Piwo

Piwo IPA. Co to jest? Skąd moda? Dobre strony IPA

Dowiesz się:

  • skąd pochodzi piwo IPA,
  • jak smakuje IPA,
  • czym się różni IPA od APA.

India Pale Ale – za tą nazwą kryje się historia sięgająca czasów kolonii Imperium Brytyjskiego. Piwo IPA zdążyło jednak ewoluować i dziś jest czymś zupełnie innym niż kilkaset lat temu. Dlaczego ten podgatunek cieszy się dziś taką popularnością i jakich przedstawicieli ma w Polsce? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Piwo IPA – co to właściwie znaczy?

Jak już wspominaliśmy, IPA jest skrótem od nazwy India Pale Ale. Nazwa ta nie wzięła się znikąd i każdy jej człon ma znaczenie. Zacznijmy od końca, czyli od Ale, które oznacza po prostu piwo górnej fermentacji. Specjalizowały się w nim brytyjskie browary, a w tamtejszym folklorze Ale oznacza też tradycyjne piwa warzone przez małych niezależnych piwowarów. 

Pale oznacza jasne piwo. Tego typu trunki zaczęły pojawiać się na rynku w XVIII wieku, gdy wprowadzono innowacje w procesie słodowania. By odróżnić je od ciemnych piw, które w tamtym okresie dominowały na rynku, nazwano je „jasnymi”. W przeciwieństwie do swoich konkurentów, piwa Pale charakteryzowały się bursztynowym kolorem, który – choć dziś nieodłącznie kojarzy nam się z tym napitkiem – wtedy był ewenementem. 

Z czasem Pale Ale zaczęły cieszyć się coraz większą popularnością, zastępując portery i ciemniejsze style piwa. Jasne style okazały się tak dużym sukcesem, że przetrwały aż do dziś. 

Skąd India? Historia IPA

Przedrostek tego konkretnego rodzaju, jak nietrudno się domyślić, wziął się od pewnego sporych rozmiarów kraju w Azji Południowej. Piwo IPA nie powstało jednak w Indiach. Musimy cofnąć się kilkaset lat wstecz i prześledzić ówczesne stosunki handlowe, a także popyt na produkty pochodzące z kolonii.

Jeden z najważniejszych szlaków morskich łączył kolebkę Imperium Brytyjskiego z Indiami, gdzie piwo było wyjątkowo pożądanym towarem. Wiele XVIII-wiecznych brytyjskich browarów postanowiło wykorzystać ów popyt na swoją korzyść. Wśród nich znalazł się m.in. brytyjski piwowar George Hodgson, który zbudował solidny biznes na potrzebach kolonistów. 

Hodgson zdał sobie sprawę, że niektóre z jego piw typu Pale Ale są bardziej chmielowe niż inne. Chmiel jest naturalnym konserwantem, dzięki temu nadawały się one do długich podróży. Specjalnie wyselekcjonowane Pale Ale mogły wytrzymać nawet 6 tygodni na morzu i dotrzeć do kolonii indyjskich bez szwanku. 

Czasy Imperium Brytyjskiego przeminęło, ale IPA istnieje nadal. Przyczyniła się do tego rewolucja na amerykańskim rynku piwa rzemieślniczego. Wiele klasycznych europejskich stylów piwnych wróciło wtedy do łask, w tym m.in. India Pale Ale, które szybko weszło na salony.

Czym się różni piwo IPA od APA?

Istnieje wiele gatunków, na jakie dzieli się jasne piwo – IPA, APA, AIPA, DIPA, IIPA, TIPA… Najczęściej jednak możemy spotkać się z dwoma pierwszymi stylami.

India Pale Ale to mocno chmielowo-alkoholowe piwo, pierwotnie stworzone z myślą o długim transporcie na brytyjskich statkach. American Pale Ale z kolei charakteryzują się równowagą słodu i chmielu oraz lżejszym charakterem. APA wyróżniają się kwiatowymi, owocowymi, cytrusowymi, sosnowymi lub żywicznymi chmielami, które dodatkowo podkreśla prażona słodowość. 

Piwo IPA – cena

To, ile kosztuje piwo IPA, zależy przede wszystkim od metody warzenia. Produkty koncernowe są zazwyczaj nieco tańsze, na czym jednak cierpi jakość napitku. 

Koneserzy powinni raczej zainteresować się browarami rzemieślniczymi, które wytwarza się tradycyjnymi metodami oraz przy użyciu naturalnych składników. Pamiętaj jednak, że ze względu na swoją specyfikę piwa kraftowe mogą kosztować więcej. Ma na to wpływ m.in. dobór składników, ale także mniej liczna grupa docelowa. 

Jeśli chcesz napić się dobrego piwa bez obciążania swojego portfela, rozejrzyj się po sklepach online. Często znajdziesz tam ciekawe promocje, a także wiele gatunków, na które nie trafiłbyś w lokalnym markecie. Choć stacjonarne punkty z alkoholem mają do wyboru coraz więcej piw IPA, internet nadal bije je na głowę, jeśli chodzi o różnorodność oferty. 

Piwa IPA w Polsce

Styl India Pale Ale dotarł także do naszego kraju. Choć piwa IPA w Polsce stały się szerzej znane dopiero od kilku lat, tak krótki okres wystarczył im, by przekonać do siebie Polaków. Warzeniem tego stylu zajmują się zarówno małe, rzemieślnicze browary, jak i większe koncerny. Jakie marki wybieramy najczęściej? 

  • Popularne piwo IPA – Żywiec Sesyjne. Na propozycję od Żywca trafisz niemal w każdym sklepie, na czym w dużej mierze opiera się jego popularność. Sesyjne cechuje się średnio intensywnym, chmielowym aromatem. W smaku wyczuwalny jest amerykański chmiel, podkreślany nutami żywicznymi, owocowymi i cytrusowymi.
  • Piwo Grodziskie IPA z zieloną herbatą. Browar Grodziskie pozwolił sobie zaszaleć i wypuścił na rynek piwo IPA z… zieloną herbatą. Z pewnością jest to ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy lubią wszelkiego rodzaju eksperymenty.
  • Piwo Lubuskie IPA. Regionalne piwo India Pale Ale warzone przez lubuski Browar Witnica. 

To tylko kilka przykładów – piw IPA jest o wiele więcej. Chcesz spróbować ich wszystkich? Prawdopodobnie nie starczy Ci życia, ale jeśli dobrze poszukasz, z pewnością znajdziesz swój ulubiony browar.

Nigdy nie miałeś okazji próbować India Pale Ale? Najwyższy czas, by to zmienić! Przejdź się do najbliższego baru lub zamów piwo IPA online!

Zapisz się na newsletter
Zapisz się na newsletter

Niechaj ten blog wejdzie w krew mocniej!