lub nalewki to zarówno świetny pomysł na prezent, jak i na spokojną degustację w zaciszu własnego domu. Te alkohole najczęściej powstają w niewielkich zakładach i stawiają nie na ilość, a na jakość. Poznaj najsmaczniejsze propozycje z oferty regionalnych polskich trunków!

Czym są alkohole regionalne?

Jak sama nazwa wskazuje, regionalne alkohole to nic innego jak trunki produkowane tylko w konkretnym regionie – większym lub mniejszym. Zwykle cechują się one wyższą jakością, niż w przypadku produktów komercyjnych. Wszystko dlatego, że dla lokalnych gorzelników proces warzenia jest sztuką samą w sobie, a nie tylko sposobem na zarobek. Regionalne wyroby często przygotowuje się na podstawie tradycyjnych receptur, które zapewniają im niespotykany smak.

Przedstawiamy Ci kilka produktów regionalnych, których koniecznie musisz spróbować!

Staropolska Wódka Regionalna – Góralska Śliwowica

Śliwowica to alkohol dla prawdziwych twardzieli – jego woltaż czasem sięga nawet 80%. Ten regionalny trunek cieszy się szczególną popularnością na południu Polski, a także u naszych czeskich sąsiadów. Staropolska Śliwowica Góralska to jedna z najsmaczniejszych odmian tego wyrobu. Produkuje się ją ze starannie wyselekcjonowanych śliwek węgierek, a smak dodatkowo podkreśla naturalny miód lipowy. Zanim trunek trafi na rynek, długo leżakuje, a następnie jest ręcznie rozlewany do butelek.

Jeśli chcesz spróbować prawdziwej śliwowicy lub jesteś jej koneserem, ta konkretna z pewnością Cię zadowoli!

Miód Pitny Sandomierski – Dwójniak Blenda

Nawet jeśli jesteś koneserem miodu pitnego, takiego jeszcze z pewnością nie piłeś! Co w nim takiego wyjątkowego? To właśnie w Sandomierzu po raz pierwszy zrobiono… miód blended! Ten konkretny trunek jest mieszanką kilku wysokiej jakości dwójniaków.

Sandomierski Blenda cechuje się nutami wiosennych, letnich i jesiennych miodów kwiatowych. Miód leżakował w dębowych beczkach, dzięki czemu nabrał niepowtarzalnych aromatów. Trunek świetnie smakuje i na ciepło i na zimno, a elegancka butelka sprawia, że doskonale nadaje się na prezent! 

Nalewka Onisówka

Onisówka to nalewka, którą Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi wpisało na listę produktów tradycyjnych. Choć podobnie jak miód pitny jest ona wytwarzana bazie miodu pszczelego, odróżnia ją od niego wyższa liczba procentów. Kluczowym składnikiem Onisówki jest też syrop z kwiatów czarnego bzu, który nadaje trunkowi wyjątkowego smaku.

Jeśli wybierasz się w rejony Pomorza, nie zapomnij spróbować Onisówki!

Likier ziołowy Goldwasser

Gdański likier ziołowy Goldwasser to jeden z najsłynniejszych polskich trunków regionalnych. Nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „złotą wodę” – wszystko przez dodanie do niego płatków prawdziwego złota.

Przepis na ten alkohol powstał już w XVI wieku, a sporządził go holenderski menonita, Ambroży Varmoolen. Receptura składa się z dwudziestu przypraw takich jak cynamon, goździki, lawenda czy anyż.

Goldwasser nie należy do najtańszych polskich trunków, ale może być świetnym prezentem dla prawdziwego snoba!

Gin Lubuski

Gin z ziemi lubuskiej to jeden z flagowych produktów oferty polskich alkoholi regionalnych. Produkuje się go już od końca lat 80. ubiegłego wieku i do dzisiaj pozostaje jednym z najczęściej wybieranych trunków w polskich sklepach.

Gin Lubuski powstaje w wyniku destylowania owoców jałowca, które nadają mu charakterystycznego smaku. Całość jest doprawiona bukietem kilku ziół dodatkowo podkreślających jego aromat.

Koniecznie spróbuj lokalnych polskich trunków!

Polska stoi regionalnymi alkoholami – nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Czy to Zakopane, czy Gdańsk – praktycznie w każdym województwie znajdziesz kilka lokalnych trunków. Niektóre z nich przygotowuje się na podstawie kilkusetletnich receptur, inne są stosunkowo świeże. Wszystkie jednak łączy jedno: serce, jakie twórcy wkładają w ich produkcję.

Gdziekolwiek się nie wybierasz, przejdź się po okolicznych sklepach i poszukaj lokalnych trunków. Nie pożałujesz!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!