piwo polskie
Piwo

Piwo polskie, czeskie czy niemieckie? Które wolisz, milordzie?

Dowiesz się:

  • czym jest piwo Barrel Aged,
  • jakie są piwa czeskie,
  • jakie są piwa niemieckie.

Wybór browarów na naszym rynku jest ogromny. Piwo polskie, niemieckie, czeskie… W sklepach i barach dostaniesz dziś praktycznie wszystko. Które z nich jest najlepsze? Dyskusje na ten temat nie ustają, a zapaleni piwosze starają się przekonać innych do swoich racji… a raczej smaków. 

Dobre polskie piwa. Krótka historia

Jesteśmy większym graczem na rynku piw (w tym i piw kraftowych), niż niektórym mogłoby się wydawać. Polska zajmuje trzecie miejsce w rankingu największych producentów tego trunku w Unii Europejskiej, zaraz po Niemczech i Wielkiej Brytanii. 

Przed XIX wiekiem polscy piwowarzy stosowali do produkcji piwa wyłącznie proces górnej fermentacji. W ten sposób powstało wiele wspaniałych porterów i piw pszenicznych. Jak chociażby piwo Grodziskie.

Kiedy jednak eksporterzy odkryli popyt na ten trunek w odległych krajach, zaczęli wytwarzać piwa, które cechowały się większą trwałością. Spowodowało to spopularyzowanie dolnej fermentacji, a polskie „górniaki” prawie całkowicie zanikły.

Piwo polskie – ranking TOP 10 najlepszych trunków

Dobre polskie piwa, czyli to, co tygryski lubią najbardziej, wyrastają jak grzyby po deszczu. Szczególnie dużo pojawia się piw kraftowych, które często przewyższają smakiem i aromatem produkty komercyjne. Jakie jest najlepsze piwo polskie? Ranking serwisu RateBeer wyłonił dziesięć lokalnych napitków, które szczególnie przypadły do gustu Polakom. 

1. Szałpiw Buba Extreme Jack Daniels BA (średnia ocen: 4.24)

2. Artezan Samiec Alfa (Barrel Aged) (średnia ocen: 4.18)

3. Kormoran Imperium Prunum (średnia ocen: 4.17)

4. Fortuna Komes Wymrażany Barley Wine Cognac BA (średnia ocen: 4.15)

5. Szałpiw Buba Extreme Cognac BA (średnia ocen: 4.10)

6. Apis Półtorak Jadwiga (średnia ocen: 4.09)

7. Widawa 5th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon BA (średnia ocen: 4.09)

8. Maltgarden / Piwne Podziemie The Middle Of Silence (średnia ocen: 4.07)

9. Brokreacja Potion #2 (średnia ocen: 4.06)

10. PINTA Risfactor Double BA Bourbon & Rum (średnia ocen: 4.06)

Czy probowałeś już wszystkich z nich? Jeśli nie, czas nadrobić zaległości! 

Piwo niemieckie – trunek ze stolicy piwowarstwa

O tym, jak bogatą tradycję ma piwo niemieckie, przypominamy sobie najczęściej przy okazji Oktoberfestu. Historia piwa za naszą zachodnią granicą jest naprawdę przebogata. Przez resztę roku łatwo zapomnieć, że świat piwa zawdzięcza Niemcom bardzo wiele. To właśnie oni stworzyli jedne z najpopularniejszych stylów tego alkoholu, które do dziś wybierają piwosze na całym świecie. 

Flagowym produktem niemieckiego piwowarstwa jest lager – piwo, które kupisz zarówno w barze w pięciogwiazdkowym hotelu, jak i w osiedlowym sklepiku alkoholowym dla studentów. Podwaliny pod ten gatunek zaczął powstawać jeszcze zanim w Niemczech pojawiły się pierwsze struktury państwowe. 

Czym różnią się lagery od często wybieranych dziś piw ale? Przede wszystkim do ich produkcji wykorzystuje się drożdże dolnej fermentacji, które rozwijają się w niższych temperaturach. 

Piwo niemieckie – marki

Niemiecka pasja do dobrze warzonego, pysznego piwa jest znana na całym świecie. Wielu tamtejszych piwowarów nadal produkuje piwo zgodnie z Reinheitsgebot (prawo czystości piwa) z 1516 r., które stanowi, że napój ten można wytwarzać wyłącznie z wody, jęczmienia i chmielu. 

Niemcy są znani ze swojego piwa nie bez powodu, a każda podróż do tego kraju jest niepełna bez spróbowania przynajmniej kilku lokalnych gatunków. Niektóre z nich możesz kupić także w Polsce!

Mönchshof Kellerbier – niemieckie piwo z mnichem

Genialny niefiltrowany lager z browaru Kulmbacher w północnej Bawarii. Wypij łyk tego soczystego piwa, a natychmiast przeniesiesz się do niemieckiego biergarten, pełnego aromatu świeżego chmielu i kelnerek w tradycyjnych strojach ludowych. Klasyczne niemieckie piwo z mnichem zyskało sobie wielu fanów na całym świecie!

Weihenstephan Hefe Weissbier

Browar Weihenstephan warzy swoje piwa już od 1040 roku. Niemal tysiąc lat doświadczenia wyraźnie przekłada się na jakość ich piw. Delikatna, drożdżowa słodycz sprawia, że ​​jest to niezwykle orzeźwiający napój do picia przed posiłkiem lub do lekkiej kolacji. 

Spaten Oktoberfest

Spaten Oktoberfest to słodkie, brązowe piwo o lekko słodowym smaku i palonych nutach. Tradycyjnie warzy się je w marcu i podaje jesienią, w okresie obchodów Oktoberfest. Trunek, mimo swojej słodyczy, jest zaskakująćo rześki. Spiesz się – dostępny jest tylko od sierpnia do października lub listopada!

Paulaner Salvator Doppel Bock

Paulaner jest głównym graczem na niemieckim rynku piwnym, a ich dubeltowy koźlak to doskonały przykład wysokiej klasy piwa dolnej fermentacji. Ciemniejszy i bogatszy od zwykłego koźlaka, Doppel Bock ma wyrazisty, ale wciąż czysty smak. Uzupełniają go aromaty prażonych przypraw, karmelu i palonego cukru. Słód ciemnego jęczmienia nadaje mu charakterystyczny smak.

Piwo czeskie

Czechy to raj dla miłośników piwa. Produkuje się tu jedne z najlepszych trunków na świecie, a puby w całym kraju są pełne zarówno lokalnych piwoszy, jak i turystów z całej Europy. 

Królestwo Czech, które stanowiło zachodnią połowę współczesnego kraju, zajmowało się browarnictwem tak samo jak jego sąsiedzi w Bawarii. Piwo czeskie często było warzone przez mnichów w klasztorach, którym pozwalano pić je w okresach postu. Monastyr w dzielnicy Břevnov w Pradze zaczął warzyć swój trunek w X wieku i – nie licząc 120-letniej przerwy – robi to do dziś. 

Czeskie piwo w Polsce

Polacy także upodobali sobie czeskie piwo. W większych i mniejszych miastach pojawia się coraz więcej sklepów, knajp i barów, które sprowadzają je zza naszej południowej granicy. Do popularnych gatunków należą m.in. pilsnery i lagery takie jak Zatecky czy Kozel. Wiele z nich kupisz także w naszym sklepie!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!