Jakie są piwa belgijskie? Chmiel, fermentacja, browar – wszystko o piwach z Belgii.
Dowiesz się:
- jakie piwa belgijskie cieszą się popularnością,
- jakie są rodzaje fermentacji,
- a także czym jest trunek trapisów.
Każdy, kto kiedykolwiek był w Belgii, wie, jak fascynujące i urokliwe jest to miejsce. To kraj z długą historią i piękną tradycją, który wniósł wiele do europejskiej kultury. Trudno jednak przecenić wkład Belgii w światową sztukę piwowarstwa. Wejdźmy za kulisy tamtejszych browarów i przekonajmy się, jak smakują belgijskie piwa!
Spis treści
Krótka historia piw belgijskich
Historia piwa na terenach zachodniej Europy sięga czasów starożytnego Rzymu. Proces warzenia w tamtym rejonie powstał na długo przed tym, jak Belgia uzyskała niepodległość. W tamtych czasach woda była brudna i praktycznie niezdatna do picia. W związku z tym w belgijskich domach było więcej piwa niż czystej wody pitnej! Jak nietrudno się domyślić, wywindowało to popyt na ten trunek do niebotycznych rozmiarów.
To też warto wiedzieć: Piwo waginalne z… wagin dwóch modelek. Co to jest?
Wówczas warzono głównie francuskie i flamandzkie piwo, jednak zapotrzebowanie było tak duże, że Belgowie siłą rzeczy zaczęli budować własną piwną tradycję. Przez wieki następowała powolna, ale stała ewolucja, która ostatecznie przerodziła się w kwitnący belgijski przemysł piwny, jaki znamy dzisiaj.
Piwo trapistów, czyli trunek klasztornego mnicha
Trapiści, czyli Zakon Cystersów Ściślejszej Obserwancji, swego czasu był jedną z najbogatszych europejskich organizacji religijnych. Trzon ich majątku stanowiły relikwie z Ziemi Świętej, które przyciągały pielgrzymów z całego znanego wówczas świata.
Sprawdź też: Jakie jest najlepsze piwo kraftowe w Warszawie? Lista browarów rzemieślniczych!
Niestety, jak to często bywa, bogaci mnisi stali się celem wielu ataków rabunkowych, które wpędziły ich w poważne problemy finansowe. W obliczu zbliżającego się bankructwa zakonnicy musieli znaleźć sposób na zarabianie pieniędzy – i postanowili sprzedawać piwo. Okazało się to być doskonałym pomysłem, a trunek trapistów okrzyknięto najlepszym piwem na świecie.
Piwa trapistów z definicji prawnej produkowane są wyłącznie w murach klasztoru. Styl, smak, wydawanie pieniędzy ze sprzedaży alkoholu… Wszystko dyktuje tradycja, która dla trapistów jest niemal święta.
Obecnie na świecie jest 11 wyznaczonych browarów trapistów. Ponad połowa z nich znajduje się w Belgii, dwa w Holandii, po jednym we Włoszech i Austrii. Co ciekawe, w 2013 roku pozwolenie otrzymał również klasztor w Stanach Zjednoczonych!
Popularne belgijskie piwa i metody ich warzenia
Jak na tak mały kraj, Belgia oferuje imponującą liczbę stylów piwa. Lokalne wyroby to przede wszystkim ale z dużym naciskiem na słody i dużo owocowych posmaków drożdży. Jaki jest Twój ulubiony styl?
Belgian White lub Witbier
Te mętne jasne piwa warzone są z niewielką ilością niesłodowanej pszenicy wraz ze zwykłym słodowanym jęczmieniem. Nadaje im to pszeniczny smak i gęstą kremową konsystencję. Są tradycyjnie aromatyzowane kolendrą oraz skórką pomarańczy i mają bardzo niską goryczkę.
Lambic (lambiek)
Ten rodzaj piwa produkuje się w ramach fermentacji spontanicznej. Oznacza to, że brzeczka piwna jest otwarta na powietrze, co pozwala przedostać się do środka drożdżom i bakteriom – podobnie, jak w przypadku chleba na zakwasie. W efekcie powstaje cała gama smaków – od bardzo kwaśnego aż po cukierkowo-słodki.
Istnieją trzy główne style tego piwa, które znajdziesz poza Belgią:
- Straight – tradycyjne piwo z jednej marki;
- Fruit – w tym stylu do naparu dodaje się sporą ilość całych owoców. Najczęściej są to wiśnie, brzoskwinie lub maliny;
- Gueuze – połączenie młodego i dojrzałego lambic, które gwarantuje zrównoważony smak i aromat. Po zmieszaniu piwo z reguły leżakuje około roku.
Saisons lub Farmhouse Ales
To piwo ma charakterystyczny owocowy charakter z lekkim posmakiem podobnym do lambiek, ale nie tak intensywnym. Wiele browarów dodaje do swoich wyrobów zioła i przyprawy, aby jeszcze bardziej podkreślić smak piwa.
Sprawdź też: Chmiel i co jeszcze? Poznaj pełny skład piwa, o który dba prawdziwy piwowar.
Dubbel Brązowe lub ciemnobursztynowe piwa z dużą ilością bogatych, palonych smaków słodu. Niektóre wyroby moją być nieco pikantne i zawierać mocne aromaty owocowe.
Tripel
Gęste piwa o złotym kolorze, warzone z tradycyjnych potrójnych słodów. Charakteryzują je nuty przypraw, owoców i miodu. Piwa typu tripel mają trochę więcej goryczki niż typowe belgijskie ale, aby zrównoważyć wszystkie słody.
Quadrupel
Najmocniejsze belgijskie piwo, zainspirowane stylami dubbel i tripel. Zazwyczaj mają one głęboki czerwonawo-brązowy kolor z mocnym profilem słodowym, a zawartość alkoholu może wynosić ponad 10%.
Spróbuj belgijskiego piwa prosto z opactwa!
Czy wiesz już wszystko o piwach belgijskich? Kraj ten na stałe wpisał się w bogatą historię europejskiego piwowarstwa, a wyroby tamtejszych browarów cieszą podniebienia piwoszy z całego świata. Saison, Westmalle, a moze Westleteren? Wypróbuj wszystkie lokalne piwa i znajdź swój ulubiony styl!